Kaynar Su Yanıkları İçin İlk Yardım

  • ALTERNATİFTIP
  • Kaynar Su Yanıkları İçin İlk Yardım için yorumlar kapalı
  • 784 kez görüntülendi

Kaynar Su Yanıkları İçin İlk Yardım

Kaynar su yanıkları oldukça sık başımıza gelir. Yemek pişirmek ya da kendinize bir çay hazırlamak için mutfağa gidersiniz. Musluğu açarsınız ve su beklediğinizden daha sıcak akar. Peki, şimdi ne yapacaksınız?

Bugün, bu tür yanıklar için ilk yardım önerilerini sizinle paylaşacağız.

Yanık tipleri

Vücudunuzdaki yanığa bir müdahalede bulunmadan önce, üç farklı yanık derecesini bilmeniz gerekiyor.

Birinci derece yanık

Bunlar cildin dış ya da yüzeysel tabakasını etkiler. Kızarıklık, şişme ve biraz ağrı gibi semptomları vardır.

Yanan bölge, 7 gün içinde soyulur ve iki hafta içerisinde normale döner.

İkinci derece yanık

Bu daha ciddi bir yanıktır çünkü cildin ikinci tabakasının daha yakınında meydana gelir. Kabarcıklara ve iltihaplanmaya neden olur. Acısı çok daha kötüdür.

Kabarcıklar bir hafta içinde kendiliğinden dökülür. Tamamen iyileşme üç haftayı bulur ve bazen cilt, yaradan sonra daha açık veya daha koyu renkte olabilir.

Üçüncü derece yanık

Bu en şiddetli olan ve derhal tıbbi yardım gerektiren bir yanıktır. Yanık derinin bütün katmanlarından geçmiştir ve son derece acı vericidir.

Kaynar su yanıkları

Bu, evde en çok meydana gelen yanık türüdür. Ocakta içerisinde kaynar su bulunan bir kap, etrafında çocuklar varsa gerçekten çok tehlikeli bir durum haline gelebilir.

Kaynar suyun yol açtığı küçük ancak ciddi yanıklar oldukça sık meydana gelir. Her zaman dikkatli davranmalısınız ve suyu mümkün olduğunca ocağın kenar kısımlarında kaynatmamaya özen göstermelisiniz.

Kaynayan su sıçrıyorsa ve cildinize çok hafif temas ediyorsa, canınız biraz yanar ancak acı hemen kaybolur. Yanığın acısını geçirmek için, yanan bölgeyi bir kapta veya musluğun altında en az 5 dakika soğuk suda tutmak bölgeyi soğutacaktır.

Eğer yanık daha ciddi ise, aynı şeyi daha uzun süre yapın. İkinci derece yanıklar için en az 15 dakika soğuk suda bekletmek daha iyi olacaktır.

Tedavinin şekli, vücutta yanığın bölgesine bağlı olarak şekil değiştirir. Örneğin, yanan bölgeyi ıslak bir bezle kaplayabilir ya da yanığın üzerine plastik bir torbayla biraz buz koyabilirsiniz. Ancak, buzu asla doğrudan cildinize temas ettirmeyin.

Cilt yanıkları için tedavi

Yarayı soğuturken, hasarın ne boyutta olduğunu anlamaya çalışın.

Birkaç dakika sonra ağrı geçmezse ve kırmızı alanın büyüdüğünü, kabarcıkların ortaya çıktığını fark ederseniz acil servise gitmenizde fayda vardır.

Ancak, eğer semptomlar yavaş yavaş kaybolmaya başlarsa tedavinize evde devam edebilirsiniz.

Bir miktar gazlı bez alın ve su ile ıslatın. Yanan bölgeyi sarın ve 30 dakika ila 1 saat bekleyin. Gerekiyorsa, gazlı bezi değiştirin. Bu pansuman, yanığın zararlı maddelerle temasını engelleyecektir.

Yağ, kaynar su ya da güneş nedeniyle meydana gelen yanıkların hepsi için aloe vera en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Bütün evlerde bu bitkilerden vardır. Bir sapı yatay olarak kırın ve içindeki sıvıyı çıkarın.

Bitkiden çıkan koyu sıvı cildinizi nemlendirme gücüne sahiptir. Etkilenen bölgeye sürün ve tamamen emilene kadar ovun.

İsterseniz steril gazlı bezle sarabilirsiniz ancak yaranın havayla temas etmesine izin vermek daha iyidir.

Hastaneye gitmenizi gerektiren ciddi yanıklar

Kaynar su dolu bir kabın üzerinize devrildiğini varsayalım. Kıyafetleriniz cildinize yapışabilir. Onları kendiniz kaldırmaya çalışmayın. Suyun döküldüğü bölgeyi soğuk suyla ıslatın ve hemen acil servise gidin.

Doktorlar daha fazla hasar oluşmaması için kıyafetlerinizi uygun bir şekilde çıkaracaklardır.

Eğer yanıktan sonra kabarcık oluştuysa sakın patlatmayın çünkü bu daha ciddi yaralara hatta enfeksiyona neden olabilir. Patlamaması için gün içinde bandajlayın ve birkaç dakika havayla temas etmesini sağlayın.

Ancak, dikkatli olun çünkü kabarcık büyürse bir doktora görünmelisiniz.

Eğer kabarcık çok acı veriyorsa ve bölgeyi hareket ettirmenize izin vermeyen bir basınca neden oluyorsa, içindeki sıvıyı boşaltmak için küçük bir delik açabilirsiniz. Ancak, bunun için kullandığınız aracın dezenfekte edilmiş olduğundan emin olun.

Evde yanık tedavisinin aşamaları

Evde tedavi, ikinci dereceye kadar olan küçük yüzeysel yanıklar için işe yarar. Daha ciddi yanıklar için mutlaka doktora görünmelisiniz.

İlk olarak soğuk su uyguladıktan sonra, yapmanızı önerdiğimiz şeyler:

  • Vazelin sürün ve yanan bölgeyi steril bir gazlı bezle kaplayın.
  • İlk gün, yanan bölge gün boyu kapalı dursun ve bölgeyi çok fazla hareket ettirmekten kaçının.
  • Bir ağrı kesici alın.
  • Sabah bandajı değiştirmeden önce yanan bölgeyi biraz havalandırın.
  • Gazlı bezi kaldırmadan önce biraz nemlendirin böylece cildinize yapışmaz.
  • 7 gün sonra, temizleyin ve izotonik su ile ıslatılmış bir gazlı bez yardımıyla ölü deriyi kaldırın. Ancak zorlamayın, cilt kendiliğinden soyulacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.