Akupunktur Nedir Nasıl Yapılır

Akupunktur Nedir Nasıl Yapılır

AKUPUNKTUR kelimesi Latince kökenli olup, ACUS: İĞNE ve PUNKTURA: BATIRMA-DELME anlamına gelmektedir. Yani NOKTAYA İĞNE BATIRMA

anlamındadır.

Akupunktur tedavisinde kullanılan iğnelerin içerisinde ya da üzerinde herhangi bir madde yoktur. Günümüzde yaygın olarak kullanılan iğneler paslanmaz çelikten olup çok incedirler. Kullanılan iğnelerin boyları 1,5 ile 13 cm arasında değişmektedir. Ayrıca iğnelerin farklı şekilleri de vardır. Mesela raptiye şeklinde ki olan kulak akupunktur iğneleri. Çelik iğnelerden başka altın ve gümüş iğneleri de kullanılmaktadır. İğne cilde batırıldığında hastanın canını fazla acıtmaz, hatta hastaların çoğu iğnenin battığının farkında bile olmazlar.

Akupunktur felsefesine göre, insan vücudunda 12 çift ve 2 tek meridyen vardır. Toplam 14 meridyen vardır. Bu meridyenlerin üzerinde 360 adet nokta bulunur. Biz akupunktur uzmanları bu noktalara iğneleri batırmaktayız. İğne sayısı bir seansta ortalama 6-8 adettir. Kullanılan iğnelerin sayısı, akupunktur uzmanın becerisini yada tedavinin başarısını göstermez. Daha çok iğne daha iyi tedavi demek değildir. Her hastanın farklı sorunları olduğu için iğne sayısı ve seçilen akupunktur noktaları farklıdır. Akupunktur iğneleri her seanstan önce sterilize edilir. Her hastanın kendine ait iğneleri olmalıdır. Kimi akupunktur iğneleri tek kullanımlıktır.

Ancak günümüzde akupunktur sadece iğne batırmakla değil, noktaya ısı vererek (MOXİBUSTİYON), noktaya elektrik akımı vererek (ELEKTRO AKUPUNKTUR) ve noktaya lazer ışını vererek (LAZER AKUPUNKTUR) ile de uygulanmakta.

AKUPUNKTUR TÜRLERİ: Halen Dünyada kendini kanıtlamış iki tür akupunktur uygulanmakta:

1. Vücutta dolaşan enerji meridyenleri üzerindeki akupunktur noktalarına tatbik edilen ve milattan öncesine dayanan “KLASİK VÜCUT AKUPUNKTURU”

2. İkinci Dünya savaşından sonra keşfedilen ve Fransız Doktor Nogier’in kurallarına göre uygulanan “KULAK AKUPUNKTURU”

Kaç Seans Akupunktur Gerekir?: Bu hastalıktan hastalığa değişim gösterir. Bazı hastalıklar tek seans gerektirirken, bazıları 15 seansa kadar ihtiyaç hissettirir. Akupunkturun 1 seansı ortalama 20 dakika sürmektedir. www.saglikvegebelik.com

Akupunktur hangi iğnelerle yapılmaktadır?: Akupunktur altın, molibden, gümüş ve çelik iğnelerle yapılmaktadır. Fakat son yıllarda çelik iğneler daha sık kullanılmaktadır.

İğneler acı veriyor mu?: Pire ısırığı kadar bir acı duyulabilmektedir..

İğneler nasıl mikropsuz hale getiriliyor?: Bunun çeşitli yolları var. Biz iğnelerimizi, kuru sıcak hava sterilizatöründe mikropsuzlaştırmaktayız. İğneler özel bir kutunun içerisinde biriktirildikten sonra 180 derecelik ısıda birbuçuk saat kalmakta ve bütün mikroplardan arınmaktadır. Bilindiği gibi AIDS, Hepatit B gibi hastalık virüsleri 56-60 derecelik bir ısıda yarım saatte canlılıklarını yitirmektedirler.

Akupunkturun yan etkisi var mı?: Akupunktur; ehil bir doktor tarafından yapıldığı takdirde hiç bir yan etkisi yoktur.

Akupunktur Orucu Bozar mı?: Hayır. Çünkü akupunktur iğneleri hiçbir ilaç taşımamaktadır. Bir de iğneler cildin içinde tamamen kaybolmamaktadır. O bakımdan oruç bozulmaz. Hatta akupunktur bu özelliğinden dolayı Ramazan Ayı’nda diğer tedavilere göre üstünlük gösterir.

Bu yazı akupunktur nedir, akupunktur noktaları, akupunktur nasıl yapılır, akupunktur nelere iyi gelir, akupunktur fiyatları, akupunkturun yan etkileri, akupunkturun zararları, akupunkturun zayıflamaya etkisi, akupunkturun faydaları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

akupunktur fiyatları, akupunktur zararları, akupunkturun zararları, akupunkturun faydaları, akupunkturun zararları nelerdir, akupunktur zararları nelerdir, akupunktur faydaları, akupunkturun faydaları ve zararları, akupunktur seans ücreti, akupunktur un zararları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz