Bebeklerde sağırlık ve bilinmesi gereken şeyler

Bebeklerde sağırlık ve bilinmesi gereken şeyler

Bebeklerdeki işitme kaybıyla ilgili her şey – nedenler, testler, tedaviler ve önleme, bir uzman tarafından açıklanmaktadır.

Bebeğin işitme engelini, sebebi ile ilgili ipuçları almak, durumu teşhis etmek zor olduğunda ailelerin işi zorlaşır.Genetik faktörler çocuklarda sağırlık riskini artırmada önemli bir rol oynasa da, bilmemiz gereken birçok önlenebilir faktör vardır.

   Çocuklarda işitme kaybının nedenleri nelerdir?
Anne veya babanızın veya büyükanne ve büyükbabanızın işitme problemleri olmuşsa çocuğunuzun risk altında olabileceği ihtimali yüksektir.

Viral enfeksiyonun çocuğu etkileyebileceği, özellikle gebeliğin ilk üç ayı boyunca gebelik sırasında viral enfeksiyana muzdarip olmanız durumunda yüksek bir risk söz konusudur.

Hamileyken X-ışınlarına maruz kaldıysanız, radyasyon büyüyen fetüsün işitme yeteneğini etkileyebileceğinden, bebeği işitme kaybı açısından sorun varmı yokmu test etmek akıllıca olacaktır.

 

Hamilelik sırasında hipotiroidi çeken kadınlarda işitme kaybı veya sağırlık olasılığı yüksektir; bu durum tiroid hormonlarının eksikliğinin olduğu bir durumdur.

 

Düşük doğum ağırlığı olan ve ciddi yenidoğan sarılığı olan bebekler işitme kaybına uğrayabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz