Lif Oranı Yüksek Besinler

Lif Oranı Yüksek Besinler

Lif oranı yüksek besinler, son dönemde en popüler beslenme yöntemlerinden biri. Peki bu popüler beslenme şeklinin ne işe yaradığını, vücudunuza ne gibi yararları olduğunu biliyor musunuz? Lifli beslenme, vücutta yerine getirdiği fonksiyonlara baktığımızda, sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Lifli besinler sindirilmeden bağırsaklara taşınır ve yine vücuttan kolayca atılır. Bu da, bağırsakların düzgün çalışması için oldukça gereklidir. Peki, daha birçok faydasını sayabileceğimiz ve sağlıklı bir vücut için gerekli olan lif oranı yüksek besinler nelerdir?

Lif Oranı Yüksek Besinler

  • Kuru fasulye, bunlardan biri. Gerçek bir antioksidan kaynağı olan kuru fasulye, Türk mutfağında oldukça alışık olduğumuz bir besindir. Günlük lif ihtiyacının karşılanmasında da önemli bir rol oynar.

Lif Oranı Yüksek Besinler

  • Türk mutfağında da değeri yavaş yavaş artmaya başlayan avokado, sayısız faydaya sahip bir besindir. Ortalama büyüklükteki bir avokado 7-8 gr civarında lif içermektedir.
  • Makarnayı sevmeyen yoktur. Makarna tercihinizi kepekli makarnadan yana kullandığınızda günlük lif ihtiyacınızın önemli bir miktarını almış olursunuz.
  • Sadece bir tabak taze fasulye yiyerek 9 gr lif almış olursunuz. Özellikle yaz aylarında taze fasulyeyi bol bol tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Taze fasulye, aynı zamanda zengin bir protein kaynağıdır.
  • Protein deyince ilk aklımıza gelen besinlerden biri de mercimek oluyor. Mercimeğin içerdiği lif oranı da 15 gr civarındadır. Mercimek tükettiğinizde, aynı zamanda bol miktarda vitamin, mineral ve demir de almış olursunuz.

Lif oranı yüksek besinler tüketmek sağlık açısından çok faydalıdır.Özellikle spor yapan kişiler de kas yapımından lifler büyük rol oynar.Diyet listelerinde de sürekli lif oranı yüksek besinler verilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz