Tatlı, lezzetli ve antioksidanlar ve besinler ile doludur ve aslında bu durumda, Yunanlılar tarafından “kutsal meyve” olarak adlandırılması şaşırtıcı değildir. Bu meyve, çok yönlü, besleyici ve lezzetlidir ve birçok Asya ülkesinde yaygın olarak tüketilir. Ayrıca dünyadaki diğer bölgelerde gittikçe yaygınlaşıyor ve şu anda birçok yerde turta, kek ve tatlı yapımında yer alıyor.

 

Tatlılara bol miktarda lezzet katmanın yanı sıra, sindirim sağlığının artırılmasından kolesterol ve kan basıncının düşürülmesine kadar ciddi sağlık faydaları sağlayabilir. Vitamin A, vitamin C ve manganez gibi birçok önemli besin ihtiyacınızı karşılamak için lezzetli bir besin olabilir.

 

Cennet Hurması Nedir?

Trabzon hurması olarak da bilinir ve hurma ağacında yetişen bir meyvedir. Ağaç aynı zamanda Brezilya fındığı, yaban mersini ve çay da içeren Ericales ailesinin bir üyesidir.

 

Trabzon hurması, kanamayı durdurucu özelliklere sahiptir. Yüksek konsantrasyonda tanenler içerir ve tamamen olgunlaşmadan önce tüketilirse hoş olmayan bir tada sahip olabilir. Ancak, olgunlaştıkça ve yumuşaklaştıkça, lezzetli tatlı ve şekerli olur. Bu meyveler çiğ, pişmiş veya kurutulmuş olarak yenilebilir.  İnanılmaz ölçüde çok yönlü olmanın yanı sıra birçok önemli besleyici ve antioksidan bakımından yüksektir.

Antioksidanlar ile Yüklüdür

Antioksidanlar hücrelere zarar vermemek ve kronik hastalık riskini azaltmak için zararlı serbest radikallerle mücadele etmeye yardımcı olan bileşiklerdir. Bazı araştırmalar antioksidanların kalp rahatsızlığı, kanser ve diyabet gibi durumlara karşı koruyucu olduğunu göstermiştir.

 

Cennet hurması, yararlı antioksidanlar ile doludur. Koruyucu Beslenme ve Gıda Bilimleri’nde yayınlanan Kore’de yapılan 2012 araştırmasında, meyve analiz edildi ve antioksidan özelliklere sahip iki bileşik olan galik asit ve epikateşin galat bakımından özellikle zengin olduğu bulundu. Diğer yüksek antioksidan gıdalar, çilek, kişniş, bitter çikolata ve tarçın içerir.

 

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Beslenme düzeninize cennet hurması eklersiniz; kabızlığı önlemeye ve sindirim sağlığını artırmaya yardımcı olabilir. Hurmalar yüksek lifli gıdalardır; bir porsiyonu, günlük lif ihtiyaçlarınızın neredeyse dörtte birini karşılar.

 

Lif vücuda sızmadan hareket eder, dışkıya hacim katarak sindirimi teşvik eder. Beş analizden oluşan 2012 yılı analizi, diyet lifinin kabızlık hastalarında bağırsak hareket sıklığını artırmada etkili olduğunu gösterdi. Tanik asit (tanen) bakımından  yüksektir ve aslında kabızlık ile ilişkili olabilir. Tannik asit bağırsak salgılarını azaltabilir ve sindirim sisteminin hareketini yavaşlatabilir.

Göz Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

İçerisindeki A vitamini, göz sağlığını korumak için gerekli olan besin maddelerindendir. Aslında, sadece bir tane cennet hurması günlük A vitamini gereksiniminin yüzde 55’ini sağlar.

 

Vitamin A eksikliğinin sık görülen belirtileri arasında, gece körlüğü, göz kuruluğu ve Bitot lekeleri bulunur. Bitot lekeleri, gözün konjunktivası üzerinde birikebilen keratin ışınlarıdır.

 

Diyetinize, cennet hurması gibi gıdaları dahil ederek A vitamini alımınızı artırmak, bu eksikliğin belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir ve gözlerinizin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. A vitamini bakımından yüksek diğer gıdalar sığır karaciğeri, havuç, tatlı patates, lahana ve ıspanak içerir.

 

Kolesterol Seviyelerini Azaltır

Kolesterol vücutta bulunan yağ benzeri bir maddedir. Aslında kan damarlarında fazla miktarda kolesterole ihtiyacımız olsa da, kötü kolesterol damarların sertleşmesine ve daralmasına neden olabilir ve vücudunuza kan pompalamak için kalbinizi daha da zorlamaya başlar.

 

Bazı çalışmalar, cennet hurmasının düşük kolesterol seviyelerine etkili bir şekilde yardımcı olabileceğini göstermiştir. Beslenme ve Metabolizma Yıllıkları’nda yayınlanan bir çalışmada, 40 katılımcıya, 12 hafta boyunca günde üç kez, düşük veya yüksek dozda hurma lifi içeren bir bar verildi. Çalışmanın sonunda, her iki grubun kötü (LDL) kolesterol düzeylerinde önemli düşüşler oldu.

 

Benzer şekilde, Journal of Nutrition’da yayınlanan bir hayvan araştırmasında, toplam ve kötü (LDL) kolesterolü ve ayrıca sıçanlarda trigliseridleri azalttığını gösterdi. Düşük kolesterol seviyesine doğal ve hızlı şekilde yardımcı olmanın diğer yolları düzenli olarak egzersiz yapmak, bol miktarda çözünebilir lif yemek ve omega 3 yağ asitleri alımını artırmaktır.

 

Enflamasyonu Azaltır

Kandaki kolesterolü düşürmenin yanı sıra, gözlerinizi sağlıklı tutmak ve sağlığını korumak için, iltihabı azaltmaya bile yardımcı olabilir. Enflamasyon normal ve sağlıklı bir bağışıklık yanıtı iken, kronik enflamasyon kanser ve koroner kalp hastalığı gibi hastalıklara katkıda bulunabilir.

 

Yüksek miktardaki antioksidanlar ve tanenler sayesinde, cennet hurmasının iltihaplanmayı azalttığı görülmüştür. PLoS One Dergisi’nde yayınlanan bir hayvan araştırmasında, tanenlerle tedavi edilen farelerde, iltihabın çeşitli belirteçlerinin seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğu bulundu. Ayrıca diğer antienflamatuvar gıdalar arasında; yeşil yapraklı sebzeler, çilek, brokoli, ceviz ve Hindistan cevizi yağı bulunur.

Kan Basıncını Düşürür

Cennet hurmasında bulunan tanenler, daha düşük kan basıncı seviyelerine yardımcı olabilir. Yüksek tansiyon kalbe fazladan bir yük getirir ve kalp rahatsızlığı için en önemli risk faktörlerinden biridir.

 

Çoklu çalışmalar, tanik asidin kan basıncını düşürmede etkili olabileceğini önermektedir. Örneğin, 2015 yılında yapılan bir hayvan çalışmasında sıçanlara tanik asit verilmesinin kan basıncının düşmesine yardımcı olduğu gösterildi. Hayat Bilimleri’nde yayınlanan bir başka hayvan araştırması, geleneksel Çin otlarından elde edilen taninlerin, kan basıncını kontrol eden bir enzim düzeyini düşürmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Cennet Hurmasının Besin İçeriği Tablosu

Trabzon hurması olarak da bilinir ve düşük kalorili fakat lif, A vitamini, manganez ve C vitamini ile yüklüdür. Bir tane çiğ cennet hurmasında yaklaşık olarak aşağıdaki değerler bulunur:

 

118 kalori

31,2 gram karbonhidrat

1 gram protein

0.3 gram yağ

6 gram lif

2,733 uluslararası birim A vitamini (Günlük ihtiyacın % 55’i)

0.6 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 30’u)

12.6 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 21’i)

0.2 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 9’u)

270 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 8’i)

0.2 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 8’i)

1.2 miligram E vitamini (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

4.4 mikrogram K vitamini (Günlük ihtiyacın % 5’i)

 

Yukarıdaki besin değerlerine ek olarak, cennet hurması ayrıca bazı magnezyum, tiamin, folat ve fosfor içerir.

 

Önlemler

Nadiren de olsa, bazı insanlarda cennet hurması alerjik reaksiyona neden olabilir. Kaşıntı, şişme veya ürtiker gibi olumsuz gıda alerjisi semptomları yaşarsanız hemen kullanmaya son vermeli ve doktorunuzla konuşmalısınız.

 

Buna ek olarak, bazı türlerinde bulunan bileşikler kan basıncını düşürebilir. Bir etkileşime neden olabileceğinden kan basıncınızı düşürmek için ilaç kullanıyorsanız önce doktorunuzla görüşün.