Ağız Kokusundan Kalıcı Olarak Kurtulmak

Ağız Kokusundan Kalıcı Olarak Kurtulmak

Ağız kokusu, sorunu yaşayan kişinin hayatını etkileyebilecek bir durumdur çünkü kişinin ruh halini dahi etkileyebilir. Unutmayın ki ağız kokusu ayrıca bir sağlık sorununun belirtisi de olabilir. Eğer durum böyle ise, yaşam kalitesinin arttırılabilmesi amacıyla tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bugünkü makalemizde, ağız kokusunun bazı genel sebeplerinden ve bu problemi çözebilmek için alabileceğiniz basit önlemlerden söz edeceğiz.

Ağız Kokusu ile İlgili Bazı Bilgiler

Ağız kokusu, umduğunuzdan daha yaygın görülen bir problemdir ve her üç kişiden birinin hayatını belirli bir derecede olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu size sürpriz gibi görünebilir çünkü ağız kokusundan yakınan kişiler genellikle bu durumu gizlemek için çaba sarf ederler. Bu çaba, diğer insanlarla yakın ilişki halinde olmaktan kaçınmak bile olabilir.

Plağa Sebep Olan Bakteriler

Görülen vakaların neredeyse yarısında, ağız kokusunun nedeni, dil üzerinde plak oluşumuna neden olan bakterilerdir. Sebep bazen de, kötü ağız hijyeni veya aşırı şeker ve işlenmiş gıdaların tüketiliyor olduğu sağlıksız beslenme koşullarıdır.

Her yemek sonrası dişlerinizi fırçalamaya ilaveten, dil temizleyici de kullanmanızı tavsiye ederiz. Dilinize sürtebileceğiniz bir aparat bu bölge yüzeyinde biriken bakterileri engeller, özellikle dilinizin beyaz veya grimsi bir rengi varsa bu uygulama işe yarayacaktır.

Bu konu ile ilgili ayrıca, ağzınızda ve üst sindirim sisteminizde oluşan toksinleri giderici, oldukça eski olan bir yöntemi deneyebilirsiniz.

Bu yöntem yağ durulaması olarak da bilinmektedir ve tüm yapmanız gereken, aç karnına, kaliteli ve bitkisel bir yağ ile 10-15 dakika süresince ağzınızı çalkalamaktır.

Bu makaleyi okuyarak, oldukça ucuz, basit, etkili ve tamamen doğal bu ağız kokusu tedavisi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

2-dil

Sigara İçmek

Bu, ağız kokusu oluşumu için oldukça açık bir sebeptir; zira ağız için oluşabilecek en kötü kokulardan biri sigara kokusudur. Sebebi sadece tütünün kokusu değildir; sigara içmek zamanla ağız, boğaz ve akciğerlerde toksik maddelerin birikmesine sebep olarak, yavaşça zehirlenmelerine yol açar.

Eğer sigara içiyorsanız, bu ölümcül alışkanlığınızı bırakmadan ağız kokusu probleminize bir çözüm bulabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Sigarayı bırakmak konusunda size yardımcı olabilecek sayısız doğal tedavi yöntemi mevcuttur. Bunlardan bazıları; homeopati, akupunktur ya da bach çiçeği olarak belirtilebilir.

3-sigara-içmek

Solunum Bozuklukları

Ağız kokusunun daha az bilinen sebeplerinden biri, üst ya da alt solunum yolları problemleri kaynaklı nefes alma zorluklarıdır. Bu durum genel olarak mukus varlığı veya solunum sisteminin herhangi bir yerinde bulunan enfeksiyon merkezi kaynaklı olmaktadır.

Solunum sistemi kaynaklı ağız kokusu probleminin çözümü için aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz:

 • Özellikle yemek aralarında günde en az iki litre su için.
 • Süt ve un ürünlerinin aşırı tüketiminden kaçının.
 • Yatak odanız başta olmak üzere evinizdeki odaları iyice havalandırın.
 • Evinizde lotus gibi havayı temizleyici özellikte olan bitkiler bulundurun.
 • Nazal veya sinüs durulama uygulayın.
 • Okaliptüs, çam, nane veya zencefil gibi buhar üretici bitki çayları içerek, öksürme işlemini tetikleyin.
4-buhurdan

Sindirim Bozuklukları

Ağız kokusu genellikle sindirim problemleri sebebi ile oluşan bir sorun değildir. Ancak zaman zaman bu sebeple de ağız kokusu oluşabilir ve de çözümü en zor olan ağız kokusu sorunu, sindirim kaynaklı olanıdır. Sebebi mide veya karaciğer olabilir, bunun için tüm sindirim sisteminizi temizleyici, kapsamlı bir tedavi uygulamalısınız.

Dengeli ve sağlıklı bir beslenme diyetinin yanı sıra, sindirim fonksiyonlarını kolaylaştırıcı bazı tedaviler de uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki listede, karaciğer, safra kesesi ve midenizin fonksiyonlarını iyileştirici bazı bitki, baharat ve besleyiciler bulabilirsiniz:

 • Boldo bitkisi,
 • Nane,
 • Karahindiba,
 • Devedikeni,
 • Zerdeçal,
 • Zencefil,
 • Karabiber,
 • Limon.

Son olarak, eğer sık sık kabızlık problemi yaşıyorsanız, bu duruma yakalanmaktan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Bunun için size tavsiye edebileceğimiz bazı yiyecekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuru erik,
 • Keten tohumu,
 • Psyllium (Plantago psyllium).

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz