Ayvanın ve Ayva Yaprağının Faydaları

Ayvanın ve Ayva Yaprağının Faydaları

Ülkemizde de bol miktarda yetişen ayva meyvesinin gün geçtikçe yeni faydaları keşfedilmektedir. Üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde cilt sağlığına ve vücuda son derece olumlu etkileri olduğu keşfedilen bu mucizevi meyve A ve C vitaminin yanı sıra bol miktarda mineral barındırdığı için de ayrıcalıklı bir koruma sağlıyor. Bu mineraller arasında vücudumuzun en sık ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve demirin yanı sıra potasyum ve bakır mineralleri de bol miktarda yer alıyor.

Ayva Faydaları

Ayva faydaları sıralandığı zaman özellikle kalp ve mide başta olmak üzere boğaz ve göz rahatsızlıklarının ortaya çıkmasını engellediğini de gözler önüne sermiş durumdadır. Bunların yanı sıra bağırsak sorunlarının da içeriğinde bulundurduğu posası yardımıyla ortadan kaldırdığı biliniyor. Ayva, ayva çekirdeği ve ayva yaprağının faydaları günümüzde yeni yeni keşfedilmeye başlanmasına karşın bu meyvenin faydaları gerek eski yazıtlarda gerekse mitolojik hikayelerde çok fazla yer edinmiş durumda, bu da faydalarının nesiller öncesinden bilindiğini bizlere işaret ediyor. Sizler için aynanın mucizevi faydalarını araştırdık.

Ayva Yaprağının Faydaları

Genel olarak önemsenmeyen ve öylesine bir kenara bırakılıp üzerinde durulmayan ayva yaprağının idrar yolları iltihaplarının tedavisinde azımsanmayacak kadar önemli faydası olduğunu gözler önüne serdi. Bunun için de çay gibi demlenmesi yeterli. Fakat her şeyde olduğu gibi ayva yaprağının kullanımında da aşırıya kaçmamanın son derece büyük bir önemi olduğunun altını çizmekte fayda var. Aynı şekilde ayva yaprağını çay gibi demleyerek içtiğiniz zaman uyku sorunlarını ortadan kaldırıcı etkiye sakinleştirici artılara sahip olduğunu da hatırlatalım.

Hazır ayvanın yaprağından bahsederken aynı zamanda ağız içerisinde bulunan iltihapların ortadan kaldırılması  içinde  ayvayı ince ince dilimleyerek yaklaşık on dakika kaynatmanız yeterli olacaktır. Bu kaynayan suyu soğumaya bıraktıktan sonra ağzınızda gargara yaparak içtiğiniz zaman son derece olumlu etkileri olduğunu hızlı bir şekilde göreceksiniz.

Ayvanın faydalarını alt alta yazacak olsaydık sayfalarca süren bir kitap elde edebilirdik. Örneğin kompostosu ağız yaralarına iyi gelen ayva şeker hastalarının da gönül rahatlığıyla tüketebileceği meyveler sırasında ilk sırada yer alıyor. Bu durumun temelinde ise içeriğinde bulunan az miktarda şekerin sebep olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Ayva Yaprağı

Hamileyken ayva yemenin faydaları nelerdir

Sağlığın diğer adı olarak ayvadan bahsedersek yanılmış olmayız. Onun bu artısı içeriğinde barındırdığı yoğun posası ve vitaminleri ile de desteklenmektedir. Çocuklarınızın sağlıklı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini istiyorsanız onların ayva yemesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sinir sisteminin güçlenmesini sağlayan ve vücudunuzu daha güçlü bir hale getiren ayva yorgunluğun tedavi edilmesini sağlayarak sizi gün içerisinde yıpratan etkilerin azalmasına da yardımcı oluyor.

Aynı zamanda soğuk kış günlerinin vazgeçilmesi olarak tüketilmesinin altında yatan bir diğer neden de ayvanın gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliğe sahip olmasıdır. Öksürük problemleri ve bronşit söz konusu olduğu zamanda gönül rahatlığıyla ayvadan yardım alabilirsiniz. Balgam söktürmek için de bulunmaz bir yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Ayvanın cilde faydaları nelerdir

Tüm bu artılarının yanı sıra çekirdekleri ile şifa dağıtan ayva cilt güzelliği açısından da son derece büyük artıları bir arada bulundurmayı başarmış. Çocuklarınıza günlük olarak ayva yedirebilir ya da sivilce şikayetlerinden muzdaripseniz eviniz rahatlığında hazırladığınız ayva çekirdeği kremi ile sivilce lekelerinden son derece hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bir meyveden beklenen her türlü artıyı tek başına sunan bu mucizevi meyve kaliteli bir şekilde tedavi seçeneklerini bir arada bulundurarak sizi en kaliteli olana en hızlı şekilde ulaştırıyor. Gün içerisinde özellikle kış aylarının gelmeye başlaması ve ayvanın yeniden raflarda görünmesinin ardından ayva çekirdeğinden ve kendinden hatta ve hatta yaprağından faydalanabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz