Tavuk Ciğeri Besin Değeri Çizelgesi Ve Tavuk Ciğerinin Sağlığa Faydaları

  • Genel Sağlık
  • Tavuk Ciğeri Besin Değeri Çizelgesi Ve Tavuk Ciğerinin Sağlığa Faydaları için yorumlar kapalı
  • 856 kez görüntülendi

Tavuk Ciğeri Besin Değeri Çizelgesi Ve Tavuk Ciğerinin Sağlığa Faydaları

Tavuk ciğeri protein, niasin ve fosfor dahil olmak üzere birçok besin açısından zengin yapısıyla harika bir yiyecektir. Kansızlığı gidermek, cilt sağlığını korumak, tiroid fonksiyonu bozukluğunun bazı türlerinin önlenmesi tavuk ciğerinin en önemli faydaları arasında yer alır.

İngiltere’nin en çok satan gazetelerinden “Ther Guardian” gazetesinde tavuk ciğeriyle ilgili şöyle bilgiler yer alıyor; Tavuk ciğeri, yüksek miktarda protein ve folat içermesiyle doğurganlığı artırma ve doğum kusurlarını önleme açısından çok önemli bir besindir. ( Fakat “Gıda Standartları Kurumu” çok fazla A vitamininin bebeğe zararlı olabileceğinden hamile kadınlara karaciğer yememeyi tavsiye ediyor) Tavuk ciğeri de göz sağlığı için elzem vitamin olan A vitaminin en önemli kaynakları arasında yer alır.

88 gram tavuk ciğerinde 130 kalori, 21 gram protein, 2 gramı doymuş yağlardan olmak üzere 5 gram yağ bulunur. Fakat 100 gram tavuk ciğerindeki 535 mg kolestrol, 200-300mg olan günlük kolestrol sınırının, iki katından fazladır. Bu nedenle özellikle kolestrolü yüksek kişiler tarafından doktordan izinsiz tüketilmemelidir.

Tavuk ciğerindeki kolestrol içeriği oldukça yüksek olmasına rağmen bu ciğer çeşidi, çeşitli besin öğelerince çok zengindir. Tavuk ciğerini aşırıya kaçmadan yediğiniz sürece, sağlıklı bir beslenme programına dahil edilebilir.

28 gram tavuk etinde günlük önerilen A vitamini ihtiyacının %130’u bulunur. A vitamini görmeyi keskinleştirir, makula dejenerasyonunun etkisini azaltmaya ve katarakla mücadele etmeye yardımcı olur. A vitamini aynı zamanda sağlıklı cilt, sindirim ve bağışıklık için de önemli rolü olan bir vitamindir.

28 gram tavuk içerinde ayrıca günlük b-12 ihtiyacının %120’si bulunur. b12 eksikliği pernisiyöz anemi gelişimine neden olabilir. Her gün yeterli miktarda B12 vitamini almak yeni kan hücrelerin üretilmesine yardımcı olur, enerji düzeylerini artırır, zihinsel fonksiyonları iyileştirir ve Alzheimer ile savaşır.

Tavuk ciğeri ayrıca demir deposu bir besindir. 100 gram tavada pişmiş, tavuk ciğeri 13 mg demir içerir ki bu oran günlük demir ihtiyacınızın %72’sini karşılar. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre demir eksikliği dünyada en sık görülen beslenme yetersizliği olarak kabul edilir. Demir vücudun tüm hücrelerinde bulunan önemli bir mineraldir ve bedensel fonksiyonların çeşitli süreçlerinde önemli rol oynar. Demir eksikliği kansızlığa yol açar, kansızlık ise depresyondan halsizliğe her türlü sağlık sorununun birincil nedenlerindendir.

Tavuk Ciğerinin Zararları İçin Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.