B12 Fazlalığı Nedenleri Ve Tedavisi

B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli, nörolojik fonksiyon ve DNA üzerinde önemli bir etkiye sahip olan suda çözünür bir vitamin çeşitidir. Bu vitamin ihtiyacımızı b12 içeren yiyecekleri tüketerek ve b12 vitamini hapları ile karşılayabiliriz. Çeşitli nedenlerden vücutta b12 fazlalığı meydana gelebilir.

B12 vitamini fazlalığının nedenleri

B-12 Vitamin hapları

Eczanelerde çeşitli markalara ait b12 vitaminleri mevcuttur. Dahiliye uzmanına başvurup test yaptırmadan, b12 eksikliğiniz olup olmadığını bilmeden b12 haplarına uzun süre devam etmek b12 vitaminin fazlalığının en sık karşılaşılan nedenidir. Kesinlikle doktorunuz önermedikçe, onun bilgisi dahili olmadan, test yaptırmadan kafaya göre vitamin ilacı kullanmayın.

Ayrıca B12 içeren yiyecekleri çok miktarda tüketmek de b12 vitamini fazlalığına neden olabilir.

Böbrek hastalıkları

Vücuttaki B12 vitamininin seviyesi kan tahlili ile kolaylıkla belirlenebilir. b12 vitaminin yükselmesine neden olan diyabetik nefropati gibi çeşitli böbrek hastalıkları mevcuttur. Hastalıklı böbrek, b12 vitaminin fazlasını düzgün bir şekilde filtereleyemez ve atamaz bunun sonucunda kandaki b12 oranı yükselir. B12’nin böbreklerle ilgili yükselmesinin bir nedeni de protein düzeyleriyle bağlantılı olan fazla b12’nin böbrekler tarafından düzgün bir şekilde süzülmemesidir.

Karaciğer hastalığı

Karaciğer vücutta B12 vitaminin depolandığı ana merkezdir. Siroz ve hepatit gibi karaciğer hastalıklarında B12 vitamininde yükselme görülebilir. Kronik alkolizm de karaciğerde soruna yol açıp b12 düzeylerini artırabilir.

Kanser

 B12 vitamini seviyesinde yükselme kanser dahil çeşitli hastalıkların, spesifik olmayan bir göstergesi olabilir. “Clinical Chemistry and Laboratory Medicine,” 2013 mart sayısında yayınlanan makalede şöyle bildiriliyor; yapılan bilimsel çalışmalar, B12 vitamininin yükselmesinin bir nedenin de prostat, karaciğer, meme, mide bağırsak ve böbrek kanserleri olduğunu göstermiştir.

Kanla ilgili hastalıklar

b12 fazlalığı kan kanseri ve ilgili hastalıklarla da bağlantılı olabilir. “PLoS One,”  2012 Eylül sayısında b12 vitamini yüksek olan kişilerin hematolojik hastalıklar açısından 4-18 kat daha fazla risk altında olduğu bildirilmiştir. Kronik miyeloid lösemi böyle bir hastalıktır. Kanserli beyaz kan hücreleri aşırı protein salınımına yol açarak, b12 seviyesinde artış meydana gelebilir. Polisitemi vera, miyeloproliferatif sendrom, akut lösemi, eozinofili, eozinofilik lösemi dahil olmak üzere diğer kan hastalıkları, B12 vitamini fazlalığı ilişkilidir.

B12 fazlalığı nasıl geçer?

Öncelikli olarak dahiliye doktoruna başvurup b12 testi yaptırmalıdır. b12 yüksekliği tespit edilmişse bir müddet b12 vitamini içmemeli,b12 oranı yüksek olan yiyeceklerden uzak durmalıdır. Ayrıca b12 yüksekliğine neden olabilecek hastalıkların tedavi edilmesiyle de b12 seviyesi normal hale döndürülebilir.

B12 Fazlalığı Nelere Yol Açar, B12 Yüksekliğinin En Önemli Belirtileri Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz