Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Sorunu

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Sorunu için yorumlar kapalı
  • 1.121 kez görüntülendi

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Sorunu

Öncelikle bebek sahibi olan ya da olacak olan herkese, çocuklarınızı sağlık ve huzur içinde kendinden emin ve insanlığa faydalı bireyler olarak yetiştirmeniz dileklerimizi sunarız. Yeni doğan bebeklerde kabızlık sorununa ilişkin “nedenleri”, “nasıl tedavi edilir”, “nasıl önlenir” gibi soruların cevaplarına birlikte göz atalım.

Yeni Doğan Bebekler Neden Kabız Olur?

Temel olarak iki ana sebebi bulunan bebeklerin kabızlık sorunları, beslenmedeki düzensizlik nedeni ile de gerçekleşebilir. Bahsettiğimiz iki ana sebep ise şunlardır;

  • Anne sütünün kesilmesi ve bebeğin mama ile beslenmesi.
  • Gelişmekte olan minik bedenlerin sindirim sistemlerinin yetersiz kalması…

İşte bu iki temel sebep, bebeklerinizin kabızlık sorunu ile karşılaşmalarına neden olmaktadır. Genellikle her ikisi de anne sütünün kesilmiş olduğu ve mama takviyesi yapılan zorunlu hallerde meydana gelir. Nitekim ilk 6 aylık süreçte yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerde sadece gaz sorunu meydana gelebilir. Çünkü anne sütünün sindirimi konusunda bebeklerin sindirim sistemlerinin sorun yaşaması çok nadir görülmektedir. Bu sebeple bu temel iki nedenin göz önünde bulundurulması, bebeklerimizin sağlıklı büyümeleri için gerekli ve önceliklidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Öncelikle belirtmeliyiz ki; bu soruna karşılık kafanıza göre ilaç kullanımında bulunmamalısınız. Yaşanabilecek yan etkilerin sonucu olarak bebeğinizin sağlığını tehlikeye atabilirsiniz. Bebeğiniz kabızlık sorununu geçirmek hatta hiç başlamadan engellemek isterseniz, öğünlerden önce en fazla 2 çay kaşığı zeytinyağı içirerek bu durumu engelleyebilir hatta ortadan kaldırabilirsiniz. Elbette sürekli olarak yağ içirilmesinden bahsetmiyoruz. Mama yemek zorunda olan bebekler için günlük belirlenen bir öğün öncesinde 1 çay kaşığı zeytinyağı içirilmesi uygundur. Ancak zeytinyağının asit oranı konusunda bilgi sahibi olmalısınız. En az asit oranına sahip yani Saf Zeytinyağı içirmelisiniz.

Kabızlık sorununa dair ilaç kullanımı düşünür iseniz, mutlaka doktorunuza başvurarak bebeğinizin bağışıklık sistemine uygun olacak ilaçların kullanımını gerçekleştirmelisiniz. Ancak zeytinyağı ile doğal ve kesinlikle zararsız bir şekilde de bu çözüme ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla büyüyen çocuklar için bilgi sahibi anne ve babalar gerekmektedir. Bilgileriniz ufak ellerin yaşama daha sıkı tutunmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.