Dünyanın birçok ülkesinde yetişkinler, yüksek tansiyon olarak da adlandırılan hipertansiyon ile mücadele ediyorlar. Yaşam tarzı değişiklikleri veya ilaçlar da dahil olmak üzere bu durumu tedavi etmenin yolları vardır.

 

Tıbbi sebeplerden dolayı otları denemeyi düşünüyorsanız, ister ot ister takviye olsun, önce doktorunuzla konuşun. Bazı otlar, özellikle büyük miktarlarda, istenmeyen yan etkilere neden olabilir veya diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.

 

Yüksek tansiyon, aynı zamanda hipertansiyon olarak bilinir, kalp krizi, inme ve böbrek yetmezliğine neden olabilen ciddi bir sağlık problemidir. 140/90 mm Hg veya daha yüksek bir kan basıncı okuması yüksek kabul edilir.

 

Hipertansiyon genellikle bir kişinin tansiyonunun belli bir süre boyunca sürekli yüksek çıkması durumunda teşhis edilir.

 

Hipertansiyonun yaygın nedenleri veya katkıda bulunan faktörler; obezite, genetik faktörler, aşırı alkol, yüksek tuz alımı, aerobik egzersiz eksikliği, stres, doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler, böbrek hastalığı ve adrenal hastalıklardır.

Limon

Limon kan damarlarını yumuşatır ve esnek tutmaya yardımcı olur ve herhangi bir sertlik kaldırılarak yüksek tansiyon azaltılacaktır. Ek olarak, C vitamini içeriğinden dolayı düzenli olarak limon suyu tüketerek kalp yetmezliği şansını düşürmeye yardımcı olabilirsiniz. C vitamini, serbest radikallerin zararlı etkilerini nötralize etmeye yardımcı olan bir antioksidandır. Her sabah boş bir mideye yarım limon suyu eklediğiniz bir fincan ılık su içebilirsiniz. En iyi sonucu elde etmek için tuz veya şeker eklemeyin.

Karpuz Çekirdeği

Karpuz tohumları cucurbocitrin adı verilen ve kan kılcal damarlarını genişletmeye yardımcı olan bir bileşik içerir. Aynı zamanda böbrek fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur. Bu da kan basıncını düşürür ve artrit için de çok faydalıdır.

 

Ayrıca, 2010 Florida State pilot çalışması, karpuzun vazodilatör etkisi nedeniyle kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini tespit etti. Kuru karpuz tohumlarının ve haşhaş tohumlarının eşit miktarlarda öğütülmesi ve bu karışımın boş bir mideye bir çay kaşığı sabah bir çay kaşığı akşam alınması iyi gelecektir.

 

Alternatif olarak, hafifçe ezilmiş, kurutulmuş karpuz tohumlarından iki çay kaşığı alıp bir fincan kaynamış suya ekleyin. Yaklaşık bir saat kadar demleyin, sonra süzün. Bu sudan dört çorba kaşığını gün boyunca düzenli aralıklarla için.

Sarımsak

Birçok çalışma sarımsağın kan basıncını düşürücü etkileri olduğunu göstermiştir. Çiğ ve pişmiş sarımsak, yüksek kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur ve aynı zamanda kolesterol düzeylerini düşürür. Sarımsak, nitrik oksit ve hidrojen sülfit üretimini uyararak kan damarlarını rahatlatmaya yardımcı olur.

 

Her gün bir veya iki diş ezilmiş sarımsak yiyin. Sarımsağı ellerinizle ezebilirsiniz. Ezilmiş sarımsak, iyi kan akışını teşvik eden, gaz çıkaran ve kalpteki baskıyı azaltacak bir bileşik olan hidrojen sülfit oluşturur. Çiğ sarımsak yemekten hoşlanmazsanız ya da yanma hissi yaratırsa, bir bardak sütle birlikte alın. Ayrıca beş ya da altı damla sarımsak suyunu dört çay kaşığı suya karıştırıp günde iki defa alabilirsiniz.

Muz

Muz, yüksek tansiyonlu kişilerin günlük hayatında düzenli olarak yiyebilecekleri bir meyvedir. Muzlar potasyumun zengin bir kaynağıdır, bu da sodyumun etkisini azaltır. Yani, her gün bir veya iki muz yemeyi denemeliler. Muz ile birlikte, kuru kayısı, kuru üzüm, kuş üzümü, portakal suyu, ıspanak, kabak, fırında tatlı patates ve kış kabağı yiyebilirsiniz.

Kereviz

Kerevizde yüksek seviyede bulunan bir fitokimyasal olan butilfitalid, yüksek tansiyon kontrolüne büyük ölçüde yardımcı olur. Butilfitalid, arteryal duvarların içinde ve çevresindeki kasları rahatlatır, böylece daha fazla alan yaratır ve kanın akmasına destek verir.

 

Aynı zamanda, yüksek tansiyona katkıda bulunan kan damarlarını kısıtlayan stres hormonlarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Çiğ kereviz salatasını tüketebilirsiniz. Ya da zeytinyağlı olarak pişirip korkmadan yiyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Suyu

Yüksek tansiyonlu insanlar bedenlerini yeterince sulu tutmalıdır. Her gün 8 ila 10 bardak su içmek iyi bir fikirdir. Hindistan cevizi suyu özellikle kan basıncını düşürmek için yararlıdır.

 

West Indian Medical Journal’da yayınlanan bir 2005 çalışmasında, potasyum, magnezyum ve vitamin C bakımından zengin olan Hindistan cevizi suyunun sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu bulundu. Hindistan cevizi suyuyla birlikte, yemek pişirirken Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Fesleğen

Fesleğen çeşitli gıdalarla giden lezzetli bir bitkidir. Ayrıca kan basıncını düşürmenize yardımcı olabilir. Fesleğen özütünün kısa bir süreliğine de olsa kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Günlük beslenme rutininize taze fesleğen eklemek kolaydır ve kesinlikle zarar vermez. Küçük bir miktar fesleğeni mutfak dolabında daima hazır bulundurun ve taze yaprakları makarnalar, çorbalar, salatalar ve güveçlere ekleyin.

Tarçın

Tarçın, günlük diyetinize eklemek için biraz çaba gerektiren lezzetli bir baharattır ve kan basıncınızı düşürür. Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir makaleye göre tarçının her gün tüketilmesi şeker hastalığı olan kişilerin kan basıncını düşürebilir. Beslenmenize kahvaltılık tahıl, yulaf ezmesi ve hatta kahvenizin üzerine serperek tarçın ekleyebilirsiniz. Tarçın, akşam yemeğindeki, kızartmalar ve güveçlerin lezzetini artırır.

Kakule

Kakule Hindistan’dan gelen ve genellikle Güney Asya mutfağında kullanılan bir baharattır. Kakulenin sağlık üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışma, katılımcıların günlük olarak kakule aldıktan birkaç ay sonra; kan basıncı ölçümlerinde önemli düşüşler gördüklerini buldular. Kakule tohumlarını veya tozunu baharat karışımlarına, çorba ve güveçlere, hatta pişmiş etlere özel bir lezzet ve olumlu bir sağlık yararı için ekleyebilirsiniz.

 

Keten Tohumu

Keten tohumu, kan basıncını önemli derecede düşüren omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Keten tohumu, damar kolesterolünü düşürerek, glikoz toleransını artırarak ve bir antioksidan olarak davranarak aterosklerotik kardiyovasküler hastalığa karşı koruyabilir.

 

Keten tohumu içeren birçok ürün satın alabilirsiniz, ancak daha iyi bir şey, keten tohumu tozu satın almak veya bir kahve değirmeninde öğütmek ve evde pişirilen yemeklere eklemektir. Keten tohumu ile ilgili en iyi şey, çorbalardan pişmiş yemeklere kadar neredeyse her yemek içine karıştırılabilir olmasıdır. Optimum yarar elde etmek için keten tohumunu dondurucunuzda saklayın.

Alıç

Alıç binlerce yıldır geleneksel Çin ilaçlarında yüksek tansiyon için kullanılan bitkisel bir ilaçtır. Alıçtan elde edilen özler, kan basıncını düşürmeye, pıhtı oluşumunu önlemeye ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olmak gibi kardiyovasküler sağlık üzerinde bir dizi avantaja sahip gibi görünüyor. Hap, likit özüt veya çay olarak kullanabilirsiniz.