Oksitosin hormonu nedir? oksitosin hormonu nasıl arttılır?

Oksitosin hormonu nedir? oksitosin hormonu nasıl arttılır?

Oksitosin hormonu , hipofiz bezinin arka kısmında bulunan bir kadınlık hormonudur. Bu hormon, genellikle halk arasında sevgi hormonu ve aşk hormonu adı altında yorumlanmaktadır.  Oksitosin hormonunun halk arasında bu isimle anılmasının en büyük nedeni arzulandıkça, sevdikçe ve dokundukça artıyor olmasıdır.

Oksitosin hormonu nedir?
Oksitotisn hormonu hipofiz bezinin arka kısmında salgılanan cinsel ilişkide ve doğumda, hatta cinsel ilişki sırasında döllenmeyi kolaytırıcı etkisi bulunan bir kadınlık hormonudur.

Oksitosin hormonun döllenmeye olan etkisi nasıl gerçekleşir?
Oksitosin hormonu cinsel ilişki sırasında, kadının cinsel organından yola çıkarak hipotalomusa ulaşır. Bu uyarıları alan hipotalomus, oksitosini döl yatağına yollar.  Dölyatağında oksitosin hormonunun etkisi ile kasılmalar meydana gelir. Vakum etkisini gösteren bu kasılmaların etkisiyle döl yoluna boşalmış olan spermatozoitler, dölyatağının içine çekilirler.  Bu nedenden dolayı spermatozoitlerin yumurtlamayı dölleme etkileri çoğalmaktadır.

Oksitosin hormonu döllenmeyi kolaylaştırmanın yanı sıra daha başka çeşitli etkenlere de sebebiyet verebilmektedir.

Oksitosin hormonun sağladığı etkiler şu şekildedir;

Oksitosin hormonunun salgılanması durumunda kişiler kendilerini mutlu ve huızurlu hissederler.
Doğum kolaylaşır

Oksitosin hormonun en iyi bilinen etkisi doğumu kolaylaştırmasıdır. Doğumu kolaylaştırmayı sağlayan oksitosin hormonu bebeğin doğum kanalına girmesinde büyük olanak sağlamaktadır.
Doğum gerçekleştikten sonra emzirme üzerinde büyük katkılar sağlamaktadır.

Cinsel uyarılmanın artmasına olanak sağlar
Oksitosin hormonu  salılandığı zaman çiftler arasında ereksiyonda artış gözlemlenmektedir.  Bu hormonun sürekli artması durumunda çiftler arasındaki bağ daha çok yoğunlaşma göstermektedir.
Oksitosin hormonu varlığında olumlu olan gelişmeleri öğrendiğinize göre eksikliği durumunda da sağlığınız üzerinde ortaya çıkabilecek olan olumsuz etkileri de bilmeniz gerekir.

İşte oksitosin hormonu eksikliğinde ortaya çıkan olumsuzluklar…

1- Kaygı hali
2- Depresyon
3- Sürekli gerginlik
4- Stresli hissetme
5- Migren atakları
6- Mutsuz hissetme
7- Huysuzluk

Oksitosin hormonu dış etkilere bağlı olarak azalacağı gibi yine dış etkilerle beraber arttırabilir. Burda eşlere büyük görev düşmektedir. Oksitosin hormonunun artması için çiftlerin birbileriyle uyum içinde olması, birbirlerine karşı sevgi ve şevkatle yaklaşmaları gerektiği unutulmamalıdır.

Oksitosin hormonu nasıl arttılır?
Oksitosin hormonu, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi sağlığımız üzerinde oldukça yararlı etkiler göstermektedir. Bu nedenler oksitosin hormonunu arttırmak için ne yapmam gerekir, oksitosin hormonu nasıl arttılır gibi soruların cevabını aramak oldukça olağan bir durumdur.
Oksitosin hormonunu yediğimiz bir takım yiyeceklerle de arttırabilmemiz mümkündür.

İşte oksitosin hormonunu arttıran yiyecekler…

Yumurta
İçerisinde faydalı yağlar ve bol miktarda protein bulunduran yumurta oksitosin hormonu seviyesini arttırmaktadır. Günde bir adet yumurta tüketmek oksitosin hormonu seviyesini arttırmaya yardımcı olacaktır.

Su
Vücudumuz için oldukça gerekli olan su da oksitosin hormonunu arrtırmaya yardımcı olmaktadır.  Su organlarımızın sağlığının devamını sağlamasının yanında psikolijik açıdan da son derece önemli bir içecektir. ün içinde yeterli ve dengeli miktarda içilen suyun, oksitosin hormonu seviyesini arttırdığı yönünde düşünceler kuvvetlidir.

Bol meyve tüketmek
Meyvelerin içerisinde yer alan lif miktarı da oksitosin seviyesinin hızlı bir şekilde artmasına yardımcı olmaktadır.

Zeytin yağı ve balık yağı
Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan besinleri tüketmek, oksitosin hormonu açısından son derece önemlidir. Zeytinyağı ve somon balığında bulunan omega 3 yağ asitleri oksitosin hormonunun arttırılmasına yardımcı olur.

Kırmızı et, balık, tavuk eti
Kırmızı et balık ve tavuk etinin içerisinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Proteinde oksitosin hormonu için son derece önemlidir. Bu nedenle vbu besinlerden yeterli miktarda tüketmek oksitosin hormonunun artmasına yardımcı olur.

Acı biber
Acı biberin içerisinde yer alan kapsaisin maddesi oksitosin hormonunun arttırılması açısından son derece önemlidir.

Milliyet

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz