Ayak Numaranız Eşit Değilse Dikkat

Ayak Numaranız Eşit Değilse Dikkat

Ayak Numaranız Eşit Değilse Dikkat

Ayaklar arası numara farkı bulunmasına hemen hemen hiçbirimiz dikkat etmeyiz fakat bu durum aslında çok ciddi bir dolaşım sistemi hastalığının ve bozukluğunun göstergesi niteliğini taşıyor. Bu rahatsızlığa ise tıp dilinde LENFÖDEM denilmekte.

Lenfödem demek gelecek yıllarda hastanın bacaklarının fil gibi kalınlaşması ve şişmesi halidir. Halk arasında ise fil bacak ismi ile çağrılan bu rahatsızlık aslında hayatımızı çok derinden etkiliyor.

Lenflerin yaratılış dizilimi ince damarlar ve bu damarların aralarında bulunan lenf bezlerinden oluşmakta. Eğer bu bezlerde rahatsızlık veya hasar oluşursa dokularda sıvı birikimi oluşuyor ve bununla birlikte kol veya bacaklarda şişmeler ortaya çıkabiliyor. Bacak ve kollarda işlevsel bozukluklar da bu şişmelerle birlikte meydana geliyor.

fil hastalığı 1

GİZLİCE YOL ALAN BİR HASTALIK

Uzmanlar , lenfödem hastalığının oluşum sebeplerini  şu şekilde açıklıyor. Bu hastalık sinsi bir şekilde gizlice yol alan bir hastalık.

  • Doğuştan oluşmuş olabiliyor.
  • Trafik kazaları sonrasında da ortaya çıkabiliyor.
  • Ayak burkulmaları da bu hastalığı tetikleyen diğer bir etken.
  • Kaslarda ezilmeler.
  • Yoğun terleyen kimseler.
  • Kasık ameliyatı geçirenler.
  • Doğum yapan anneler.
  • Karın bölgesin de ameliyat geçirmiş olanlar.
  • Zehirli böcek veya hayvan ısırmaların da
  • Meme ameliyatı .

geçirenler  lenfödem hastalığına dikkat etmelidirler. Bu hususta önceden önlem almak adına kontrol muayenelerini yaptırmalıdırlar.

Bu hastalığın en önde gelen belirtisi ise iki ayağın birbirinden büyük veya küçük olması. Ayakkabılarınızın biri diğerinden farklı numaraysa önemle doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Giysileriniz veya yüzük ,çorap gibi eşyalarınız iki uzuv arasın da farklılık gösteriyorsa lütfen bu uyarılara kulak veriniz.

fil hastalığı

LENFÖDEM MEME KANSERİ SONRASI DA ORTAYA ÇIKABİLİYOR

Meme kanseri vakalarında lenf yoluyla kanserin dağılmasını önlemek için lenf bezlerinin alınması muhtemeldir. Lenf bezleri alındığın da ise lenf sıvıları kollarda toplanarak şişmelere yol açar. Bu doğrultuda lenfödem oluşmuş olur.

Bu hastalığa sahip kişiler günlük rutin işlerini yapmakta zorlanırlar. Banyo yapmak, kişinin saçlarını taraması gibi basit işler kişiye zor gelmeye başlar.

Uzmanlar bu hastalıkta tedavi için lazer yöntemini öneriyorlar ve lazer yönteminin kalıcı olduğunu da belirtiyorlar. Akut lenfödem ve kronik lenfödem de en etkili ve kalıcı tedavi şekli lazer yöntemi olarak biliniyor. Yaklaşık on seansla hastalar sağlıklarına kavuşabilmekteler.

Lenfödem-Fil-Hastalığı-Nedir

LENFÖDEM HASTALIĞIN DA KULLANILAN LAZER İLE DAMARLARIN GENİŞLEMESİ SAĞLANIYOR

Lenfödem hastalığın da kullanılan lazer ile damarların genişlemesi sağlanıyor. Uzmanların belirttiğine göre lenfödemin derecesi ve hastalığın etkisi altına aldığı organ tespit edilerek lazer dalgalarının boyuna etkisine karar veriliyor. Lazer dalgası damara uygulanarak damarın dört ila beş kat daha fazla açılması ve genişlemesi sağlanıyor. Bu uygulama ile genişleyen damarlar sebebiyle en kısa zaman zarfında şişlikler azalarak kayboluyor. Yavaş yavaş azalan şişlikler yerini sağlıklı bir yapıya bırakıyor.

Lenfödem tedavisi uygulanırken lazerli yöntem de bandaj ile prosseterapi tedavisi en çok tercih edilen yöntemler olarak dünya da  ilk sıralara yükseliyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz