Bel Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi

Bel Fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve bir amortisör (yastık) gibi görev yapan kıkırdak dokunun kayması ya da dışarı taşmasıdır. Fıtıklaşan yani içerden dışarıya doğru taşan disk sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olur.

Gün içerisinde vücudun nasıl durduğu, nasıl hareket edildiği, eğilip kalkarken yapılan hatalar, yanlış ve desteksiz oturma biçimi gibi etkenler Bel Fıtığı oluşumunu etkiler.

Bel ve Omurilik sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler:
Öncelikle eğik durmamaya özen göstermek gerekir. Çünkü vücut eğik durduğu zaman, dik durmaya oranla, omuriliğe daha fazla yük biner.

Yerden bir şey alınacağı zaman belden eğilerek değil, dizleri kırarak alınmalıdır. Yani çömelerek almak bele binecek yükü ciddi oranda azaltır. Otururken de eğik durmamaya özen göstermek gerekir. Sanıldığının aksine otururken bele binen yük ayakta dururken bele binen yükten daha az değildir, hatta yanlış oturulması halinde halinde bele daha fazla yük binebilmektedir.

Bu nedenle, otururken dik oturmaya özen göstermek gerekir. Ayrıca sırta ve ayakların altına, ayakları hafifçe kaldıracak şekilde, bir destek konulması bele binen yükü büyük oranda azaltır. Spor yapmak vücudun genel sağlığı için faydalı olduğu gibi, sırtı ve beli güçlendirecek egzersizler yapmak da bel ve omurilik sağlığı için faydalıdır. Bu egzersizleri yaparken bele ve omuriliğe çok yüklenmemeye dikkat edilmelidir.

Eğer kişiye Bel Fıtığı teşhisi konuldu ise, yapacağı egzersizleri doktorunun tavsiyesine göre yapmalıdır. Hangi egzersizleri, ne sıklıkta ve nasıl yapacağını doktora danışmalıdır. Şayet kişi Bel Fıtığı Ameliyatı’nı yeni geçirmişse egzersizlere hemen başlamamalıdır. Egzersizlere başladıktan sonra da sabırlı olunmalı ve egzersizler yavaş yavaş artırmalıdır.

Bununla birlikte Bel Fıtığı hastalarının çoğu yatak istirahatı ve ilaç tedavisi ile sağlıklarına kavuşurlar. Bel Fıtığı şikayetlerinin yalnızca %15’i cerrahi müdahale gerektirir.

Bu yazı bel fıtığı nedir, bel fıtığı neden olur, bel fıtığı sebepleri, bel fıtığı nedenleri, bel fıtığı tedavisi, bel fıtığı nasıl geçer, bel fıtığına ne iyi gelir, bel fıtığı için şifalı bitkiler, bel fıtığına iyi gelen bitkiler nelerdir, bitkisel bel fıtığı tedavisi, bel fıtığı tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

bel fıtığına iyi gelen şifalı bitkiler, bel fitigi ve beldeki daralmanin sebebleri, bel fıtığına ne iyi gelir, bele en faydalı şey, Bel fìtigi ñedenleri, bel fıtığına faydalı şeyler nelerdir, omurilik fıtığına iyi gelen spor, bel fıtığı sebepleri, bel fıtığı nedenleri ve tedavisi, bel fiti nedenleri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz