Armut Faydaları Nelerdir?

  • ALTERNATİFTIP
  • Armut Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.323 kez görüntülendi

Armut Faydaları Nelerdir?

ARMUT FAYDALARI NELERDİR?

Bir çok kişinin severek tükettiği armut, günümüzde çok uzun üretim sezonu bulunan bir meyvedir. Çocuklardan büyüklere, yetişkinlerden yaşlılara hemen hemen herkes bu şifalı meyveyi çok sever. Akşam yemeklerinden sonra hafif tatlı ve sulu olan meyveler oldukça tercih edilir. Şifaları da bol olan bu meyveler arasında armut da önemli bir yer tutar. Tadının sevilmesinin yanında şifaları da bol olan bir meyvedir. Armut faydaları aslında birçok kişi tarafından tam olarak bilinmez. Genellikle sevilen tadı sebebiyle tüketilir. Tabii bilinçli olan kişiler faydaları ve yararları için de tüketir. Aslında sonbaharda gittikçe uzayan gecelerde elma, armut, portakal, mandalina gibi meyveler vazgeçilmez meyvelerdir. Rutin olarak tüketilir. Kış hastalıklarından korunmak için de büyük önem taşır ve fayda sağlar.

ARMUT FAYDALARI NELERDİR?

A, B, C vitaminleri içeren bu şifalı meyvenin Latince adı pyrus communis‘tir. Tabii diğer birçok meyve gibi ülkemizde çok farklı isimlerle de anılır. Ahlat en çok bilinen isimlerinden biridir. Genellikle Akdeniz bölgesi civarında yetiştirilir. Tropik iklimleri sever. Kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum ve demir gibi çeşitli mineraller içerir. Lif içeriği açısından da zengindir. 100 gramında 58 kalori vardır. Yeşil, sarı, kahverengi ve kırmızı renklerde meyvelere sahip olabilir.

Büyümeye yardımcı olur. Özellikle küçük yaştaki çocukların yemesi önerilir. Sindirim sistemini düzenler. Hazımsızlığı önler, yenilen yiyeceklerin kolay sindirilmesini sağlar. Özellikle kabızlığı önler. Eğer kabızlık sorununuz varsa bu şifalı meyveden bir tane yedikten sonra yarım yada bir bardak su için. Çok kısa bir süre sonra hafif karın ağrısıyla birlikte kabızlık probleminden kurtulacaksınız. Hatta fazla armut tüketirseniz ishal bile olabilirsiniz. Bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Aç olarak yenirse bağırsak kurtlarının dökülmesine yarar. İdrar söktürür. Mide ağrılarını giderir ve mideyi kuvvetlendirmeye yardım eder. Kolesterolü düşürmeye yardım eder. Lifli bir yapıya sahiptir. Kolon kanserine karşı koruma sağlar. Hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastaları da tüketmelidir. Tansiyonu düşürücü özelliği vardır. Sinir sistemine fayda sağlaması da armut faydaları arasındadır. Diyabet yani şeker hastaları da tüketebilir. Kan basıncını düzenler. Anti oksidan ve anti kanser özelliktedir. Felci önler. Enerji verir. Ferahlık sağlar. Yüksek miktarda glikoz ve fruktoz içermesi sebebiyle vücudu zinde tutar, güç verir. Yüksek oranda kalsiyum içermesi sebebiyle kemik ve dişleri kuvvetlendirir. Kemik erimesine karşı bir önlem olabilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Morlukları ve kesiklerin çabuk iyileşmesini sağlaması da armut faydaları arasındadır. Göğüs kanserine yakalanma riskini azaltır. Yorgunluğa iyi gelir.

Nezle, grip gibi kışın sık sık yakalandığımız hastalıklara çok iyi gelir. Vücuttaki üre gibi zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardım eder. Bu şekilde böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca böbreklerde oluşan kum yada taşların kolay dökülmesinde etkilidir. Kan temizleyici özelliği vardır. Beyne fayda sağlar. Romatizma gibi kemik hastalıklarını ve kemik ağrılarını geçirir. Gut hastalığına da iyi gelir. Aynı zamanda kilo vermek ve zayıflamak isteyen kişilerde mutlaka armut tüketmelidir. Bu meyve diyet listelerinde yer alması gereken bir meyvedir. Tok tutucu özelliği sayesinde kolay acıkmamayı sağlar. Bu sayede armut yedikten sonra daha az yemek yeme isteği uyanır. Sürekli mide bulantısı ve kusmadan yakınan hamile bayanlar da mutlaka bu şifalı meyveyi tüketmelidir. Bu şekilde mide bulantıları hafifler ve kusmaları kesilir. Kalbi koruyucu etkisi vardır. Kalp krizi geçirme riskini azaltır.

ARMUT NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Öncelikle bu şifalı meyvenin suyu sıkça tüketilir. Hatta büyük marketlerdeki reyonlarda çok uzun süredir yerini almış durumdadır. Yemeklerden önce yerseniz daha az yemek yeme isteği oluşur ve bu durumda çok fazla yemek yemezsiniz. Özellikle kilo problemi olan kişiler mutlaka yemeklerden önce 1 adet armut tüketmelidir. Çekirdekleri ile birlikte tüketmek de oldukça faydalıdır.

Armut organik olarak da bulunabilir. Kendiniz de evlerinizde bu suyu kolaylıkla meyve sıkma makinesinde elde edebilirsiniz. Suyunun yanında reçeli de yapılabilir. Özellikle ev hanımları birçok meyvenin reçelini yada marmelatını yapar. Armut da bunlardan biridir. Reçel yapılıp hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından afiyetle tüketilir.Tatlılara da ilave edilerek harika bir aroma verir. Kek, pasta, dondurma ve jöle yapımında tercih edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.