Bamya Faydaları Nelerdir?

Bamya Faydaları Nelerdir?

BAMYA FAYDALARI NELERDİR?

bamyaHavalar ısınmaya başladı, mevsimin ilkbahara doğru gitmesiyle birlikte sıcaklıklarda artış görüldü. Tabii mevsimin, hava sıcaklıklarının değişmesiyle birlikte yenilen, tüketilen meyve ve sebzelerde de değişiklik görülür. İlkbahara doğru çoğunlukla bakla, bamya, bezelye gibi sebzeler ile birlikte çilek, böğürtlen, dut gibi meyveler tüketilmeye başlanır. Aslında teknolojinin ilerlemesi, zamanın geçmesi ile birlikte de, aranılan meyve ve sebzeler birçok markette bulunabilir. Özellikle büyük marketlerde birçok meyve ve sebzeyi bulmak mümkündür. Ayrıca konserve olarak da birçok sebzeyi bulabiliriz. Fakat bizim önerdiğimiz her meyveyi sebzeyi mevsiminde tüketmektir. Tabii bu mevsiminde tüketilen meyvelerin ve sebzelerin vücut için de birçok faydası vardır. İlkbahar mevsimine girmeye başladığımız şu günlerde pazarlarda görmeye başlayacağımız yeni sebzeler de ortaya çıkacak. Peki tüm bu sebzeler içerisinde bamya faydaları nelerdir, şifası nedir, vücut için ne gibi etkileri bulunur?

BAMYA YETİŞTİRİCİLİĞİ

Latince adı Hibiscus esculentus yada Abelmoschus esculentus olan bu şifalı sebze vücut için de çok yararlıdır. Bamya deyince aklımıza ilk olarak suyu ve sıcağı çok sevdiği gelmelidir. Yetiştiriciliğini yapmak isteyen kişiler mutlaka sıcak bölgelerde ve çok fazla su vererek bu şifalı bitkiyi yetiştirmelidir. Fakat öte yandan kuraklığa da dayanabilen bir bitkidir. Bu faydalı bitkinin kökeni bazı araştırmacılara göre Afrika, bazı araştırmacılara göre ise Hindistan’dır. Özellikle tropik Akdeniz iklimine sahip bölgelerde kolaylıkla yetiştiriciliği yapılabilir. Tek yıllık ve çok yıllık olarak yetiştirilebilir. Hasadı zor olmasına karşın, haftada 2 yada 3 kez hasat edilebilir.

BAMYA FAYDALARI VE YARARLARI NELERDİR?

Birçok ülkede çok çeşitli şekillerde yemeklerde kullanılır. Bamya yemeği, kızartması, salatası, çorbası özellikle çok bilinen ve sıkça pişirilen çeşitleridir. Böbreklere fayda sağlar, mesane yani böbrek taşlarının düşürülmesine yardım eder. Bazı insanlar içerdiği mukozaya benzeyen sıvı sayesinde bu şifalı sebzeyi sevmez. Fakat bamya vücut için sayısız fayda sağlar. Kış aylarında hemen hemen herkesin yakalandığı soğuk algınlığı, bronşit gibi hastalıkların yanında zatürreye karşı da koruma sağlar. Ergenlik döneminde özellikle tüketilmesi gereken bir sebzedir. Ergenlik döneminde büyüme yardımcı olması da bamya faydaları arasındadır. Bazı ülkelerde sotesi, ızgarası gibi değişik değerlendirme şekillerine de rastlamak mümkündür. Bağırsak enfeksiyonlarını geçirmeye, bağırsak solucanları düşürmeye ve çok çeşitli parazitlerden kurtulmaya yardım eder. Sinir sistemine fayda sağlar. Dizanteri için de faydalıdır. Mide için de çok yararlıdır. Mide iltihaplarına karşı bolca tüketilebilir.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATIR, KABIZLIĞI ÖNLER!

En çok bilinen özelliği sindirim sistemini rahatlatmasıdır. Sindirim sistemini rahatlatarak hazmı kolaylaştırır. Tüm bu durumların sonucunda da bağırsakların rahat çalışmasını sağlar.

KEMİK VE DİŞLERİ GÜÇLENDİRİR!

A, B ve C vitaminleri içerir. Ayrıca kalsiyum, demir, fosfor ve bakır da bulundurur. Gut hastalığına fayda sağlar. Kemikleri ve dişlerin yapısını güçlendirmesi de bamya faydaları arasındadır.

Bamya pazarlarda taze olarak, marketlerde ise ister taze, ister konserve olarak bulabileceğiniz oldukça şifalı bir sebzedir. Sizde hemen bu etkili ve faydalı sebzeden alarak akşam yemeklerinizi şenlendirin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz