Aslan pençesi, ortaçağdan beri tıbbi özelliklerinden dolayı kullanılmıştır. İnsanların birçoğu aynı zamanda bitkinin yapraklarında toplanan yağmur sularının sihirli güçlere sahip olduğuna da inanmaktadır; ancak tabii ki buna modern zamanlarda inanılmamıştır. Bu yararlı ot bugün bile birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Ve genç ciltler ve mükemmel görünümlü saçlar için kullanabilirsiniz biliyor musunuz?

Aslan Pençesinin Cilt Yararları

 

Yaşlanma Karşıtıdır

Artık meşhur “Gençlik Çeşmesi” arayışınızı sonlandırabilirsiniz. Niye? Aslan pençesi bitkisini bahçenize dahil edin; yaşlanmanın görünen belirtileri ile mücadele etme ve yaşlılığı uzaklaştırma kabiliyetine sahip olursunuz. Aslan pençesindeki antioksidanlar serbest radikallerden kurtulmaya ve cildinizin esnekliğinin uzun süre korunmasına yardımcı olur.

 

Deri Enfeksiyonlarını Tedavi Edebilir

Aslan pençesi bitkisi cilt enfeksiyonu, egzama, deri döküntüleri, sokmalar ve ısırıkları tedavi etmek için mükemmeldir. Sadece bitkiyi demleyerek ve soğutarak bir solüsyonunu yapın ve cildinizin etkilenen kısmına uygulayın ve iyileşmesine izin verin.

 

Aslan Pençesi Bitkisinin Saç Faydaları

Tabii ki saç dökülmesinde yardımcı olan aslan pençesi ile doğrudan ilgili bir referans bulamazsınız. Faydalarını araştırırsanız, saçınızın sağlıklı ve parlak olmasına yardımcı olabileceğini göreceksiniz.

 

Saç Derisi İçin Tonik

Aslan pençesindeki antioksidanları hatırlıyor musunuz? Kafa derinizin ayrıca saçlı deri ve saç foliküllerinin sağlıklı hücreler üretmesini engelleyebilen serbest radikallerden kurtulmak için antioksidan gerekir. Aslan pençesi içerisindeki antioksidanlar yardımıyla kafa derisini temizler ve kıl köklerini canlandırır.

 

Yaraları İyileştirir

Bazı bitki sağlığı uzmanları ve alternatif tıp uygulayıcıları, stiptik (kan durdurucu) özelliklere sahip olduğu için, yaraları tedavi etmek amaçlı aslan pençesi kullanırlar. Basit yaralar, yanıklar ve tahrişler için evde aslan pençesi yaprağını ezip yaraların üzerine uygulamak çok etkili bir şekilde tedavi sağlayacaktır.

 

Kilo Vermeye Yardım Eder

Arap ülkelerinde aslan pençesi yaprakları geleneksel olarak doğal bir kilo verme yardımcısı olarak kullanılmıştır. Aslan pençesinin yanı sıra kilo vermeye yardımcı olan diğer besinler olan kimyon, nane ve zeytin ağacı yapraklarından hazırlanan bir karışım 66 aşırı kilolu ve obez gönüllüye verildi. Aslan pençesi ve zeytin yaprağının özleri, iştahı bastırmak ve sindirim enzimlerini uyarmak için yüzyıllardır nane ve kimyonla birlikte kullanıldığından, bazal metabolik hızını ve yağ yakma oranını artırdığı gösterilmiştir. 3 aylık çalışma süresi boyunca, gönüllüler, formülasyona dahil edilen bir veya daha fazla bitki özütünün gerçekten kilo verme özelliklerine sahip olabileceğini düşündüren ilerleyici ve önemli bir kilo kaybı yaşadı.

 

Öksürük İlacı Olarak Kullanabilirsiniz

Bitki çayı gibi sıcak içecekler, soğuk algınlığı önlemeyi amaçlayan diyetlerin önemli bir parçasıdır. Bir çalışmada, Cardiff Üniversitesi Ortak Soğuk Merkezi’ndeki bilim adamları ekibi, elma ve kuş üzümü suyu içeren sıcak bir içecek tüketiminin boğaz ağrısı, burun akması, hapşırık gibi soğuk algınlığı semptomlarını hemen düşürdüğünü keşfetti. Aynı meyve suyu karışımı oda sıcaklığında tüketildiğinde bu etkiler gözlemlenmemiştir; bu durumda içeceği ortak soğuk algınlığı semptomlarına karşı etkili hale getirenin içeceğin sıcaklığı olduğunu düşünebiliriz.

 

Halk tıbbında, boğaz ağrısı için bir çare olarak aslan pençesi çayı kullanılıyor ve Cardiff Üniversitesi’ndeki araştırmanın bulguları göz önünde bulundurulduğunda, aslan pençesi çayının boğaz ağrısı ya da öksürük gibi soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşünmek mantıklı görünüyor.

 

Sadece sıcak olduğu için faydalı olduğu kanıtlanmış gibi görünse de yeni kanıtlar, aslan pençesi çayının, sıcaklığa bağlı olmayan boğaz ağrısı mücadele özelliklerine sahip olabileceğini düşündürüyor. Drug Discoveries & Therapeutics Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, Alchemilla mollis’den (aslan pençesi bitkisinin pek çok çeşidinden biri) elde edilen bir özütün “influenza A” virüsünün çeşitli alt tiplerine (H1N1, H3N2 ve H5N2) karşı inhibisyon aktivitesine sahip olduğunu tespit etti. Aslan pençesi özütünün, grip tedavisinde kullanılan bir reçeteli ilaç olan zanamivir’in (influenza tip A ve B) önleyici etkilerini artırdığı da gösterildi.

 

Güçlü Antioksidan Özelliklere Sahip Tıbbi Bir Bitkidir

Aslan pençesi çayı içmek, kafeinsiz bir sıcak içecekten zevk almanın yanı sıra antioksidan seviyelerinizi yükseltmenin harika bir yoludur. Phytotherapy Research Dergisi’nin Kasım 2006 sayısında yayınlanan Bulgar araştırması, kurutulmuş aslan pençesi yapraklarının sıcak suyla ıslatılmasıyla yapılan bir infüzyonun, ABTS (antioksidan aktivite) metodu ile belirlenen test edilen bitkisel infüzyonlar arasında en güçlü antioksidan aktiviteye sahip olduğunu tespit etti. Bu çalışma ayrıca, vahşi kereviz yaprakları, tarhun ve fıstık olmak üzere 23 tıbbi bitkinin infüzyonunun antioksidan aktivitesini değerlendirdi.

 

 

Adet Sancılarının Azaltabilir ve Hatta Önleyebilir

Aslan pençesi bitkisinin sağlık yararları hakkında bir bitki uzmanına danışırsanız, menstrüel sorunlar için doğal bir çare olarak veya kadınları etkileyen diğer hormona bağlı koşullarla ilgili çalıştığını duyacaksınız. Bitki biliminde aslan pençesi; menstrüel krampları, aşırı menstrüel kanamayı, endometriyozu ve uterin miyomlarını önlemek ve tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Bitkisel ilaçların destekçileri, kas spazmları, diyare, mide bulantısı ve bazı gastrointestinal rahatsızlıklar için de aslan pençesi çayını önerebilir. Bununla birlikte, bilimsel kanıt şu anda bu geleneksel kullanımları desteklemek için yeterli değildir.

 

İshal Sorunlarına İyi Gelir

Bir bitki olarak aslan pençesinin en yaygın kullanımlarından biri, hafif, akut, kronik ve spesifik olmayan diyare tedavisine yardımcı olmasıdır. Geleneksel olarak, bu bitkiyi kullanarak yapılan çay, karaciğer rahatsızlıklarına bağlı kronik diyare tedavisinde kullanılmıştır. Aslan pençesi, Alman Komisyonu tarafından diyarenin tedavisi için onaylandı. Aslan pençesi  bitkisi, antienflamatuvar etkileri nedeniyle diyare tedavisinde etkilidir.

 

Yan Etkiler, Aşırı Doz ve Diğer Hususlar

Aslan pençesi genellikle birçokları için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, herhangi bir karaciğer rahatsızlığından muzdarip olan kişiler bu bitkiyi kullanmaktan kaçınmalıdır. Hamile ve emziren kadınlarda güvenliği henüz belirlenmemiştir. Aslan pençesinin uzun süreli kullanımı karaciğer hasarına neden olabilir. Aslan pençesi kullandıktan dört gün sonra ishal durmazsa, daima tıbbi yardım isteyin.