Anne Sütünü Arttıran 5 Öneri

Anne Sütünü Arttıran 5 Öneri

Konumuz dahilinde sizlere anne sütünü arttıran 5 öneri sunacağız, sizlerde bu doğrultuda bebeğinizi sağlıklı bir şekilde emzirebilirsiniz. Bebekler için anne sütünün ne denli bir mucizeye sahip olduğu herkesler tarafından bilinmekte. Öyle bir işleyiş ki bu, bebeğim ilk 6 ay boyunca su ve vücudu için tüm besin kaynaklarının anne sütünden kendisine aktarıldığı bir evreyi ortaya çıkarıyor. Anne sütünün faydaları kapsamında sunacağımız bu konu içerisinde yer alan tüm bilgiler bebeğinizin daha sağlıklı gelişimi için ilk 6 ay anne sütünün ne denli faydalı olduğuna dairdir. Bunun üzerine annelere tavsiyelerde bulunan birçok uzmanda anne sütünün ilk 6 ay boyunca verilmesi ve 2 yaşına basıncaya dek ek gıdalarla birlikte anne sütü takviyesi yapılması önerilmektedir.

anne-sütünü-arttıran-5-öneri Anne Sütünü Arttıran 5 Öneri

Annenin bebeğini emzirme dönemindeki yediği tüm besinlerdeki enerjinin büyük bir kısmı bu besinlerden karşılanmakta ve alınan bütün enerjinin tamamı süte karışmıyor. Bunun nedeni ise annenin vücuttaki dokularına giden bir kısım enerjiden kaynaklanması üzerinedir. Yapılan araştırmalarda anne sütünün günlük ortalama salgıladığı süt oranı 750-800 ml civarındadır, bu durum enerji gereksinimi çerçevesinde annenin emzirme dönemine hitap ettiği 750 kaloriyi öne sürmektedir. Bu kalorinin 250’si hamilelik döneminde annede oluşan yağdan oluşurken, geri kalan 500’ü ise annenin yediği besinlerden kaynaklı olmaktadır. Bu durumu ele aldığımızda ise emzirme sırasında alınan fazla kiloların enerjiye dönüşmesi ve buna dayalı olarak depolanan bu yağların erimesine katkıda bulunuyor.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN 5 ALTIN ÖNERİ

  • Kilo verme üzerine hızlı diyet programları ve diyet ilaçlarından kaçının.
  • Süt, peynir ve yoğurt kalsiyum kapsamında oldukça zengin bir mineral deposu oluşturmaktadır. Bu nedenle annelerin düzenli olarak bunları tüketmesi süt oranını daha da yükseltmektedir. Bunun yanında her gün bir adet yumurta veya 1 porsiyon etli sebze tüketimi de yemeye özen göstermeniz bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemli.
  • Anne sütünü arttırma da büyük bir rol üstlenen kaynak sudur. Günlük bazda bir annenin tüketmesi gereken en az su miktarı 2,5 veya 3 litre olmalıdır. Sütün önemli bir kısmının hayati kaynağımız sudan oluştuğunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Beslenme programınıza mutlaka yeşil yapraklı sebzeler ve bunun yanında kaysı gibi besinleri ihmal etmeyin. Bunların yanı sıra iyi bir A vitamini deposu olan havucu listenizde mutlaka barındırın.
  • Vitamin salgılamada büyük bir katkı sağlayan taze meyve ve sebzeleri tüketmekten kaçınmayın.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz