Brokolinin Şaşırtıcı Sağlıga 8 Faydası

Brokolinin Şaşırtıcı Sağlıga 8 Faydası

Brokoli :

Brokoli tadı ve vücudunuza sağlayabilecek düzinelerce besin maddesi ile çok popüler olan bir sebzedir. Küçük bir beslenme yumruk paketidir ve vücudunuza en çok tercih edilen sebzelerden biridir. Esasen birçok vitamin, mineral, lif bakımından zengindir ve kalorileri düşüktür .

Brokoli, sebzeli sebzeler ailesinden gelir. Brassica olarace olarak bilinen bir bitki türüne aittir Adı lahana filizi anlamına gelen İtalyanca “brokoli” kelimesinden türetilmiştir. Yeşil minyatür bir ağaca benziyor ve Brüksel’e, filizlere, karnabaharlara ve lahanalara çok yakın. Tüm lağım sebzeleri, bu tür sebzelerde bulunan, sülfür içeren bir bileşik olan sülfoftan bakımından zengindir. Haçlı sebzelerin anti-kanser özellikleri henüz kanıtlanmamıştır ancak bunun dışında brokolinin sağladığı uzun bir sağlık yararı listesi vardır . Aynı zamanda vitaminlerle dolu beslenme merkezi olarak da adlandırılır.

Üç ana brokoli çeşidi vardır.

 • Calabrese brokoli
 • Çimlenme brokoli
 • Mor karnabahar

Bu sebzeyle bağlantılı küçük bir tarih var. Roma döneminde yabani lahanalardan geliştirilmiştir ve 1920’lere kadar ABD’de takdir edilmemiştir. Kaynayan brokolinin besinleri% 90’a kadar süzdüğü, buğulaması, kızartması ve kızartmanın besinleri koruma eğiliminde olduğu söylenir.

Aşağıda brokolinin sağladığı sağlık yararları –

 • Vitaminler, mineraller ve biyoaktif bileşikler:

Brokoli bir dizi vitamin, mineral, lif ve diğer biyoaktif bileşiklerle yüklenir. Pişirilmiş veya çiğ olarak yenilebilir. Her ikisi de mükemmel derecede sağlıklı ancak farklı beslenme yararları sağlıyor. Buğulamanın brokoli pişirirken besin maddeleri üzerinde en düşük olumsuz etkiye sahip olduğu söylenir. Diğer pişirme yöntemleri C vitamini içeriğini azaltır; Hala pişmiş brokoli, günlük alımda C vitamini referansının% 84’ünü yarım portakalın sunabileceğinden fazla sağlar.

Besin bileşimi karbonhidrat 6 gram, protein 2.6 gram, yağ 0.3 gram ve fiber 2.4 gramdır. Ayrıca C Vitamini, A Vitamini, K Vitamini, B9 Vitamini, Potasyum, Fosfor ve Selenyum ile doludur.

 • Antioksidanlar ve diğer sağlık koruyucu etkileri:

Antioksidanlar, serbest radikallerin tutulmasından kaynaklanan hücre hasarını önleyen veya nötralize eden moleküllerdir. Bu, vücudunuzu diğer zararlı etkilerden korurken iltihabı azaltabilir. Brokoli, sindirim sırasında sülforaphaneye dönüşen glukofantan adlı bir bileşik bakımından zengindir. Araştırmacılar, sülforaphanın kan şekeri, kolesterol seviyesini ve kronik hastalık gelişimini azaltabileceği sonucuna varmışlardır.

 • Kansere karşı koruma:

Haçlı sebzelerin, çeşitli hastalıkların neden olduğu hücre hasarını onarabilen çeşitli biyoaktif bileşikler içerdiği söylenir. Etkilerinin meme, prostat, böbrek ve mesane kanseri gibi görülebileceği bazı kanser türleri vardır .

 • Kan şekeri kontrolü ve sağlıklı sindirim teşvik:

Brokoli iyi bir lif kaynağıdır ve bazı araştırmacılar diyet liflerinin daha yüksek alımının düşük kan şekeri ve iyi diyabetik kontrol ile bağlantılı olduğunu göstermektedir . Ayrıca lif içeriği sağlıklı bağırsak fonksiyonlarını ve sindirim sağlığını koruyabilir . Lif ve antioksidan bileşikler, sağlıklı bağırsak fonksiyonlarının korunmasında önemli bir rol oynayabilir.

 • Kalbinizi güçlendirir:

Sebzelerin bir diğer özelliği de, hastalıklara karşı kalbiniz için harika olmalarıdır. İnsan kalbi karmaşık bir sistemdir ve düzgün çalışması için birçok besine ihtiyaç duyar. C vitamini , kalbinizi güçlendirmek için en etkili besinlerden biri olduğu söylenir ve brokoli de onunla doldurulur. Kaloriler ve yağlar gibi yan etkileri olmayan brokoli vücudunuza yalnızca iyilik eder. Bu harika sebze birçok hastalığı önleyebilir, sonlandırabilir ve tedavi edebilir ve bazı enfeksiyonları önlemek için 100-200 gram yeterlidir. Ayrıca vücudunuzun kalp krizine yol açmasını önleyebilir .

 • Yaşlanma karşıtı özellikler:

Brokoli, C Vitamini ile zenginleştirilmiştir ve yaşlanma karşıtı için mükemmel olan antioksidan özellikleri ile bilinir. Yaşlanmanın doğal bir süreç olduğunu ve hızlanamayacağını veya geciktirilemeyeceğini bilmemize rağmen. Ancak erken yaşlanma belirtileri brokolinin yardımı ile önlenebilir. Antioksidanlar, yaşlanmadan sorumlu serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur çünkü bu serbest radikaller cilde zarar verir.

 • Cilt tedavisi:

Brokoli sadece cildinizin parlamasını kontrol etmez, aynı zamanda bağışıklığını korur. Bunu desteklemek için K Vitamini, amino asitler ve folatlarla doludur. Son zamanlarda, ozon tabakasının tükenmesi ve UV ışınlarına maruz kalmanın artması cilt kanseri riskini arttırmıştır. Brokolideki biyoaktif bileşikler, bir gün kansere neden olabilecek UV radyasyon hasarına karşı koruma sağlayabilir. Bazı araştırmacılar brokolinin cilt hasarına ve güneşe maruz kaldıktan sonra kanser gelişimine karşı çıkmadaki koruyucu etkisinden önemli ölçüde bahsetmiştir .

 • Kontrol altında tutar: diş , ağız veya kemik:

C vitamini ve kalsiyumun zenginliği periodontal hastalık riskini önler. Kaempterol periodonotitin önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Sülforaphane, cilt kanseri riskini azaltabilir. K Vitamini bolluğu, kemiklerinizin güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.

Brokoli, besin ve mineraller söz konusu olduğunda çok zengin bir sebzedir, ancak satın alındığında çok zayıf bir sebzedir.

İçindeki lif kilo kaybını artırabilir . Salata diyetinize dahil etmek için mükemmel bir yeşil sebze . Ayrıca proteinleri günlük protein ihtiyacını karşılayamayan vejetaryenler için son derece uygun hale getirerek denetler.

Her zaman sadece brokoliyi seçmek tüm sağlık yararlarına rağmen, topaldır çünkü iyi sağlık tek bir yerden gelmez. Bu dengeli sebze, iyi sonuçlar ve sağlıklı bir vücut elde etmenize yardımcı olabilir .

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz