Von Willebrand Hastalığı Nedir ? Von Willebrand Hastalığı Tedavisi

Von Willebrand Hastalığı Nedir ? Von Willebrand Hastalığı Tedavisi

Bir kanama bozukluğu hastalığı olan VWD yani açılımı Von Willebrand Hastalığı pıhtılaşma yeteneğini engelleyen bir hastalıktır. Bu hastalık aslında isim olarak çok tehlikeli olmayan bir hastalık gibi görünse de hastalığın detayına girildiğinde ne denli tehlikeli olduğunu görebilirsiniz. Örneğin bir trafik kazası ve ya başka sebeple bir yaralanmaya maruz kalırsanız, bu kanın çok geç ve ya bazen hiç durdurulamadığını görebilirsiniz. Böylece büyük kan kayıpları olabilir. Bu sebeple bu hastalık çok tehlikelidir.

fft68_mf39018-300x174

Von Willebrand hastalığında 3 farklı tipe rastlanmaktadır. Bunlar normal ve sırasıyla Tip 1 , Tip 2 ve son olarak Tip 3 olarak isimlendirilmektedir.

VW Tip 1

Bu tipte VW faktörünüz düşüktür. Faktör VIII türüde yine burada düşük olabilmektedir. Bu tip olanı, en çok rastlananıdır.  VWD hastalarının % 75inde bu hastalık görülmektedir.

VW Tip 2

Bu tipteki VW’de ise alt kategorilere ayrılmaktadır. 2A, 2B, 2M ve 2N gibi ve bu ayrıldıkları kategorilerde ise yine bu hastalıklar farklı yollarla tedavi edilmektedir. Bu nedenden dolayı ise bu hastalığın tedavisi için hangi tip olduğunu bilmek şarttır.

VW Tip 3

En ciddi ancak en nadir görülen tip olan VW Tip 3 faktörü yoktur. Faktör VIII düzeyi ise düşüktür.

Von Willebrand Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Von Willebrand hastalığı %90 kalıtsaldır. Yani ebeveynlerden çocuklara geçen bir hastalıktır. Ebeveynlerinizin her hangi birisi bu kalıtsal hastalığa sahipse, sizin tip 1 ve tip 2 olmanızın olasılığı yüksektir. Ancak ebeveynlerinizin her ikisi de bu hastalığa sahipse Tip 3 yani ciddi olan hastalıktan olmanızın olasılığı yüksektir.

Von Willebrand Tedavisi Nasıl Yapılır?

Von Willebrand hastalığının tedavisi, sahip olduğunuz hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Çoğu zaman hafif bir hastalıkta olsa bazı olay ve durumlardan sonra ilaçla tedavi olarak engellemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun nedeni ise kan kaybını yeterli düzeyde sağlayıp kontrol altına almaktır.

Geçmiş olsun.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz