Bağırsak Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

 • Genel Sağlık
 • Bağırsak Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? için yorumlar kapalı
 • 806 kez görüntülendi

Bağırsak Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Karnın herhangi bir yerindeki ağrının hangi organdan geldiğini anlamak genelde zordur. Çünkü karın bölgesinde insanın diğer bölgelerine göre daha fazla organ bulunmaktadır. Ayrıca karın bölgesindeki organlar birbirine yakın şekilde bulunmaktadır. Fakat bir ağrı eğer yemek yedikten 30 dakika sonra ortaya çıktıysa ve bağırsaklara yakın bir yerden geliyorsa muhtemelen bağırsak ağrısı ile karşı karşıyasınız.

Sindirimin çoğu, besinlerin emilimi, suyun emilimi, depolama işlemi ve daha sonra devam eden sindirilmiş atık besinlerin boşaltımı bağırsaklar sayesinde sağlanır. Bundan dolayı çoğu bağırsak hastalığı sindirim,emilim ve boşaltım sistemlerinde rahatsızlık meydana getirir.

Bağırsak Ağrısı Belirtileri

Ağrı zaten başlı başına bir belirti olsa da diğer belirtiler ağrının bağırsaklardan mı yoksa karındaki diğer organlardan mı geldiğini anlamanızı sağlayacaktır. Ağrının kesin yerini bilmeniz ayrıca rahatsızlığın bağırsağın neresinde olduğunu belirlemenize yardım eder.

Yemekten sonra
Bağırsaklarda ağrı genelde yemekten sonra ortaya çıkar. Bağırsakların çalışma zamanı yiyeceğin ağza girip boşaltım yoluyla dışarıya atılana kadar geçen süredir. Bu olay 18 ile 48 saat arası sürer ve bazen 60 saate kadar da çıkabilir. Yiyeceğin yenildiği andan itibaren ince bağırsağa ulaşması kolay olmayabilir kişiden kişiye farklılık gösterir. Midede alınan gıdaların ince bağırsağa girmek için sindirim süresi 4 ile 5 saat arası değişir. Mide içindeki sindirilen besinler 1 ve ya 2 saat içinde ince bağırsağa girer, sıvı tüketimi bu işlemi daha hızlandırır. Fakat ağrının başlangıcı ince bağırsağın üst kısmında meydana gelen rahatsızlıktır.

Gaz
Bağırsaktaki gaz, yemek yerken yutulan havanın ve bakteriler tarafından sindirilen besinlerin midenin kimyasal salgılar salgılaması sonucu oluşur. Ayrıca karbonhidratlı içecekler bağırsaklarda gaz oluşmasına sebebiyet verir. Bağırsağın üst kısmında meydana gelen aşırı gaz, bağırsağın alt kısmında oluşan gaz ile yellenerek dışarı atılabilir. Fakat gaz dışarıya atılmak yerine öncelikle bağırsağın iki bölümünden birine ulaşır. Bağırsaklar biriken gazın dışarı toplu halde atılması uzun sürebilir ve bu biriken gaz da bağırsak duvarlarında kasıntılara sebep olabilir. Bu ağrılara katkı yapabilir. Bağırsaktaki gaz ağrıları daha çok kalın bağırsakta meydana gelir özellikle sağ göğüs kafesi ve sol göğüs kafesi altında sırası ile ağrı yapar .

İshal
İshal sürekli olarak su kaybıdır. Günde 3 ve daha fazla sayıda neredeyse 200 gram ya da 200 ml civarında vücuttan dışkı çıkması diye tanımlanabilir. Bu bağırsak hastalıklarının hem ince hem de kalın bağırsağı etkileyen en yaygın belirtisidir. İshal durumunda farklı bir sindirim olayı vardır, bağırsak hızı normalden daha hızlıdır, emilen su bağırsak lümenine gider ve bağırsak lümenindeki su iyi emilmemiş olur. Bağırsak hastalığına bağlı olarak dışkıda kan ve ya sümük olabilir.

Kabızlık
Ikınarak sert dışkının vücuttan atılması ve haftada 3 ten az tuvalete gitmek kabızlığın belirtisidir.Bir sürü çeşitli sebebi vardır bağırsakların normalden yavaş çalışmasının ya da bağırsak hareketlerine vücudun uymamasının. Bunlar arasında lif eksikliği, bağırsaklardaki sıvı eksikliği ve bağırsak darlığı ve tıkanıklığını sayabiliriz. Fakat kabızlığa neden olan sebeplerin sayısı kesin olarak bilinmemektedir. Kabızlık olaylarının büyük bir kısmı kalın bağırsakla ilişkilendirilmektedir ve bu yüzden belirtiler sadece kalın bağırsakla ilgili sorunlar olarak kalmış olabilir.

Diğer belirtiler

 • Karında şişlik – midenin genişlemesi
 • Şişkinlik- midenin aşırı dolu olması
 • Bulantı ve kusma
 • Yağlı dışkı

Bağırsak Ağrısı Neden Olur?

Bağırsak ağrılarına sebep olan bir çok durum var. Bu durumlardan bazıları bağırsağı etkileyebilirken bazı durumlar ince ve kalın bağırsaklar tarafından izole edilebilir. Bu durum alt ve üst bağırsak bölümlerinde daha ayrıntılı ele alınmıştır.

1 Üst bağırsak ağrıları

Aşağıdaki durumlar ince bağırsağın alt kısmına etki eden durumlardır.

Hassas bağırsak sendromu: Bağırsak fonksiyonlarının çalışmaması durumudur ve bağırsakların kesin olarak etkilenen bölümünün belirlenmesi zordur. Ama bu durum normal bağırsak hareketlerinde olan bir problem gibi gözükür. Aynı ince ve kalın bağırsakta meydana gelen bütün ağrı dolu bağırsak krampları gibi.

On iki parmak bağırsağının tahrişi:On iki parmak bağırsağının iltihaplanmasıdır. Sıklıkla gastrit ile ilişkilidir. (mide iltihabı)

On iki parmak bağırsağı ülseri: On iki parmak bağırsağının iç kısmında oluşan yaradır.
Safra taşı: bu durum safra da oluşan çöküntünün safranın dışa akışını engellemesidir. Ağrı genelde safra ağzının tıkanmasıdır fakat safra taşı bağırsakta da belirtiler gösterebilir.

Mide ve bağırsak iltihabı: Midenin ve bağırsakların virüsler, bakteriler, mantar ve parazitlerle enfeksiyon kapıp iltihaplanmasıdır.


İnce bağırsak iltihabı: İnce bağırsağın yukarıda bahsedildiği gibi mide ve bağırsak iltihabında olduğu gibi iltihaplanmasıdır ya da ince ve kalın bağırsak iltihabı gibi.

İnce bağırsakta bakteri üremesi: Normal bakteri üremesinden farklı olarak bakterilerin daha büyük bir şekilde koloni halinde meydana gelmesidir.

Uzun süreli sindirim sistemi problemi: Bağırsağın iltihaplanmaya bağlı kronik bozukluğudur. Crohn hastalığı iltihaplanmaya bağlı olarak kolon mukozasında ülsere oluşmasında kalın bağırsağı sınırlı etkiler ve Crohn hastalığı bağırsağın her hangi bölümünde etki gösterebilir.

İnce bağırsak tıkanıklığı: bu duruma büyük kitleler, bağırsak düğümü ve bağırsakların darlığı sebep olabilir. Sonuç olarak bağırsağın belli bir kısmı ve ya tamamı tıkanabilir.

İnce bağırsak kanseri: Bu durum bağırsak duvarının dokusunun kaynaklanan kötü huylu bir urdur ya da başka yerden de bulaşmış olabilir. Adenokarsinonun (beze uru) en yaygın tipi ince bağırsak duvarının dokusundan kaynaklanan bezedir.

2 Alt bağırsak ağrıları

Bu alt bağırsak ağrılarının durumu sıklıkla ince bağırsağın alt kısmında son bölümünü kapsar. Bu konuyla daha detaylı durum “kalın bağırsak ağrıları” bölümünde bahsedilmiştir. Bu ağrılar şu gibi durumları içerir:

 • Apandisit
 • Kalın bağırsak iltihabı
 • Divertikül iltihabı
 • Bağırsak tıkanıklığı
 • Kolon tıkanıklığı
 • Kalın bağırsak kanseri

Bağırsak Ağrısı Nasıl Geçer

Bazı durumlarda bağırsakta ağrı hastalığın varlığının bir göstergesi olduğu için klinik muayene ve ya laboratuvar ya da radyoloji hatta şüphelen bölgeden ufak bir parça alınmalıdır kesin bir tanı için .

Katı Yiyeceklerden Bir Süre Uzak Durmak
Şekersiz sıvılar tüketin. Ağrı kesici alabilirsiniz, fakat aşırıya kaçmayın. Çünkü bunlar ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Daha sonra durumun tanısını koymak zorlaşır ve daha kötü bir hal alır.

Doktor veya Hastaneye Gidin
Eğer rahatsız olan kişi başka hastalıklardan da muzdarip ise ağrıların tıbbi tanımını tam olarak dikkate alarak doktor veya hastaneye gitmesi gerekir.

Böbrek ve Bağırsak Ağrıları Birlikte Olduğunda Ciddi Bir Tetkik Şart
Üreme organlarının bir ya da her iki tarafında oluşan idrar esnasında yanma olmasına sebebiyet veren ve bazen kusmalarla günde bir çok kez idrara çıkmaya neden olan ağrılardır.

Böyle bir durumda , kesinlikle tam teşekkülü idrar testi yaptırıp kan değerlerindeki ürik asit değerlerine bakılıp düzenli bir kontrol yaptırmanız gerekir x-ray cihazları ya da renkli ultrason yöntemi uygulanmalıdır tam olarak sebebini anlayıp hastalığın tedavisini bulmak için.

Masaj
gerginlik mide ağrılarının yaygın bir nedenidir, akupunktur ağrıyı dindirmeye ve iyi nikotin üretimine sebep olarak rahatlamaya yardım edebilir. Ya da 15 dakika karnınızın üst bölgesine parmaklarınızla hafifçe masaj yapın.

Probiyotik almayı deneyin
Probiyotiklerde Mide ağrıları ve adet sendromundan kurtulmak için %20 bir umut var. Yeni araştırmalar sonucu bu umut iyi bakterileri destekleyen probiyotikleri gösteriyor. Probiyotikler ayrıca kabızlık , ishal ve diğer bağırsak ağrılarından kurtulmanıza yardım ediyor. Bu ilaçlar eczanelerde mevcut bulunmaktadır.

Bir Fincan Nane Çayı
Bir fincan taze nane çayı çoğu bağırsak ağrısını rahatlatabilir. Yapılan araştırmalara göre, nane yaprakları içinde bulunan doğal yağlar mideyi, bağırsakları ve PMS’leri rahatlatıyor. Eğer nane çayını tercih etmezseniz alternatif olarak zencefil ve rezene içeren nane yağı haplarını tercih edebilirsiniz.

Tarçın
Tarçın çayı içmek bağırsakları rahatlatır.

İstifra
Kusmak mide ve on iki parmak tıkanmalarına iyi gelir, çünkü şişlikten meydana gelen tıkanmayı giderir. Fakat şunu da belirtmeliyiz ki ağzınıza parmak sokarak veya başka bir şey kullanarak kendinizi kusmaya zorlamak ciddi komplikasyonlara sebep olur. Bundan dolayı hastalar aşırı kusma istediği hissettikleri zaman bunu yapmadan doktora başvurmalıdır.

Dikkat
Eğer ağrılar 1 hafta ve daha fazla devam ederse doktorunuza danışın,ve aşağıda belirtilen rahatsızlıklar devam ederse doktorunuza gitmeniz muayene olmanız gerekir:

 • Karında ani ve şiddetli ağrılar
 • Göğüs , boyun ve omuz ağrıları ile birlikte karın ağrısı
 • Kusma ve ya dışkılama esnasında kan olma durumu

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.