Aile Planlaması Yöntemleri Nelerdir ?

Aile Planlaması Yöntemleri Nelerdir ?

Aile Planlaması Yöntemleri Nelerdir ?

Aile planlaması, ailelerin istedikleri zaman diliminde, istedikleri kadar çocuk yapmaları için verilen hizmetlerin tamamını ifade etmektedir. Çocuk sayısını sınırlamak, istenen zamanda çocuk sahibi olmak ve de çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere tıbbi destek sağlamak tamamen aile planlaması hizmetleri arasında yer almaktadır. Aile planlamasının öncelikli amacı anne ve doğacak olan bebeklerin sağlığını korumaktır. Yaşanan bir doğum ardından 2 yıl geçmeden oluşan yeni gebeliklerde hem annenin hem de bebeğin sağlığı büyük oranda etkilenmektedir. Peş peşe gerçekleşen doğumlarda anne ölümleri olabildiği gibi düşük bebek doğumları, sakat bebek doğumları ve bebeğin anne karnında gelişememesi gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bütün bu sorunların önüne geçmeyi amaçlayan aile planlaması, hem anne hem de bebek açısından bakıldığında oldukça yararlı bir uygulamadır.

Aile Planlamasının Önemi

Aile planlamasının yararları arasında cinsel sağlığın korunması da yer almaktadır. Oldukça faydalı olan ve istenildiği kadar çocuk yapılmasını istenen zaman dilimine göre düzenleyen aile planlamasının birçok yöntemi de bulunmaktadır. Aile planlaması içinde yer alan gebeliği önleyici yöntemler iki farklı gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar arasında eski yöntemler ve yeni yöntemler bulunmaktadır. Sağlıklı, modern ve etkili yöntemler arasında prezervatif kullanımı, spiraller, vajinal bariyerler, kadınlarda uygulanan kordonların bağlanması yöntemi, doğum kontrol hapları ve iğneler, erkeklerde sperm kanallarının bağlanması (vasektomi) yöntemi yer almaktadır.

Aile planlaması yöntemleri arasında yer alan etkisi az eski yöntemler arasında ise takvim yöntemi, vajinal lavaj, fertil günleri belirleme, servikal mukus yöntemi, geri çekme, basal vücut ısısı yöntemi ve emzirme gibi yöntemler yer almaktadır. Bu aile planlaması yöntemleri arasında en etkili olan yöntemler tabi ki modern yöntemlerdir. En çok kullanılan yöntemler arasında da prezervatif, doğum kontrol hapları ve iğneler ile spiraller yer almaktadır. Prezervatif kullanımı cinsel yolla bulaşan hastalıkların da önlenmesini sağladığı için en sağlıklı yöntemler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte doğum kontrol haplarını en az 5 yıl düzenli kullanan kadınların da diğer kadınlara oranla yumurtalık kanseri ve benzeri hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olması, bu hapların kullanımını arttırmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz