Bayılmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Bayılmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Bayılmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

İlk Yardım Nasıl Yapılır

Bayılma, hemen hemen herkesin hayatında en az bir kez yaşamış olduğu durumlardan biridir. Beyne giden kanın kısa süreliğine yetersiz kalması sonucunda kinin bilincini kaybetmesi ardından yaşanan durum bayılma olarak tabir edilmektedir. Bayılmalar ciddi bir rahatsızlık olmayacağı gibi önlem alınması gereken hastalıkların belirtilerinden biri olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bilinç kaybının kısa sürdüğü ve genellikle kalp-damar sorunları ve toplardamarlardaki sorunlar neticesinde ortaya çıkan bayılma, düşük kan hacminin neden olmuş olduğu bir durumdur. Bilinç kayıplarının uzun sürdüğü ve sık sık tekrarlanan bayılmalarda mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Eğer yanınızda bayılan biri varsa anlık olarak nasıl bir müdahale yapacağınız da önemlidir. Bayılan kişiye ne yapılmalı sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Peki ilk yardım nasıl yapılır?

Müdahalelere Dikkat Edin

Bayılan kişiye nasıl müdahale edilir diyorsanız, öncelikle bayılan kişiyi sırt üstü yatırmanız gerektiğinden başlayabiliriz. Sırt üstü yatırmış olduğunuz kişinin nefes alıp almadığını kontrol edin. Nefes almasını zorlaştıran kemer, gömlek düğmeleri, kravat ve benzeri materyalleri gevşetin. Ardından kişinin ayaklarını yaklaşık 30 cm yükseklikte tutun ya da ayaklarının altına bir destek yerleştirip kan basıncının normale dönebilmesi için yardımcı olun. Ani bayılmalarda kişi yere düşerken bazı hasarlar alabilmektedir. Morluk, şişlik, kırık ve kesikler en çok karşılaşılan durumlardır. Siz de kişinin vücudunda bir kesik olup olmadığını kontrol edin ve eğer kanama varsa hemen tampon yaparak kanamayı durdurun. Bu esnada 112 acil servis ekiplerini aramayı da ihmal etmeyin.

Bayılan kişinin kusma, nefes alamama gibi durumları olup olmadığını da gözlemleyin. Hareketlerinde tuhaflık, öksürük ve benzeri durumlarda 112 acil servisi aramayı asla geciktirmeyin. Eğer kişi nefes almıyorsa CPR’ye başlamanız ve hasta nefes alıp sağlık ekipleri gelene kadar da devam etmeniz gerekmektedir. Bayılmalarda ilk yardım yapmak için yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bayılma duygusu gelen kişi sizseniz, bayılmanızı önlemek için hemen oturur ya da yatar pozisyona geçmeniz gerekmektedir. Zaten oturur pozisyondaysanız başınızı dizlerinizin arasına almak iyi gelecektir. Bunun yanı sıra bayılmanızı engellemek için sırt üstü uzanıp ayaklarınızı da yükseğe kaldırarak kendinize müdahale edebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz