Gizli Kalp Hastalığı Nedir

Gizli Kalp Hastalığı Nedir

Gizli Kalp hastalığı toplumda çok yaygın görülen ancak adından da anlaşıldığı gibi gizli seyretmesi nedeniyle geç fark edilebilen bir kalp rahatsızlığı türüdür. Şimdi Gizli kalp hastalığı nedir ve gizli kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır bir bakalım:

Gizli kalp hastalığı, tıp dilinde sessiz iskemi olarak ifade ediliyor. Kalp kasını besleyen koroner damarlar-dan, kan akımının fark edilir derecede azalmasına neden olacak şekilde darlık olduğun-da, kişide çoğunlukla efor esnasında göğüste ağrı, sıkışma, yanma, nefes darlığı gibi şikayetler oluyor.

Sessiz iskemide ise koroner damarlarda önemli derecede darlık olmasına rağmen kişi efor veya istirahatte herhangi bir rahatsızlık hissetmiyor.

Kardiyolog Dr. Hamit Kadri Aşkın gizli kalp hastalığı ile iligli verdiği bilgilere göre Bu hastalığa ‘gizli kalp hastalığı’ veya ’sessiz iskemi’ denilmesinin nedeni ise hiçbir şikayete neden olmaması, hastayı doktora yönlendirecek bir belirti vermemesi. Sessiz iskemi, şeker hastalığı olanlar-da, kadınlarda ve 65 yaş üzerindeki her iki cinste daha sık görülme eğilimindedir.

Koroner yetmezliği adı verilen damar sertliğine bağlı, kalp kasını besleyen damarlarda daralmayla seyreden hastalığın özel bir formu olduğundan bu hastalığa ait risk faktörleri sessiz iskemi için de geçerlidir. Ailede birinci derecede erkek yakınlarda (baba, erkek kardeş) 55 yaşından önce, kadın yakınlarda (anne, kız kardeş) 65 yaşından önce koroner kalp hastalığı ortaya çıkmış ise o kişide bu hastalığın oluşma riski artar. Sessizce ilerleyen ‘gizli kalp hastalığı’ şeker hastalarında ve ailesinde kalp rahatsızlığı olanlarda daha sık görülüyor.

Gizli Kalp hastalığı nasıl tespit edilir?
Efor testi ile gizli kalp hastalığı tespit edilebilir, ritm holteri (yirmidört saat-lik EKG kaydı), stres ekokardiyografi ve çok kesitli bilgisayar-lı tomografi gibi riski az olan tetkiklerden yararlanılır.

Bu tetkikler hastalık varlığı şüphesi doğurursa koroner anjiyografi gibi ileri tetkiklerle tanı kesinleştirilir. Yapılan tetkikler sonucu sessiz iskemi tanısı konan hastalarda şeker hastalığı varsa kan şekerinin kontrol edilmesi, tansiyon ve kolesterol yüksekliğinin etkin tedavisi, fazla kilo varsa azaltmaya yönelik tedbirler alınması ve önerilen ilaçların düzenli kullanılması önemlidir.

Bu yazı gizli kalp belirtileri, gizli kalp nedir, gizli kalp hastalığı, gizli kalp nedir, gizli kalbin belirtileri, gizli kalp krizi belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gizli kalp belirtileri, gizli kalp tedavisi, gizli kalp hastalığının tedavisi, gizli kalbin tedavisi, Kalp Hastalığı Belirtileri, gizli kalp hastalığı belirtileri, gizli kalp nedir, gizli kalp tedavisi nedir, gizli kalp hastalığının belirtileri, gizli kalbin belirtileri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz