Atardamar Temizleyen Muhteşem Gıdalar !

  • ALTERNATİFTIP
  • Atardamar Temizleyen Muhteşem Gıdalar ! için yorumlar kapalı
  • 1.025 kez görüntülendi

Atardamar Temizleyen Muhteşem Gıdalar !

Arterler, kalpten vücudun her tarafına ve farklı dokulara oksijen açısından zengin kan taşıyan kan damarlarıdır. Her arter, üç tabakadan oluşan kas tüpüdür:

* İntima (iç katman)
* Medya (kalpten gelen yüksek basıncı işleyen kas tabakası)
* Adventival (atardamarları yakındaki dokulara bağlayan bağ dokusu)

En büyük arter aortdur. Arterioller ve kılcal damarlar olarak bilinen ve vücudun her yerine uzanan küçük arter ağları vardır. Sağlıklı arterler, pürüzsüz iç duvarlara sahiptir ve kanın dolaşımı kolayca olur.

Bununla birlikte, iç duvarlarda plak oluştuğunda, arterler tıkanmış olur ve kan akışını engeller. Plak, kandaki yağ, kolesterol, kalsiyum, hücresel atıklar ve fibrin gibi dolaşan farklı maddelerden oluşur. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya ‘kötü’ kolesterol) ve düşük seviyeli yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya ‘iyi’ kolesterol) yüksek olan kişilerde tıkanmış arter gelişme riski yüksektir. Diğer risk faktörleri, yüksek tansiyon, diyabet ve sigaradır.

Tıkalı veya bloke edilmiş arterler, koroner arter hastalığı, karotid arter hastalığı, periferik arter hastalığı, miyokard enfarktüsü (kalp krizi) ve serebrovasküler kaza (inme) gibi farklı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Atardamarlarınızın sağlıklı tutmak ve tıkanmasını önlemek çok önemlidir. Bunu, sağlıklı bir yaşam biçimi izleyerek ve sağlıklı yiyecekler yiyerek yapabilirsiniz. Çoğu gıdalar, temiz, tıkanmamış arterlerin korunması ve kalp sağlığınızın iyileştirilmesi için özellikle faydalıdır.

İşte atardamarları temizleyien süper gıdalar :

1. Sarımsak

Arterlerinizi doğal olarak temizlemenin kolay bir yolu yemeklerinize sarımsak eklemektir .Kardiyovasküler Farmakoloji Merkezi’nde yapılan bir araştırmaya göre, araştırmacılar düzenli sarımsak alımının aortanın sertleşmesinin önlemesine yardımcı olabileceği tespit edilmiştir.

LDL kolestrol seviyesini düşürerek atardamarınızın sağlığını geliştirir. Bu çalışma ayrıca, sarımsağın insanların yaşlandıkça kardiyovasküler sağlık yararına olduğu sonucuna vardı.

Her gün 1 veya 4 adet çiğ sarımsak tanesi yiyin. Çorba, güveç ve salata soslarında sarımsak kullanabilirsiniz. Eğer sarımsak tadını sevmiyorsanız sarımsak takviyesi deneyebilirsiniz. Diyet takviyeleri konusunda daima doktorunuza danışın.


2. Nar

Bu meyve, arterlerinizin temizlenmesine yardımcı olur.Bir araştırmaya göre, bilim adamları, nardaki yüksek antioksidanların (özellikle C vitamini ve polifenollerin), nitrik oksit üretimini teşvik ettiğine inanıyor ve bu da kan akışı ve arterlerin açık kalmasına yardımcı oluyor. Bu meyve, arterlerdeki mevcut plak oluşumunu bile azaltabilir.

Yeni sıkılmış nar suyu içebilir veya diyetinize nar ekleyebilir, meyve salataları ve tatlısını hazırlayabilirsiniz. Not: Nar suyu belirli ilaçlarla alındığında uygun olmayabileceğinden, arterlerinizi temizlemek için bu suyu içmeden önce doktorunuza danışınız.

3. Zerdeçal

Zerdeçal baharatı damarların her türlü tıkanıklığı için yardımcı olabilecek güçlü bir anti-inflamatuar ajandır. Enflamasyonu düşüren curcumin içerir, arterlerin sertleşmesinin ardındaki ana nedenlerden biridir.

Yapılan bir araştırmaya göre, curcumin, damarlarda yağ birikimlerini neredeyse yüzde 26 oranında azaltmaya yardımcı olabilir. En iyi homosistein düzeylerini korumada önemli olan vitamini B6 vardır; aşırı miktarda plak birikimi ve kan damarı hasarına neden olur. Ayrıca, zerdeçal kolesterol oksidasyonunu ve LDL düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Atardamarların düzgün çalışmasını sağlamak için, her gün bir bardak sıcak sütün içine bir tatlı kaşığı ekleyip içelim . Ayrıca, yemeklerinize ve çorbalarınıza bu baharatı ekleyin.

4. Zeytinyağı

Zeytinyağı, özellikle de sızma zeytinyağı, kalp sağlığı için iyidir. Tekli doymamış yağların yanı sıra polifenoller olarak adlandırılan antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanların ve sağlıklı yağların eşsiz kombinasyonu, LDL’yi düşürmenize ve HDL seviyenizi geliştirmenize yardımcı olur. Bu da arterlerdeki plak oluşumunun azalmasına yardımcı olur. Hem yemeklerinize ve salata soslarına sızma zeytinyağı ekleyin.

5. Badem

Badem özellikle çiğ badem tüketmek kalbiniz için çok iyidir. Bir araştırmada, bademlerin LDL kolestrolünü yüzde 15 oranında düşürebileceği bulundu.

Badem LDL’yi düşürmeye ve HDL düzeylerini yükseltmeye yardımcı olan çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlara sahiptir. Bu da arterlerde plak oluşma ihtimalini azaltır. Dahası, bademdeki magnezyum da plak oluşumunu engeller ve kan basıncını sabit tutar.

Her hafta 3 ila 5 porsiyon çiğ badem yemek sağlıklıdır. 1 porsiyon bir avuç kadardır .Fazlası zararlı olabilir.


6. Somon

Somon kalp ve damarlar için sağlıklı bir balıktır ve atardamarların plak oluşumundan uzak tutulmasında anahtar rol oynayabilir. HDL kolesterol düzeylerini arttırmaya, trigliserid düzeylerini düşürmeye, damarların iltihaplanmasını ve damarlarda kan pıhtısını azaltmaya yardımcı olan dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikozapentaenoik asit (EPA), sağlıklı omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yağ asitleri kan basıncını düşürebilir.

Doktorlar sağlıklı bir kalp ve damarlar için her hafta 2 ila 3 porsiyon somon yemeyi öneriyor. Genel kardiyovasküler sağlık için fırında yağsız ve ızgara somon yemekleri tercih ediniz.

7. Avokado

Araştırmalar, avokadonun LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Yüksek bir LDL kolesterol düzeyi arter duvarları boyunca plak oluşumuna neden olur. Üstelik avokado vücuttaki HDL seviyesini artırabilir.

Buna ek olarak, avokado düşük tansiyona yardımcı olan potasyumla birlikte kolestrol oksidasyonunu önleyen E vitamini bulunur. Her gün 1 avokado yiyebilirsiniz. . Avokadoyu çorba, sandviç, salata ve garnitür olarak tüketebilirsiniz.

8. Brokoli

Brokoli kalp ve damarlar için sağlıklı bir sebzedir. Bu sebze, sülfomfanadan zengindir ve vücudun damarlarda plak oluşumunu önlemek için protein kullanmasına yardımcı olur.

Ayrıca, yüksek vitamin K içeriğinden dolayı, brokoli, kalsiyumun arterlere zarar vermesini önler. Dahası, lif açısından zengindir , Her hafta 2 ila 3 porsiyon brokoli yiyin. Bir porsiyon brokoli, yarım fincan çiğ brokoli şeklindedir. Sağlıklı yararlarının keyfini çıkarmak için ızgara, kavrulmuş ya da buharda pişmiş brokoli tercih ediniz.


9. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, sağlıklı yeşil bir sebzedir. Aynı zamanda arterleri temizlemek için muhteşem bir tercihtir. Vücudunuzun inflamasyonla mücadeleye yardımcı olan ve tıkanmış veya bloklanmış arterlere yol açabilecek zararlı oksidasyonu önleyen bir antioksidan olan glutatyon üretimini artırmaya yardımcı olur .Dahası, her ikisi de arterlerin sertleşmesini önleyen alfa-linoleik asit ve folik asit içerir. Kuşkonmaz buğulama, kavurma, ızgara ve kızartma olarak hazırlayabilirsiniz. Yeşil sebzeyi salatada veya çorbalarda da kullanabilirsiniz.

zencefil

zencefil

10.Zencefil

Bir çok çalışma zencefilin atardamarlardaki kolesterol seviyesini düşürmekte etkili olduğunu göstermiştir. Çünkü zencefil yüksek miktarda antioksidan içerir.
Zencefil, BHA ve BHT gibi antioksidanlar içerir. İkisi de atardamarlarda oluşan lipit peroksidasyonu önlemek için etkilidir.Zencefil, kolesterol ve trigliserit seviyesini tetikleyen hücre zedelenmesini önler. Atardamar duvarlarındaki plak oluşumunu engellerken, tüm kalp sistemi içinde kanın düzgün bir şekilde akışını sağlar.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.