Brusella Hastalığı ve Tedavisi

Brusella Hastalığı ve Tedavisi

Çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan kişilerin neredeyse tamamına yakınını ilgilendiren brusella hastalığı hakkında ufak bilgiler toparladım. Umarım brusella hastalığını araştıran arkadaşların işine yarar.

Brusella Hastalığı nedir?
Halk arasında “Yavru atma”, “Malta humması” veya “Dalgalı humma” olarak bilinen hastalığa, brusella denilen bir mikrop neden olur. Brusella mikrobu, insan, sığır, koyun, keçi ve domuzlarda yavru atma, kısırlık ve meme hastalıkları yapar. Mikrop, hasta hayvanların dışkı, süt ve atık yavru zarları (son’u) ile çevreye bulaşıp, insanlarda hastalık meydana getirir. Ahır veya ağıl içinde hayvanlar arasında bulaşma ağız, deri, göz yoluyla, çiftleşme veya sağım sırasındaki hatalar sonu meme yoluyla olur.

Mikrobu taşıyan gebe hayvanlar yavru atarlarken veya doğururken atık yavru zarları ve suları ile çevreyi bulaştırırlar. Mikrobu taşıyan hasta hayvanların çoğu, yavru attıktan sonra aylarca sütleri ile mikrobu çıkarırlar. İneklerde yavru atmalar genellikle gebeliğin 6. ve 8. aylarında, koyun ve keçilerde gebeliğin ileri devrelerinde olur. İnek, koyun ve keçilerde, birinci yavru atımından sonra, ikinci atık olayları nadiren görülür. Brusellada genellikle hasta hayvanları tedavi yoluna gidilmez. Hastalar ayrılarak mezbahaya gönderilir. Sığırlarda ihbarı mecburi hastalıklardandır.

Brusella hastalığı nasıl bulaşır?
Brusella hastalığı hasta hayvanların eti, sütü ve sütünün ürünleriyle temas eden insanlara bulaşabilir. Özellikle keçiden geçer. Keçinin kaynatılmayan sütünden ve kaynatılmamış sütten yapılan peynirinden bulaşır.

Brusella hastalığının belirtileri nelerdir?
Çok yüksek olmayan ve zaman zaman titreme şeklinde bir ateş yapar. Gece terlemelerinde ateş normale düşer. Bu hastalık olan kişiler çabuk yorulur ve çok sık terlerler. İştahsızlıkta bu hastalıkla birlikte ortaya çıkan belirtilerdendir.

Brusella hastalığının tedavisi
Antibakteriyel ilaçlarla tedavi semptomların süresini azaltır ve komplikasyon riskini düşürür. Nüksleri önlemek için tedavi uzun süreli uygulanır.

– En etkin ilaç grubu tetrasiklinlerdir. Uzun yarı ömrü ve GİS yan etkilerinin azlığı nedeniyle doksisiklin tercih edilir. Tekli tedavide altı haftalık tedavi sonrası nüks %10 kadardır. Nüks direnç gelişmesine değil, yetersiz dozaj, yetersiz süre ve hastanın uyum eksikliğine bağlanmaktadır.

– Florokinolonlar (siprofloksasin, ofloksasin, pefloksasin, norfloksasin) in vitro olarak brusellalara etkindir, ancak bakteriyostatik olup tek başlarına verildiklerinde nüks yüksektir. Nadir de olsa direnç de söz konusudur.

Brusella hastalığına bitkisel tedavi
4 su bardağı kılorsuz kaynar suyun içinene 100 gr şahin otu konulup, 30 dakika dinlendirin ve balla tatlandırılarak 1 günde tüketilir. Sarımsak bir çok hastalıkta olduğu gibi brusella hastalığına da çok iyi geldiği bilinir. Özellikle stafilokokus dureus ve brucella abortus denen mikropları öldürür.

Bu yazı brusella hastalığı nedir, brusella hastalığı nasıl bulaşır, brusella hastalığı tedavisi, brusella hastalığına hangi bölüm bakar, brusella hastalığına hangi bitkiler iyi gelir bitkisel tedavi bitkisel çözüm, brusella hastalığının sonuçları belirtileri yan etkileri, brusella hastalığı ne kadar sürer nedenleri ne demek konusunda yazılmıştır.

brusella hastalığı nedir, brusella hastalığına iyi gelen besinler, brusella nedir, brusella tedavisi ne kadar sürer, brusella hastal, brusella hastalıgı nasıl bulaşır, brucella hastalığının belirtileri, brusellaya hangi doktor bakar, brusella hastaligi, brusella hastalığının nedenleri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz