Bipolar Bozukluk Nedir?

  • TANITIM
  • Bipolar Bozukluk Nedir? için yorumlar kapalı
  • 710 kez görüntülendi

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk, son dönemde en sık karşılaşılan ruh sağlığı sorunları arasında yer alır. Çoğunlukla bir duygu durum bozukluğu olarak anılıyor olsa da Bipolar Bozukluk, önemli panik ataklara sebep olması nedeniyle duygudurum bozukluklarından ayrılabilir. Bipolar Bozukluğun tıbbi literatürdeki karşılığı daha çok bilinen adıyla Manik Depresiftir. Çoğunlukla belirtileri açık biçimde gözlenebilen bu duygu durum bozukluğu sorunu, kişilerin gündelik yaşamlarına doğrudan olumsuz etkiler gösterebilir. Bipolar Bozukluk; “Tip I”, “Tip II” ve “Siklotimik Bozukluk” olarak üç farklı şekilde gerçekleşmektedir.

Bipolar Bozukluk Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Bipolar Bozukluk, birçok sebebe bağlı olarak gelişebilen duygudurum bozukluklarındandır. Ruhsal problemin gündelik yaşama etkilerinin önüne geçebilmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak adına tercih edilebilecek birçok yöntem bulunur. Günümüzde Bipolar Bozukluğun oluşmasına neden olan durumlar hakkında çalışmalar sürüyor olmakla birlikte bazı belli başlı faktörler açık olarak kanıtlanmıştır.

Bipolar Bozukluğun ortaya çıkmasına sebep olan olası faktörler üç farklı biçimde şu şekilde sıralanabilir:

·        Genetik faktörler

·        Nöroanatomik etkiler

·        Psikososyal etkenler

Ana hatlarıyla bu üç unsurun Bipolar Bozukluk sorunlarının ortaya çıkmasında tetikleyici bir rol oynadığı düşünmektedir.

Bipolar Bozukluğun belirtileri ise diğer duygu durum bozukluğu problemleriyle karıştırılabilir düzeydedir. Bipolar Bozukluğun belirtileri genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

·        Normalde olduğundan daha az yemek ve daha az uyumak

·        Mutluluk ve sevinç gibi duyguları normalde olduğundan daha uç noktalarda hissetmek

·        Yüksek düzeyde enerjiyle gündelik yaşam aktivitelerinde yer almak

·        Dikkat dağınıklığı sorunları

Gibi belirtilerin yanı sıra Bipolar Bozukluk, hemen her konuda aşırı hareket etme eğilimiyle de kendisini belli edebilir. Mutlu Yaşam Online Terapi Merkezi çevrimiçi destek hizmetleri arasında Bipolar Bozukluk gibi ruhsal sorunların kontrol altına alınmasına ilişkin Mutlu Yaşam’da hizmetler yer almaktadır.

Bipolar Bozuklukla Nasıl Başa Çıkılır?

Bipolar Bozukluk, gündelik yaşamda önemli düzeyde sorunların ortaya çıkmasına sebep olabildiği gibi aynı zamanda gelecekle ilgili de kişiler üzerinde zorlayıcı etkilere sahiptir. Bu kapsamda problemin kısa süre içerisinde teşhis edilerek çözüme kavuşturulması gerekir. Uzman desteğiyle Bipolar Bozukluk ve benzer niteliğe sahip olan duygu durum bozukluğu sorunlarını kontrol altına almak mümkündür.

Ergen psikoloğu, çocuklar, yetişkinler ve kurumların dışında çiftler için de özel terapiler alabileceğiniz seanslar gerçekleşir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.