Doğal İlaçlarla Bitlerden Kurtulabilirsiniz

Doğal İlaçlarla Bitlerden Kurtulabilirsiniz

Kreşe ve okula giden çocukları bitlerden korumak için önlem almak gerekir. Eğer geç kalmışsanız ve çocuğunuz halihazırda bit kapmışsa, evde hazırlayacağınız ilaçlarla bitlerden kurtulabilirsiniz. Hiçkimse çocuğunun bitleneceğini aklından bile geçirmez ancak en temiz çocuk bile eve saçı bitlerle dolu halde dönebilir.

Okul, oyun alanları ve  kreş bir çocuğun bit kapabileceği yerlerden bazılarıdır. Bitleri doğal yollarla nasıl uzaklaştıracağınızı öğrenin, böylece zehirli maddeler kullanmadan güvenli şekilde bitleri öldürebilirsiniz. Çocuğunuzun eve saçında bitlerle dönmesi zaten yeterince kötü, bunun üstüne kafasına zehirli maddeler içeren ilaçlar sürmek durumu daha da korkunçlaştırıyor.

Halen bazı bit ilaçları tarımda kullanılması yasaklanmış zehirlerle yapılmaktadır. Ayrıca bit ilaçlarının çoğu yanıcıdır. Bu maddelerin neredeyse çoğu uzun süreli kullanımda veya çok küçük yaştaki çocuklarda kullanıldığında ciddi problemlere yol açabilirler.

Eğer herhangi bir bit ilacı kullanırsanız en azından reçetesini kelimesi kelimesine okuyun ve talimatları birebir uygulayın. Veya isterseniz biti evde doğal yollarla tedavi edebilirsiniz. Herhangi bir bit ilacı tedavisine başlamadan önce yazının hepsini okuyun.

Böcekleri öldürün

Bit, mayonez ile çabucak, kolayca, masrafsız ve güvenli şekilde öldürülebilir. Marketinizden bir kavanoz mayonez almanız yeterli. Bir veya birkaç avuç dolusu mayonezi alıp çocuğunuzun kafasını mayonezle kaplayın. Kulakların arkasına ve enseye de sürdüğünüze emin olun.

Mayonezin etrafa bulaşmaması için çocuğunuzun başına plastik duş başlığı geçirebilirsiniz. Bitlerin boğulup yumurtaların parçalanması için iki saat bekleyin. Ardından, duş başlığını çıkarıp atın. Ellerinizi sabunla, çocuğunuzun saçını şampuanla iyice yıkayın. Saçı iyice temizlemek için iki veya daha fazla kez şampuanlayabilirsiniz.

Eğer mayoneziniz yoksa, vazelin kullanarak aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Bu durumda unutmayın ki saçtan vazelini çıkarmanın tek yolu bebe yağı kullanarak saçı etraflıca ovalamaktır. Ardından şampuan ve sıcak suyla saçı üç kere yıkamalısınız.

Eğer isterseniz vazelini saçta bir gece boyunca bekletebilirsiniz. Bunu mayonezle yapmayın çünkü mayonez dışarda bekletildiğinde bozulur ve toksik hale gelir: çocuğunuz gece saçını kaşıdıktan sonra elini ağzına götürebilir.

Eğer bitleri öldürmek için mayonez veya vazelin kullanmak istemezseniz, doğal bir bit şampuanı yapabilirsiniz. Beş çay kaşığı zeytinyağı veya hindistancevizi yağı içersine beş damla çayağacı yağı, beş damla biberiye yağı, beş damla lavanta yağı, beş damla nane yağı ve beş damla okaliptüs yağını ekleyin.

Bu karışıma az bir miktar normal şampuan ekleyerek saça yayın. Damlamasını önleyecek şekilde sıkıca sarılmış bir havlu veya duş başlığı ile kapatın ve bir saat bekleyin. Saçı durulayın ve saç kremi kullanmayın. Bu yağlı karışımı kullandıktan sonra saçın ne kadar kolay tarandığını da göreceksiniz.

Önemli uyarılar:

1) Beş yaşın altındaki çocukların nane yağı ve okaliptüs yağını yakından solumaları halinde nefes almada yavaşlama hatta tamamen durma görülebilir.
2) Nane yağı hipertansiyonu ağırlaştırabilir.
3) Nane veya biberyağı hamilelik sırasında tehlikeli olabilir. Reçeteyi bunları kullanmadan uygulayabilirsiniz.

Yumurtaları temizleyin

Şampuanın ardından saçı ve saç derisini sirke ile durulayın. Bu sayede yumurtaların saç kılına tutunmalarını sağlayan yapıştırıcı madde eriyecektir. Ardından çocuğunuzu yakmayacak derecede sıcak suyla durulayın.

Bit-sirke

Yumurtaların çoğu sirke ile durulama işleminden sonra yokolacaktır. Ancak kalan yumurtalarla halen savaşmanız gerekecektir. Mayonez çok genç yumurtaları öldürmez çünkü bit halen yumurta içindedir ve havaya muhtaç olacak kadar gelişmemiştir. Eğer öldürmüş olsa bile, kreş ve okullar çocukları yumurtalardan tamamen temizlenene dek kabul etmezler.

Saçı normal bir tarakla tarayın. Ardından, bit ve sirkeleri uzaklaştırmak için yapılmış taraklardan kullanın. Bunları eczanelerde bit şampuanlarının yanıbaşında bulabilirsiniz.

Saçı kontrol edin

Bitirdiğinizi düşündüğünüzde, saç iyice kuruyunca iyi bir ışık kaynağı altında tüm kafayı iyice inceleyin. (Yumurtalar kuru saçta daha kolay görünürler.) Yumurtalar çok küçüktür ve belli bir açıdan bakıldığında parlarlar. Saç kılının üzerine yerleşirler, en gençleri tam kafa derisinde, daha yaşlıları ise kafaderisinden yaklaşık iki santimetre uzağında bulunurlar.

Saçı küçük bölümlere ayırarak kontrol etmelisiniz, özellikle kenarlara, enseye, kulak arkasına bakmayı ihmal etmeyin. Eğer yumurtalara rastlarsanız parmaklarınız veya bir tarak aracılığıyla çıkarabilirsiniz, veya üzerinde yumurta olan saç kılını kesebilirsiniz. Çıkardığınız her yumurtayı veya saç parçasını sirke dolu veya amonyak eklenmiş sabunlu sıcak su dolu bir kaba koymayı unutmayın.

Tekrar durulayın

Bir çiftten fazla yumurta varsa saçı daha da çok temizlemek için sirke maskesi yapabilirsiniz. Yarıyarıya hazırlanmış sirke ve su karışımına bir havlu batırın ve çocuğunuzun başını bununla sarın, bir saat böylece bekletin. Saç kuruduktan sonra tekrar yumurta kontrolü yapın.

Kaş ve kirpikler

Kaş ve kirpiklerde yumurta varsa vazelin ile kaplayabilirsiniz, vazelin kaş ve kirpiklere zarar vermez. Günde dört kere uygulamalısınız.

Tekrar kontrol edin

Saçı her gün kontrol edip büyüyüp görünür hale gelen yumurtalar olup olmadığına bakmalısınız. Eğer tek bir yumurta bile kalırsa bütün işlemi tekrar uygulamanız gerekecektir çünkü bir yumurtadan çıkan bit günde sekiz yeni yumurta üretir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz