Böğürtlenin Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Böğürtlenin Faydaları için yorumlar kapalı
  • 774 kez görüntülendi

Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlen: Beyaz çiçekleri yaz aylarında açan, kolayca bulunabilen dikenli ve çalı görünümlü bir bitkidir. Ham Böğürtlen kırmızı renktedir, olgunlaştıkça rengi kararır. Çileğe benzeyen meyvesi sulu ve tatlıdır. C Vitamini açısından zengindir.

Böğürtlenin Faydaları: Vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. İyi bir antioksidandır. Tansiyonu düşürür ve bedeni güçlendirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıları kesmeye yardımcı olur. Olgun Böğürtlen idrar söktürücüdür ve kabızlığa iyi gelir. Ham Böğürtlenin ise ishal kesici özelliği vardır ve fazlası kabız yapabilir. Böğürtlen gözleri kuvvetlendirir ve ayaklardaki şişkinliği azaltır. Basura iyi gelir.

Böğürtlen Nasıl Kullanılır: Böğürtlenin meyvesinden, yapraklarından ve köklerinden faydalanılır. Yaprakları kaynatılarak suyu ile gargara yapılırsa ağız, diş eti ve bademciklerde oluşan iltihaplara iyi gelir. Kökleri kaynatılarak suyu içilirse böbrek kumunun ve taşlarının düşmesine yardımcı olur.

Böğürtlenden şurup ve reçel de yapılır. Şurubu göğüs ve solunum yolları rahatsızlıklarında oldukça yararlıdır. Ayrıca, böğürtlen yaralara sürülürse iyileşmelerini kolaylaştırır.

Bu yazı böğürtlenin faydaları, böğürtlenin yararları, böğürtlenin zararları, böğürtlen neye iyi gelir, böğürtlen reçelinin faydaları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

böğürtlenin faydaları ve zararları, böğürtlen reçelinin faydaları, boğurtlen reçelı faydaları, böğürtlenin zararları, gebelikte bögürtlen, böğürtlenin faydaları, böğürtlen faydaları ve zararları, gebelikte böğürtlenin faydaları, reçelin zararları, bogurtlen reçelinin faydaları ve zararları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.