Çıban Nedir ve Neden Çıkar?

Çıban Nedir ve Neden Çıkar?

Bu konumuzda sizlere çıban nedir ve neden çıkar üzerine bilgiler sunacağız. Çıbanlar genel olarak sivilceye benzeyen fakat daha iri bir görüntüye sahip olan içi iltihap dolu ve sivilceye göre daha derin bir dolgu haznesi sağlayan şişkinliklerdir. İltihaplı çıbanlar bir deri hastalığı olarak bilinmekte olup, göz kapağında meydana gelen türüne ise “arpacık” ismi verilmektedir. Arpacık olarak adlandırılan göz kapağındaki çıbanlar genellikle büyük ve kırmızı iltihaplı noktalar olarak görülmektedir. Buna ek olarak göz kapağının yüzeyinde çıkarak estetik bir görüntü rahatsızlığı vermektedir. Çıban nerede çıkar sorusu gibi birçok benzer soruya cevaben; göbek bölgesi, kasık bölgesi, kalça ve koltuk altı gibi sürekli sıcak olan vücut bölgeleri diyebiliriz. Bu bölgelerde çıkan çıbanlar genellikle oldukça ağrılı olan bölgeler olmaktadır.

İlk olarak çıktıkları bölgede bulunan kıllardan iltihaplanma oluşturarak kılın kökünü iltihap haznesine alarak çıbanın oluşmasını büyümesini sağlamaktadır. İltihabın genişlemesi ve kitle olarak genişlemesiyle çıban dediğimiz olay meydana gelmektedir. Çıbanın patlaması sonucu iltihap sıvı halinde olup akmakta ve buna dayalı olarak çıban git gide ortadan kaybolmaktadır. Bu çıbanlar genellikle kendiliğinden patlamaz ve kişiye uzun süreli bir ağrı verebilmektedir. Bu durumda kişinin mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek doktor muayenesinden ve buna bağlı olarak müdahale görmesi gerekmektedir.

ban-neden-çıkar Çıban Nedir ve Neden Çıkar?
çıban neden çıkar

ÇIBANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalça, göbek ve sırt bölgeleri çıbanların en sıklıkla görüldüğü vücut bölgeleri olmaktadır. Ortak bir semptom içerisinde bulunan bu bölgelerde çıkan çıbanlar oluşumu boyunca ince sızılar verebilir ve büyüdüklerinde ise oldukça şiddetli ağrılar meydana getirebilir. Çıkma sürecinden itibaren bölgede çıkan çıban ilk etapta ciltteki haznede kızarıklıklarla oluşmaya başlar. Akabinde bu kızarıklıklar kişiye acı hissettirerek rahatsız edici bir durum ortaya çıkarmakta. Hızlı bir şekilde gelişim sağlayan çıbanlardaki ağrılar ilerledikçe daha yüksek acılara maruz bırakabilmektedir. Beyaz ve sarımsı bir renk ile iltihap oluşumuna geçen çıban, bu gelişimle kendini görsel olarak daha da belli ettirmeye başlar. İltihapların daha da birikmesi çıban dokusunun sert, fakat hassas bir yapıya dönüşmesini sağlar. Acı veren bu iltihabın nedeni ise mikroplardan artta kalan ölü atıklar ve bağışıklık sisteminden gelerek biriken akyuvarların birikintileridir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz