Metabolizma Hızı Nedir?

Metabolizma Hızı Nedir?

Çok disiplinli bir diyet uygulayıp düzenli spor yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız işe bazal metabolizma hızınızı ölçtürmekle başlayabilirsiniz.

Bazal metabolizma ölçümü, etkili bir kilo verme programına güzel bir başlangıç olabilir. Eğer size hazırlanan diyet, metabolizma hızınız dikkate alınmadan oluşturulmuşsa, işe yaramıyor. Özellikle ara öğünlerin bol tutulduğu diyetler, vücuda yaktığından daha fazla yükleme yapıyor ve sonuçta kilo alıyorsunuz.

Fitmate bilgisayar programı işte bu noktada yardıma yetişiyor. Amerikan Hastanesi’nde yaptırabileceğiniz ölçümle, metabolizma hızınızı ve ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bazal metabolizma hızı bir kişinin 24 saat içinde hayati organlarının faaliyetlerini devam ettirmesi için gerekli olan kalori miktarı anlamına geliyor.  Bazal metabolizma hızı; vücut ağırlığı, yaş, cinsiyet ve stres gibi birçok faktörden etkilenebilir.

Bazal metabolizma hızının bilinmesi, kalori ihtiyaç kontrolü için çok önemlidir. Tabi bu, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bir diyet programı takip edilirken ya da spor programına başlamadan önce bu ölçüm mutlaka yapılmalı. Ancak metabolizma hızı aynı gün içinde bile değişiklik gösterebilir. Bu yüzden ölçümün hep aynı ya da benzer şartlar altında yapılması gerekir.

Yapılan ölçümler sonrasında, mutlaka kendi metabolizma hızınıza uygun bir beslenme ve spor programı ile kilo vermeniz gerekiyor. İnternette görüp uyguladığınız diyet programları, kilo vermek isterken kilo vermenize neden olabilir. Bu nedenle, uzman bir diyetisyen ile görüşerek diyete başlamanızda yarar var.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz