Bacak Arası Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bacak Arası Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Tıpta pruritus olarak adlandırılan kaşıntı kaşıntılar bazen tüm vücutta bazen de daha dar bir alanda gelişebilmektedir.  Kısa süreli kaşıntılar yaşanabileceği gibi uzun da sürebilen kaşıntıların oluşabildiği bölgelerden biri bacak aralarıdır. Toplum içindeyken sıkıntı yaratabilen bacak arası kaşıntısı sinir bozan bir durumdur.  Kızarıklık ve kabarıklıkla birlikte seyredebilen bacak arası derisindeki kaşıntıların genel sebebi mantarlardır. Deri bazı etkenlerle karşılaştığında kaşıntı şeklinde aşırı tepki verebilmektedir. Egzamalardan, kullanılan ilaçlardan, uyuz gibi parazitlerden de kaynaklanabilen kaşıntılar ciddiye alınmalıdır çünkü kaşıntı tıpkı ağrılar gibi vücudun bir uyarısıdır.  Bacak araları sürekli çorap, pantolon veya eşofman gibi giysilerle temas eden, terlemeye çok müsait alanlardır. Hijyenin sağlanamadığı, eksik kaldığı veya alanın nemli kaldığı zamanlarda bölgede bakteriler, mantarlar çoğalıp kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Bacak Arası Kaşıntılarında Ne Yapılmalı?

Bacak araları veya apış arası, makat, ayak parmakları gibi kısımlar banyodan sonra iyi kurulanmalı, nemli bırakılmamalıdır. Nem mantarların çoğalması için uygun ortam oluşturur. İç giyimde kullanılan malzemeler terletmeyecek kumaştan olmalı, üzerlerinde temizlik maddesi kalıntıları olmamalıdır. Kadın ve erkeklerde yaşanabilen bacak arası kaşıntısı önlenebilir bir sorundur. Hijyen kurallarına dikkat edilmesi ve doğru iç çamaşır seçilip özellikle yaz aylarında sık sık değiştirilmesi kaşıntı sorununu daha başlamadan engelleyecektir. Kolda, yüzün herhangi bir yerinde kaşıntı olduğunda rahatça kaşınabilse de bacak arası öyle değildir. Gizli gizli ya da ev ortamında kaşınabilse de bu defa derinin tahriş olması ve hastalığın daha geniş bir bölgeye dağılması sorunu yaşanabilmektedir. Bakteri ve mantarlardan kaynaklanan kaşıntılar genital bölgeye sıçramadan konunun uzmanına gidilerek çaresi aranmalıdır.

Bacak Veya Apış Arası Kaşıntısının Sebepleri

Bacak arası kaşıntıları alerjik sebeplerle olabileceği gibi egzama, mantar, böcek ısırığı, hormon değişiklikleri,  sistem hastalıkları gibi sebeplerle de oluşabilir. Temizliğin yetersizliği, terleme, derinin nemli bırakılması, sentetik kumaşlı giysiler ve iç çamaşırlar, baharatlı, ekşi veya açı yiyecekler de kaşıntı sebepleri arasında yer alır. Bacak arasındaki kaşıntılarının sebebi genellikle mantar enfeksiyonlarıdır. Kandida cinsinden bir mantar türü genital bölge ve etrafındaki deriye yerleşip çoğalabilmektedir. Herkese açık tuvaletleri, hamam, banyo, sauna gibi ıslak alanları kullanan kişilere rahatça geçebilen mantarlar rahatsız edici derecede kaşıntıya neden olmaktadır. Zamanında ve gereken tedavi yapılmazsa kronikleşip genital organda akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir,  kişinin yaşamını daha da berbat bir hale getirebilir. Kilolu kişilerde sıcak ortamlarda, yaz aylarında terleme fazla olacağı için bacak arasında kaşıntı da gelişebilmektedir.

Bacak Arası Kaşıntısının Tedavisi

Tedaviyle birlikte deriyi nemlendirmek, soğuk suyla yıkamak gibi kişisel önlemler de alınırsa kaşıntı hafiflemekte ve sonunda yok olabilmektedir. Cilt bakımında kullanılan ürünler parfümsüz olmalı, hava aldıracak kıyafetler giyilmelidir. Bacak arası ya da apış arası kaşıntıları yaşanıyorsa cilt doktoruna gidilmeli, nedeni saptanmalıdır. Doktor nedene uygun olarak antifungal,  steroid veya antihistaminik içerikli kremler ve kaşıntıyı giderici başka ilaçlar verecektir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz