Enflamasyona Neden Olan 5 Şaşırtıcı Gıda

Enflamasyona Neden Olan 5 Şaşırtıcı Gıda

Enflamasyon günümüzde sağlık gezegeninde büyük bir argo olsa da, bazen iyileşme süreci için bağışıklık sisteminizin bir parçası. Beyaz kan hücreleri, iltihaplanma olan ve tedavi edildiğinizi gösteren ısırma ağrılarıyla birlikte iltihabın meydana geldiği enfeksiyon bölgesine gönderilir.

Enflamasyon için ne zaman endişelenmelisin? Canyon Ranch’ın tıbbi direktörü Cindy Geyer’e göre, bazı dış uyaranlara cevap olarak akut ve uzun süreli iltihaplarınız olduğunda, o zaman zihinsel hastalık, kalp hastalığı, IBS ve diyabetin bir nedeni olabilirler .

Kronik inflamasyonlar, genetik veya stres veya kirliliğin bir sonucu olabilir, ancak en iyi yanı, “diyetiniz” yoluyla kontrol etme gücünüzün olmasıdır. Enflamasyonlara karşı koyan gıdalar var ama işte onları tetikleyen ve iyileşme sürecinizi uzatan şaşırtıcı gıdaların listesi.

1. Agave Şurubu

Şeker için şaşırtıcı ve sağlıklı bir meslektaşı olmasına rağmen. Vücut hücrelerinin herhangi biri tarafından kolayca metabolize edilen glikozun aksine, sadece karaciğer hücreleri tarafından metabolize edilip sindirilebilen% 85 fruktoz içeren bir tatlandırıcıdır. Aşırı agav şurubu alımı için gitmeyin yoksa vücudunuzu rahatsız edebilir.

Fruktoz tüketiminin aşırı tüketimi, karaciğer hücrelerinde küçük yağ damlacıklarının birikmesiyle karaciğeri zorlar. Karaciğerin normal işleyişini bozan ve bozan alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığına yol açabilir.

2. Bitkisel Yağlar

Rafine bitkisel yağlar veya en popülerleri “yemeklik yağlar” olarak adlandırılan (ayçiçeği yağı, soya fasulyesi ve benzeri), vücudunuz için esansiyel yağ asitleri olan bir omega-6 yağ asidi bileşenine sahiptir. Ancak ne yazık ki, omega-6 yağ asitleri, anti-enflamatuar olarak işlev gören omega-3 yağ asitlerinin (temel olarak deniz ürünlerinde bulunur) aksine proinflamatuar maddeler olarak işlev görür.

Enflamasyonlarımızda yardımcı olabilecek araştırmacılara göre, omega 6’lardan, omega-3’lerden daha fazla tüketiyoruz.

Yiyeceğiniz deniz ürünleri alımı yoluyla diyetinizde daha fazla Omega-3 veya bitkisel yağ yerine zeytinyağı var. Omega-6’lar enfeksiyonlara normal enflamatuar tepkiler için şarttır ancak “her şeyin fazla olması kötü” demiştir.

3. Kırmızı Şarap

Alkol tüketiminde ılımlılık, yani erkekler için iki kadeh şarap ve kadınlar için 5 ons şarap, kanda C-reaktif proteininin (CRP) azalmasına yol açar. CRP vücuttaki iltihaplanma seviyesini gösterir veya işaretler.

Aşırı alkol kesinlikle karaciğerdeki yüksek üretim seviyesini tetikler, yani vücuttaki iltihaplanmayı gösterir.

4. Herhangi bir şeyin fazlası

Miktar, gıda kalitesi kadar önemlidir. Daha fazla kalori alımı ve kilo alımı iltihaplara giden yolu temizler. Bir protein I interlökin, göbek bölgesinde, herhangi bir enfeksiyon veya yaralanmaya karşı enflamatuar etkiyi tetikleyerek işlev gören WBC’ler tarafından salgılanır.

Karın yağınızı kontrol altında tutun yoksa bitmeyen iltihaplarınıza yol açacaktır. Vücudunuz, yaralarınıza ve enfeksiyonlarınıza negatif bir tepki verir.

5. Kırmızı Et

Kırmızı et kesinlikle harika bir protein, çinko, demir ve diğer besin kaynaklarıdır ancak doymuş yağlara sahiptir.

Aşırı doymuş yağlar, bağırsak astarında bakterilerin kan akışına kaçtıkları yerlerde enflamatuar tepkileri tetiklemek için deliklere neden olur. Et ve hamburgerlerinizi alın, ancak kontrol etmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz