Zyban Sigara Bırakma İlacı

Zyban Sigara Bırakma İlacı

Son dönemlerde artarak popüler olmaya başlayan bir ilaçtır. Doktor tavsiyesi ile alınması son derece önemlidir. Şikayetlerinizi ve hastalıklarınızı doktorunuza objektif bir şekilde anlatmalısınız. Bunlar arasında kalp ve böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, alkol tüketim alışkanlığı gibi etmenler önemli bir yere sahiptir.

Zyban Nedir ?

Zyban sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiye edilen bir ilaçtır. İlacın bulunma hikayesine göz attığımız zaman öncelikle anti depresan olarak üretildiğini daha sonra ilacı kullananların birer birer sigarayı bırakmaya başladıklarının fark edilmesinin ardından bu yönde kullanılmasına karar verilmiştir. Pek çok rahatsızlık için birlikte kullanılan zyban kullanıcı yorumları itibariyle de sigarayı bırakmak isteyenlere büyük artılar sunuyor. Yorumlara göz attığımız zaman (özellikle ülkemiz de bu ilacı kullanan ve internet üzerinde yorum yazan kişilere) büyük bir çoğunluğunda sigarayı içmeye karşı bir isteksizlik oluşturduğu yönünde, zaman içerisinde kullanıcıların büyük bir çoğunluğu da sigarayı bu ilaç sayesinde tamamen bıraktıklarını söylüyorlar.

Zyban’ın Yan Etkileri

Yine bu ilacın prospektüsünde yer alan ve kullanıcıların yaptığı yorumlara paralel olarak yan etkilerine değinecek olursak: öncelikle şiddetli bir yan etki seyri görülmediğini söylemek mümkündür. Buna karşın bazı bireylerde uyku bozukluklarına neden olduğu bilinir. Bu durum biraz da sigarayı bırakmak ile paralel ortaya çıkan etkilerden sayılabilir. Bunun dışında ağız kuruluğu ve libido artışı da Zyban’ın en sık rastlanılan yan etkileri arasında bulunur. Buna karşın çok ciddi ve ağır bir yan etkisinin olduğunu söylemekte yanlış olacaktır.

Zyban Kullanımı

Yoğun oranda ve tavsiye edilmeyen dozlarda kullanılmaması gerekmektedir. Bu durumlarda ciddi yan etkilerinin görülme olasılığı artacaktır. Genellikle Zyban kullanımı sigara bağımlılarının sigaraya bağlı olarak ortaya çıkan atakları ile karıştırılacağı için doktorlar tarafından kullanımına azar azar başlanır. Kullanılan doz zaman içerisinde artırılarak uygulanmasına devam edilir.

Aynı zamanda zyban alkol kullanan kişilere çok fazla önerilmeyen bir ilaçtır. Doktorunuzdan size Zyban yazarken alkol kullanma alışkanlığınızı dürüst bir şekilde söylemeniz beklenir. Aksi takdirde hoş olmayan yan etkilere neden olacağı gibi başka bir ilaç kullanılması da daha çok tavsiye edilir.

zyban sigara

Zyban Nasıl Etki Eder

Bu ilacın kullanımı esnasında bir takım sorunlar yaşanabilir. Genellikle yüksek tansiyon ve karacağer/böbrek ve kalp rahatsızlığı bulunan insanlarda kullanılması önerilmemektedir.  Şeker hastalığı bulunan bireylerinde Zyban kullanması önerilmemektedir.

Herhangi bir ruh hali dalgalanması yaşayacak olursanız doktorunuz ile diyalog kurmanız önemle tavsiye edilir. Genellikle 24 yaşın altındaki bireylerin Zyban kullanması durumunda bir takım rahatsızlıklarla karşı karşıya gelmesi mümkün olabilir.

Zyban bağımlılık yapar mı sorusu da en fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Kullanım alışkanlığınıza ve iradenize bağlı olarak hem ilaçtan hem de sigaradan kolay bir şekilde uzaklaşmanız mümkün olmaktadır. Sigarayı bırakma söz konusu olduğu zaman doktorunuz ile doğrudan diyalog kurabilir ve bu konuda ondan daha detaylı bilgi almanız da mümkün olabilir. Yaptığı etkisi ve mücadele yöntemleri söz konusu olduğu zaman etkili bir yardımcı olduğunu söylemekte yanlış olmayacaktır.

Zyban devlet ödüyor mu ?

Zyban sgk tarafında ödeme dışıdır, reçeteye yazılamaz.En güvenilir şekilde eczanelerden alabileceğiniz Zyban fiyatı 70.14 TL dir.

Zyban gebelikte kullanımı

İlacın gebelikte kullanılması önerilmemektedir.Gebelik kategorisi C dir.Gebelik dönemine girecekseniz sigarayı ilaç kullanmadan bırakmaya çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.Hamilelikten sonra ki emzirme döneminde de ilacın içindeki etken maddeler süte geçtiği için kullanılması sakıncalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz