Anti Hbs Değeri Kaç Olmalı? Normal Değerleri, Anti Hbs 1000 Olması

Anti Hbs Değeri Kaç Olmalı?  Normal Değerleri, Anti Hbs 1000 Olması

Anti-HBs hepatit B’li kişilerin veya bu virüse karşı aşılanmış olanların kanında bulunan bir antikordur. Anti HBs’nin görevi  hepatit B yüzeyindeki astarda bulunan Anti HBs antijeniyle savaşmaktır. Hepatit B hastalığına yakalananlar tedavi edilmiş olsa kan veremezler. Anti HBs değerlerini tespit etmek için Anti HBc Ig G testi kullanılır. Test sonucu pozitifse Anti HBs elde etmişsiniz demektir. Bu durumda ekstra bir tedaviye ihtiyacınız yoktur, hepatit B’den kurtulmuşsunuz anlamına gelir. Anti Hbs normal değer aralıkları 9-11’dir.

Sual: Anti HBs’nin pozitif olması ne anlama gelir?

CEVAP

Dr. Orhan Coşkun’un cevabı: (Anti HBs ‘nin pozitif olması hepatit B’ ye karşı bağışık geliştirdiğinizi (korunuyor) olduğunuzu gösterir. Anti HBs’nin pozitif olması hepatit B aşısı vurulmakla veya virüsü dışardan alarak oluşmuş olabilir. Bu durumun tespiti için Anti HBc Ig G değerlerine bakılabilir. Anti HBc Ig G pozitif olması virüsü alarak hastalık sonrası bağışıklığınızın oluştuğunu gösterir. Herhangi bir tedavi de gerektirmez.

Sual: Anti HBs’nin negatif olması ne demektir?

CEVAP

Anti HBS negatifliği, Hepatit B’ye karşı koruyuculuğunuzun,yani antikorunuzun olmadığını gösteriyor. Aşı yaptırarak koruyuculuk kazanabilirsiniz.

Sual: Hocam eşimin kan tahlilleri sonucunda anti hbsag değeri 1000 olarak görünmekte. Bunun anlamı nedir?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Hüseyin Şenyurt’un cevabı: (Eşinizin hepatit b ye karşı bağışıklığı olduğu anlamına gelir. Yani korkacak bir şey değil, merak etmeyin.)

Sual: Kan testinde anti-hbs 5 çıktı normal değer aralıkları 9-11 olması gerekirken düşük çıktı.İnternetten baktığımda karaciğerle ilgili bişey gibi geldi endişelendim.Ne anlama gelir bu değer?

CEVAP

Üroloji Doktoru Abdullah Arman’ın cevabı: (Normal.)

Sual: Test yaptırdım ve test sonucunda Anti hbs değerim 3.1 çıktı. Sonucu ne olabilir?

CEVAP

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ramazan Gözükçük’ün cevabı: (Hepatit b için korunma(bağışıklığın) olmadığı anlamına geliyor. Tabi hbsag testi de negatifse aşı yaptırmanızı öneririm.)

Sual: Kan tahlili sonucumda Anti HBs (Mikrop immün assay-MEI) pozitif çıktı, bunun anlamını öğrenebilir miyim, ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Yaşar Küçükardalı’nın cevabı: (Hepatit b virüsüne karşı bağışıklık durumunun iyi olduğu gösterir. Ya aşılanmışsızın ya da bu virus ile karşılaşmışsınız vücudunuzda antikor gelişmiş, yani bağışıklık sistemi onu tanımış.)

Sual: Aşı olmadım Anti hbs değerim yüksek. 21 yaşındayım alt:90.63 (0-34) ast:67.8(0-31) bilirubin total ve direkt normal ggt :29,6 sadece Anti-hbs pozitif :876,0 yorumlar mısınız?

CEVAP

Dahiliye Doktoru M. Ziya Mocan’ın cevabı: (Karaciğer fonksiyonunuz bozuk ileri tetkikler için tarafımdan görülebilirsiniz.)

Sual: Burun ameliyatım için doktorum kan tahlili istedi. Bir bölümde Anti HBS değerim 144.84 çıktı. Diğer değerler anti HIV 0.13 anti HCV 0.11. Anestezi muayenemde doktor bu değerin yüksekliği için herhangi bir şey söylemedi ve benimde aklımda soru işareti olarak kaldı. Bu değerin yüksekliği ne anlama geliyor, bu durumda bir doktora görünmeli miyim?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Feridun Gürlek’in cevabı: (Hepatit b aşısı yaptırmadıysanız Anti hbc baktırtmalısınız. Pozitif gelirse hepatit b geçirmiş olabilirsiniz. Araştırmak gerekir.)

Sual: Anti Hbs sonucum >1000.00 high reactive olarak çıktı aşı falan olmadım evlilik öncesi yaptırdığım tahlilde fark ettim ne anlama geliyor? Bilmiyorum açıklarsanız sevinirim aşı falan yaptırmam gerekiyor mu?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Sümeyye Kayıpmaz’ın cevabı: (Bir dönem hepatit geçirdiğinizi gösterir. Bağışıklık gelişmiş, aşı olmanıza gerek yok.)

Sual: Ben Hepatit b hastasıyım. Şu an tedavim devam ediyor.10 gün önceki tahlil sonuçlarım: Alt ve Ast normal değerler aralığında, Hbs-Ag Pozitif, Anti HBs Negatif ve HBV DNA kantiaktif NEGATİF çıktı) Asıl Sorum: Daha öncesinde eşimin Anti HBs’si POZİTİF olmasına rağmen dün yaptırdığımız Tahlilde Anti HBs Negatif çıktı. Bu durum normal midir? Şu an eşime bulaştırma riskim var mı? Ve aşı yapmamız uygun mudur?

CEVAP

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Dr. İrem Akdemir’in cevabı: (Anti hbs titresi 10 un altında ise her zaman bulaş riski vardır bu nedenle korunma ve tekrar bağışıklama için enfeksiyon hastalıklarına başvurmanızı öneririm. Bazı bireylerde zaman içinde bağışıklık azalabilir ve ek aşı ihtiyacı olabilir. )

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Semra dedi ki:

    Hocam yaşım 57 gecen yıl karaciğerde yağlanma nedeniyle hepatit aşısı yaptırdım. Şimdi Anti HBs testi 632.85 çıktı.Ne yapmam gerekiyor.
    Kan vermek istiyorum verebilirmiyim.

Yorum Yaz