Beyin Sağlığı İçi Uçucu Yağlar

Beyin Sağlığı İçi Uçucu Yağlar

Sağlıklı bir yaşam ve diyetin beyin sağlığında önemli bir rol oynadığı bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda, uçucu yağlar beyin gücü için de yararlıdır.

Bitkisel terapi ve modern tıpta farklı temel yağların beyin sağlığı için yararlı olduğu kabul ediliyor. Bu yağlar  zihinsel yorgunluk, düşük netlik, zayıf entelektüel performans, zayıf konsantrasyon, hafıza zayıflığı, zayıf bellek , hatırlama ve çok daha fazlası gibi farklı bilişsel problemlerle “beyin” in çalışmasında size yardımcı olabilir .

Temel olarak, bu yağlar aromaterapi için kullanılır. Koku, duyuların en güçlüsüdür ve beyin aktivitesini en iyi şekilde etkileyebilir. Koku alma ampulleri limbik sistemin bir parçasıdır ve duygu ve öğrenmeyi işleyen beynin alanlarına doğrudan bağlıdırlar.

Beyin gücünü artırmak için uçucu yağların nasıl kullanılacağını öğrenmeden önce, hangi esans yağlarının en iyi olduğunu bilmek önemlidir.

Beyin sağlığı için en iyi uçucu yağlar:

1. Lavanta Esansiyel Yağı
Lavanta esansiyel yağı, sinir sisteminizi parasempatik bir dinlenme ve özümleme durumunda bırakmaya yardımcı olan sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Sinirler üzerindeki yatıştırıcı etkisi sinirsel gerginliği ve depresyonu hafifletir. Aynı zamanda bilişsel yetenekleri arttırır.
Bir araştırmada lavanta ve biberiye esansiyel yağları içeren aromaterapinin duygudurum, elektroensefalografi (EEG) uyanıklık modelleri ve matematik hesaplamaları üzerindeki etkisini analiz etti.
Araştırmacılar, lavanta grubunun artan uyuşukluğa işaret eden beta gücünün arttığını, daha az ruh hali hissettiğini ve daha rahat hissettiğini bildirdiğini ve aromaterapiyi takiben matematik hesaplamalarını daha hızlı ve daha doğru yaptığını keşfetti.

2.Nane Yağı
Nane uçucu yağı, zihni bellek, odaklanma, konsantrasyon ve zihinsel performansı destekleyecek şekilde uyarabilir. Artı, gevşemeyi teşvik eden ve net düşünmeyi tetikleyen yatıştırıcı ve soğutma etkisi vardır.

Nane uçucu yağ ve diğer yağların zihinsel tükenme ve orta derecede tükenmişlik üzerindeki etkisi analiz edildi. Çalışma, esansiyel yağların teneffüs edilmesinin algılanan zihinsel yorgunluk veya tükenmişlik seviyesini azaltabileceği sonucuna varıldı. Bununla birlikte, daha fazla araştırma gereklidir. Nane uçucu yağ kokusu ayrıca, uyanıklığın neden olduğu beynin alanlarını uyarabilir (örn., Beyindeki retiküler aktive edici sistem).

3.Biberiye Esansiyel Yağı
Biberiye esansiyel yağı etkili bir bilişsel uyarıcı olarak çalışır, böylece hafızayı ve zihinsel odaklanmayı geliştirir . Biberiye esans yağı içindeki önemli aktif bir kimyasal bileşik, hafızayı iyileştirdiği gösterilen 1,8-sineole uygundur.
Ayrıca, biberiye esansiyel yağı kokusu, gelecekteki görevleri tamamlamak için yaklaşan olayları hatırlamak temelde yeteneği, ileriye dönük belleğe katkıda bulunabilir.Ayrıca, beyin dalgası aktivitelerini arttırmak ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif koşullara karşı korumak için de başarılıdır.

4. Limon Esansiyel Yağı
Limon esansiyel yağı ferahlatıcı ve yatıştırıcı aroması, beyin sağlığı için son derece yararlıdır. Limon esansiyel yağı kokusu konsantrasyonu arttırır. Ayrıca özellikle kızgın, endişeli veya koşuştuğunda zihninizi yatıştırmaya yarayan yatıştırıcı ve aydınlatıcı özelliklere sahiptir. Stresin azalmasına bile yardımcı olur. Bu uçucu yağ, nörodejeneratif koşullara ve pro-oksidan kaynaklı lipid peroksidasyonuna bağlı olan anahtar enzimleri inhibe eder.
Aromaterapinin Alzheimer hastalığı olan hastalar üzerindeki etkisini analizedilmiş ve  aromaterapi uygulamasında sabahları biberiye ve limon esans yağlarının, akşamları ise lavanta ve portakalın kullanılmasıyla oluşuyordu.Bu çalışmanın sonunda, aromaterapinin demans için etkin olmayan bir farmakolojik tedavi olarak çalıştığı bulunmuştur. Özellikle Alzheimer hastalarında bilişsel işlevin iyileştirilmesi için bazı potansiyelleri olabilir.

5.Tarçın Esansiyel Yağı
Tarçın uçucu yağdaki uyarıcı güç beyindeki sağlığa fayda sağlar. Zihin yorgunluğuyla savaşmaya, dikkat, sanal tanıma belleği, çalışma belleği ve görsel motor hızı gibi beyin işlevlerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Beyin plaklarını parçalamaya ve beynin hafıza sorunlarına neden olabilecek enflamasyonunu azaltmaya yardımcı olur.Aynı zamanda, Alzheimer hastalığının semptomlarının önlenmesinde ve geciktirilmesinde etkilidir. Esansiyel yağın Alzheimer hastalığının tedavisinde faydalarını vurgular.

Beyin gücünü artırmak ve zihinsel sağlığınızı artırmak için bu uçucu yağların güçlü aromasını kullanabileceğiniz farklı yollar vardır. En iyi beş yöntem aşağıda açıklanmaktadır.

1. Mendil Yöntemi : En basit ve en iyi yöntemlerden biri mendil yöntemi. Burada sadece seçtiğiniz temel yağdan 2 veya 3 damla bir mendil ya da sadece bir pamuk ya da mendil üzerine koymanız ve nadiren koklamanız gerekir . Yatmadan önce mendilinizi yastığınızın yanına da yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde, uyurken bile uçucu yağın aroma yararlarını kullanabilirsiniz.

2.Tencere ve Su Yöntemi
Deneyebileceğiniz bir başka yöntem ise su ve buhar metodudur. Suyu küçük bir tencereye koyun. İsteğinize göre 6 veya 7 damla uçucu yağ ilave edin.
Suyu buharlayana kadar kaynatın. Isıyı düşürün ve uçucu yağın havaya buharlaşmasına izin verin. Mümkünse, havayı sağlıklı bir iyilikle doldurmak için buharla karıştırma esansiyel yağ suyuyla evin etrafında dolaşın.

3. Aromaterapi Banyosu / Masajı
Uçucu yağları kullanmanın başka kolay bir yolu da aromaterapi banyosu veya masajı kullanmaktır. Diğer yöntemlerde olduğu gibi , birkaç damla tek bir esans yağı veya seçtiğiniz farklı uçucu yağların bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz .

Aromaterapi banyosu için:
Zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya tatlı badem yağı gibi 1 çay kaşığı taşıyıcı yağda 3 damla uçucu bir yağ veya uçucu yağlardan bir karışım yapın karıştırın.
Bu yağ karışımını suyla dolu küvete ekleyin ve elinizle iyice karıştırın.
Bu rahatlatıcı banyonun haftada birkaç kez 15 ila 20 dakika keyfini çıkarın. Su dolu bir leğene 2 damla uçucu yağ ilave ederek ayak banyosu oluşturabilirsiniz. Iyice karıştırın, sonra ayaklarınızı 15 dakika kadar bekletin.

Aromaterapi masajı için:
Bir kapta tatlı badem yağı gibi 1 yağ (2 çorba kaşığı) taşıyıcı yağ koyun.
İçinde seçtiğiniz 10-12 damla uçucu yağ / yağ karışımı.
Alnınızı, şakaklarınızı ve / veya boynunuzun sırtını bu yağ ile masaj yapın.
Bunu haftada birkaç kez yapın. Not: Bu yağı gözlerinize temas ettirmeyin.

4.İnhalasyon: Bu metot özellikle üst teneffüs yolu rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, nezle, sinüs rahatsızlıkları, öksürük ve boğaz problemleri ile cilt bakımında kullanılır. İçinde kaynayan su bulunan bir kaba 3-4 damla uçucu yağ damlatıldıktan sonra baş üzeri bir havlu ile kapatılıp birkaç dakika derin nefes alınması ile uygulanır.

Aromaterapinin tedavi ettiği hastalıklar ise:
İskelet kas sistemi sorunu:Kas ağrısı, spazm ve gerginlik
Sinir sistemi sorunu: Gerginlik,Baş ağrısı
Kadın hastalığı: Gerginlik,Regl ağrısı
Solunum yolu rahatsızlığı:Astım,Bronşit
Sindirim sistemi:Kabızlık,hazımsızlık
Dolaşım sistemi rahatsızlığı:Tansiyon,Baş dönmesi
Deri sorunları,Kaşıntı,Egzama,döküntü,sedef

Not: Uçucu yağlar yanıcı olabilir, dikkatli kullanın. Hamilelik sürecindeki kullanımlar için doktora danışılmalıdır.  Aromaterapik yağlar ağız yoluyla alınmamalıdır. Mutlaka taşıyıcı yağlarla seyreltilerek kullanılmalıdır. Bu yağlar çocukların erişiminden uzak, kilit altında muhafaza edilmelidir. Herhangi bir ilaç kullanımı süresince doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Asla açık satılan yağlardan almayın. Ambalajın üzerinde Ürünün markası, menşei, botanik sınıflandırması (Latince ve İngilizce), kullanılan kısmına ait bilgiler olmalıdır.Organik veya biyolojik sertifikası olması %100 saflık ve etki açısından çok önemlidir.Yağları satın aldığınız yerin Aromaterapi konusunda uzmanlaşmış olmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz