Burundan Sarı Sıvı Gelmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Burundan Sarı Sıvı Gelmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Burnunuzdan sarı su veya sarı sıvı geliyorsa, öncelikle şunu bildirelim ki endişelenmenize hiç gerek yok bir çok kişi zaman zaman bu durumla karşılaşabiliyor. Burundan sarı su gelmesi genellikle ciddi bir soruna işaret etmez fakat nadir de olsa tehlikeli bir komplikasyonun habercisi olabileceğinden mutlaka en kısa kulak burun boğaz doktoruna görünmelidir. İşte burundan sarı sıvı veya su akmasının olası nedenleri

Sinüs Enfeksiyonu (Sinüzit)

Burundan sarı sıvı gelmesinin en sık karşılaşılan nedeni sinüzittir. Sinüzit olarak da bilinen sinüs enfeksiyonu, kafanın içinde sinüs boşluğunun iltihaplanması ve enfeksiyonudur. Bu hastalık acı verici ve can sıkıcı bir durum olsa da çözümsüz değildir. Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş gibi semptomlar sinüzitin diğer belirtileri arasında yer alır.

Sinüzit nasıl geçer?

Sinüzit kolaylıkla tedavi edilebilen hastalıklardandır. Doktorunuz sinüzitten kurtulmaniz için alerji ilacı, dekonjestan ve antibiyotik reçete edebilir.

Alerji

Günümüzde pek çok kişi alerjiden muzdariptir. Polenden, toza, sigara dumanından parfüme pek çok şeye alerjiniz olabilir. Alerjinin en sinir bozucu belirtilerinden biri de burundan sarı su veya sarı sıvı gelmesidir. Alerjinizi tespit etmek için üniversite hastanesinde alerji polikinliğinde, alerji testi yaptırmalı ve gerekli tedaviyi görmelidir.

Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) Sızıntı

Bu durum çok nadir olarak özellikle kafa travması geçirenlerde görülür. Omurulik sıvısı kafatasındaki bir delik aracılığı ile sızar ve burundan su gelmesi şeklinde belirti verir. Burundan sarı yahut beyaz su gelmesi, baş ağrısı, görme ve işitme ile ilgili sağlık sorunlarına neden olabilir. Ciddi bir durum olduğundan derhal beyin cerrahine görülmelidir.

Beyin omurilik sıvısı kaçağı nedenleri ve teşhisi

Bu rahatsızlık genellikle kafa travması, obezite, ve ciddi sinüs sorunu yaşayanlarda sıklıkla karşılaşılır.

Burundan gelen sarı su için doğal çözümler

Hidrasyon

Burnunuzdan gelen sarı akıntı sinüzitten kaynaklıysa, günde 2,5-3 lt su içmek gibi bol sıvı tüketin, bağışıklığınızı güçlendirmek için meyve, sebze yiyin. Doğal antibiyotik olan soğan ve sarımsak da sinüzitten kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Buhar soluyun

Bir kaseye kaynar su koyup içine bir kaç damla nane yağı, okaliptüs ya da çay ağacı yağı damlatın. Başınıza havlu geçirip derin derin nefes alın.

Elma sirkesi

1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi koyup günde 2-3 kez bunu içmeye devam edin. Sirke, antiseptik yapısıyla sarı akıntıya neden olan iltihaptan vücudu arındırır.

Tuzlu su

Ezcanede satılan sinüs rinse gibi burun temizleme kitleri de burun kanalınızı temizlemeye yardımcı olacaktır.

Burundan Su Gelmesi Nedenleri Nelerdir? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz