Ceylan Tarçını Faydaları

Ceylan Tarçını Faydaları

Ceylan Tarçını Faydaları

Geylan, Java, Madagaskar ve Hindistan’da ye­tişen Geylan tarçını bütün mevsimlerde yeşil ka­lan bir ağaçtır. Bir de Çin tarçını vardır ama kalietsi düşüktür.

Ceylan Tarçınının Özellikleri Ve Faydaları

Tarçın ağacının doğrudan doğruya kabukları kullanılır. Tarçın genel olarak, kan dolaşımı ve teneffüs sisteminin uyarıcısıdır. Ayrıca hazmı kolaylaştı­rır- kurtları düşürür, az miktarda cinsel iştahı arttırır. Dışardan kullanıldığı zaman parazitleri öldürür ve zehirlere karşı kor. Bunlardan başka tarçının, mikropları öldürücü antiseptik özelliği ile ile kan kesici ve antispasmodik özelliği vardır. Bu özelliklerinden ötürü, gripten sonra gelen zafiyette, bayılmalarda, mide ağrılarında, mide za­yıflığında, karın gazlarında, bağırsak kurtlarında, hazım yolu spazmlarında, ishallerde, rahim kanamalarında ve akciğer, kanamalarında Tarçın çok kullanılır. Bazı kahvehanelerde ve özellikle lohusaları ziyare edenlere bol bol kaynar dediğimiz tarçın suyu verilir ki çok yerinde bir ikramdır.

tarçın faydalar

tarçın faydalar 

KULLANILIŞ ŞEKLİ

İçerden Kullanılışı: 78-15 gram tarçın kabuğu 1 litre suda kaynatılarak bir fincan şeker de konduktan sonra içilebilir.

Tozu, güllaçlara yarımşar gram olarak konup günde üç kez içilebilir.

Soğuk algınlığı ve gripten sonraki nekahat devrelerinde insana kuvvet ve dirilik vermesi  için, şekerli sıcak üzüm suyunun içine tarçın koyulup soğutulduktan sonra içilebilir.Keza esansından bir parça şeker üzerine 2-3 damla koyarak günde bir kaç kez yenilebilir ki, bu da gripe karşı çok iyidir.

Dışardan Kullanılışı: Teneffüs yolları hasta­lıklarında tarçın esansı başka esanslarla birlikte kaynar suya bir kahve kaşığı dökülerek buğusu burna çekilebilir.Bundan başka böcek ve yılanın soktuğu yer­de tarçın esansı sürmek çok iyi gelir.

Burada bir de cinsel iştahı arttırıcı bir formül verelim.

90 Gr. Tarçın
60 Gr. . Havlıcan ..
15 Gr. Karanfil
12 Gr. . Karabiber
8 Gr. Hindistan cevizi

Bu karışım süzüldükten sonra, şeker üzeri­ne 20-30 damla konarak günde bir kaç kez yenir.

Cinsel güç için balık yumurtası tavsiye edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz