Yoga 87 Yaşındaki Bir Kadının Duruşunu ve Hayatını Nasıl Değiştirdi?

Yoga 87 Yaşındaki Bir Kadının Duruşunu ve Hayatını Nasıl Değiştirdi?

Yıllardır, yaşın yeni şeyler öğrenmeye ve bazı disiplinleri uygulamaya engel olduğu iddia edilir.

Herhangi bir sınır olmadan hayatlarını iyileştirmek isteyen insanlar, hayatın her döneminde daha iyi olmak için bir şeyler yapabileceğimizi bize gösterdiler.

Bunun yakın zamandaki örneklerinden biri de sahip olduğu kronik hastalıklara rağmen sorunları için yoga tedavisi uygulamaya karar veren 87 yaşındaki kadındır.

Onun hikayesi dünyayı dolaşarak bu terapinin ve yaşlı yetişkinler için egzersizin faydalarını kanıtladı.

Yoga yaşlı bir kadının hayatını nasıl değiştirdi…

86 yaşındaki Anna Pesce, hikayemizin kahramanı, yaşadığı şiddetli kamburluk için etkin bir tedavi aramanın ardından yaşam tarzını değiştirmeye başladı.

Bu durum omurganın kalıcı olarak eğilmesine neden olur, ve yavaş yavaş sırtta ağrıların eşlik ettiği bir kamburluk oluşturur.

Bu hastalık, skolyoz, osteoporoz ve bel fıtığının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalık, hareketleri kısıtlandırır ve sürekli yorgun hissetmeye yol açar.

Anna yıllardır acı çekmesine rağmen, yaşam kalitesini etkilemeden belirtilerle başa çıkmanın yolunu bulmakta başarısız olmuş.

İlk kez tanı konulduğundan bu yana, akupunktur, fizyoterapi ile egzersiz ve osteopati gibi terapiler görmüş.

Bunlar acısını dindirse de, vücudunun bütün ve sağlıklı olduğunu hissedebilmesi için yeterli olmamış.

Ama yoga onun için her şeyi değiştirdi.

Bazı insanlar bunun, onun yaşındaki biri için sağlıklı bir uygulama olmadığından endişe etmiş, ama iyileşme odaklı bir yoga uzmanı olan Profesör Rachel Jesien, onu motive etti ve haftada bir kez onu ders vermeye başladı.

Anna yavaş yavaş yürümede ilerlediğini fark etti ve bir ay içinde zorlanmadan adım atmaya başladı.

İki ay içinde, ağrısı kaybolmaya başladı, ve düzenli derslerle geçen bir yılın ardında her gün yoga yapmaya karar verdi.

87 yaşındayken, artık sırtı kambur değildi ve bir çok insanın “mucize” olarak göreceği şekilde hareketlilik kazandı ve şimdi her zamankinden daha canlı!

Onun iyileşme süreci herkes için umutlu bir mesaj taşıyor: hayatınızı değiştirmek adına yapabileceğiniz şeylere başlamak için hiçbir zaman geç değil.

Bunun yanı sıra, onun hikayesi her bireyin farklı olduğunu, bu yüzden kendiniz için uygun tedaviyi aramanız gerektiğini söylüyor.

Birçok seçenek ya da terapi ve ilaç olsa da, bazen bir kişi için iyi olan başka biri için iyi değildir.

Eğer vücudunuzun ihtiyaçlarını derinlemesine deneyimler ve analiz ederseniz, yıllarca sağlıklı kalmak için doğru olan uygulamayı bulacaksınız.

Yoga hakkında…

Sadece bir uygulama ya da egzersizden daha fazlası olan yoga, vücudu ve zihni iyileştiren, onlara bakan ve güçlendiren sağlıklı bir yaşam tarzı olarak kabul edilir.

Yüzyıllardır Hindistan’da uygulanan yoga, günümüzde fiziksel ve ruhsal fitness için en popüler disiplinlerden biri haline gelmiştir.

Hinduizm’de yoga, dini, ruhani ve kültürel bir geleneğin parçası olmasına rağmen, uygulama sınırlarını aşmış ve sağlık için bir terapi haline gelmiştir.

Her yoga seansı bir ila bir buçuk saat arasında sürer. Bazıları bunu daha kısa süre uygular.

Duruşlar sık sık nefes egzersizleri ve değişen zorluk dereceleri beraberinde uygulanır.

Seansların çoğu “güneşi selamlama” adlı kısa bir ısınma ile başlar ve bu uygulama ile kaslar ve eklemler yavaş yavaş ısınarak açılır.

Seans, zihni ve vücudu sakinleştirmeye odaklı, 10 ila 15 dakika süren tam bir rahatlama ile sona erer.

Yoga özel bir spor salonu ya da fitness merkezinde uygulanabilir. Yeni başlayanlar bir uzman denetiminde yapmalıdır, çünkü kötü duruşlar yaralanmalara neden olabilir.

Pozlara hakim olduktan ve doğru teknikleri öğrendikten sonra herkes, nerede olursa olsun yoga yapabilir.

Yoganın bu özel kadının hayatını nasıl değiştirdiğini okuduktan sonra, bu uygulamayı hayatınıza katmak için ilham aldınız mı?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz