ANTİBİYOTİK KULLANIMI

ANTİBİYOTİK KULLANIMI

ANTİBİYOTİK KULLANIMI

Antibiyotik Nedir?

   Antibiyotikler, bakterilerin neden oldukları enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar olarak tanımlanmaktadır.

Antibiyotikler Ne Zaman Kullanılmalıdır?

   Antibiyotikler, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonlarda etkili değildir. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlara karşı etki göstermektedir. Doğru tanı ile antibiyotik kullanımına gerek olup olmadığına doktor karar vermelidir. Sadece doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler kullanılmalıdır.

Ateşli Hastalıklarda Antibiyotik Kullanılmalı Mıdır?

   Hayır. Antibiyotikler, “ateş düşürücü, kırgınlık giderici, ağrı kesici ilaçlar” değildir. Ateş, vücutta bulunan bir enfeksiyonun göstergesi olabilir fakat her enfeksiyon bakteriyel değildir ve bu durumlarda antibiyotikler etkisizdir. Antibiyotikler mutlaka hekim önerisiyle kullanılması tavsiye edilmektedir.

Soğuk Algınlığı ve Grip Tedavisi İçin Antibiyotik Kullanımı Doğru Mudur?

   Hayır. Antibiyotikler soğuk algınlığı veya gripte yararlı değildir. Soğuk algınlığı ve grip benzeri hastalıklar virüslerin yol açtığı enfeksiyonlardır. Antibiyotikler virüslerin kişiden kişiye bulaşmasını engellememektedir.

Bakteriyel Bir Enfeksiyona Karşı Tedbir Olarak Antibiyotik Kullanılmalı Mıdır?

   Antibiyotiklerin istenmeyen yan etkileriyle (özellikle ishal gibi) karşılaşabilineceği gibi direnç gelişmesine de yol açabilmektedir. Gereksiz antibiyotik kullanımı sonucunda bakterilerin antibiyotik varlığında dahi üreyebilmeleri ve hastalık yapabilmeleri durumu (antimikrobiyal direnç) ortaya çıkmaktadır.

Antibiyotiklere Direnç Gelişimi Sonuçları Nelerdir?

   Dirençli bir bakteri enfeksiyonu ortaya çıktığında bir yandan bu enfeksiyonun tedavisinde güçlüklerle karşılaşırken, öte yandan dirençli bakterilerin başka hastalara bulaşması ve sorunun büyüyerek devam etmesi kaçınılmaz olarak görülmektedir. Bir antibiyotiğe direnç geliştiğinde; tedavi edilemeyen enfeksiyon, uzamış hastalık, komplikasyonların görülme sıklığında artma, daha fazla doktora başvuru, daha pahalı ilaçların kullanımı, bakteriyel enfeksiyonlardan daha fazla ölüm görülmesi gibi istenmeyen sonuçlar gözlemlenebilmektedir.

Antibiyotik Kullanımının Direnç Gelişmesi Dışındaki Riskleri Nelerdir?

   Antibiyotikler masum ilaçlar değildir. Diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi antibiyotiklerin de istenmeyen yan etkileri vardır. Ciddi alerjik reaksiyonlara, karaciğer veya böbrek toksisitesine, ishale yol açabilmektedir. Dizanteriyi taklit edebilen kanlı ishal tablosuyla hasta ve yakınlarını endişelendirebilmektedir. Bu yüzden, sadece doktor tarafından önerilen antibiyotik kullanımı çok önemlidir. İstenmeyen bir etki ortaya çıktığında tekrar doktora başvurulmalıdır.

Bir Başkası Tarafından Tavsiye Edilen Antibiyotikler Kullanılmalı Mıdır?

   Hayır. Her hastanın kendine ait özelikleri olduğu gibi her antibiyotiğin de birbirinden farklı özellikleri mevcuttur. Hastaların bilinen kronik hastalıkları dışında yaş, gebelik gibi özel durumları da dikkate alınarak antibiyotik seçilmesi gerekmektedir. Bu yüzden, başka bir hasta için önerilen antibiyotikler kendiliğinden kullanılmamalı, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Antibiyotikler Nasıl Kullanılmalıdır?

   Antibiyotik, gerekli olduğunda, doğru seçilen ilaçlarla, uygun dozda ve uygun sürede kullanılmalıdır. Yanlış kullanılan antibiyotikler tedaviden çok sadece bakterilerin direnç kazanmasına yol açar. Antibiyotiklerin doktorun önerdiği süre ve dozda kullanılması bu açıdan oldukça önem taşımaktadır.

   Antibiyotik kullanımı sırasında ara verilmesi veya doz atlanması bakterilerin direnç geliştirmesine yol açmaktadır. Böylece, tedavi başarısızlığı ortaya çıkacak ve hastalık tekrarlayacaktır. Bununla birlikte antibiyotiklerin etkisiz kalacağı dirençli bakterilerle gelişen enfeksiyonlar da ortaya çıkma imkanı yakalayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Belgin Yılmaz dedi ki:

    Artık antibiyotikler reçetesiz satisi yasak. gerçi doktora gittinmi isteyince yazıyor. uzun yıllardır antibiyotiği her reçeteye yazacagim diye el alişkanligi olmuş doktorlarda herkese yazıyorlar ihtiyaçta olsa olmasada yazıyorlar reçetelere hep.