Ada Çayı Ve Yağının Faydaları

Ada Çayı Ve Yağının Faydaları

Adaçayı birçok farklı türü bulunan, farklı şekillerde kullanılan, aktarlarda ve marketlerde kolaylıkla bulunabilen bir bitkidir. Adaçayı yağı da faydaları sayesinde bitkinin kendisi gibi aktarlarda yerini aldı. Adet düzensizliğine iyi gelmesi, karın ağrısını rahatlatması, vücut çatlaklarını gidermesi adaçayı yağının faydaları arasındadır.
                    

                                 ADAÇAYI YAĞI FAYDALARI NELERDİR?


Ülkemizde acı elma yağı olarak bilinen adaçayı yağı bitkisinin salvia triloba türü yetiştirilir. Özellikle Ege bölgesinin Muğla ve Fethiye kısımlarında yetiştirilen bir bitkidir. Adaçayı yağının faydalarından bazıları;

1- Yüksek oranda antioksidan maddeler içerir. Antioksidan kaynağı olması sebebiyle, cilt bakım ürünleri ve yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılır. Vücuttaki oksidanlar ve serbest radikaller kırışıklıklara ve yaşlanmaya sebep olur. Antioksidan etkisi sayesinde oksidanlara ve serbest radikallere karşı etki ederek ciltteki sarkmaları, dokuların bozulmasını ve kırışıklıkları engeller.
2- Vücutta oluşan çatlaklara iyi gelir.
     Doğumdan sonra oluşan çatlakları, karın çatlaklarını, kilo alıp verme sebebiyle oluşan çatlakları yok etmeye yardım eder. Aynı zamanda yara izlerini de geçirir. Kesiklerin ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
3- Adet döngüsünü düzenler.
      Östrojen hormonunun aktivitesini arttırarak adetin düzensiz gelmesini engeller. Adet döneminde görülen bağ ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, yorgunluk, depresyon, ruh halinin değişmesi gibi durumların görülmesini azaltır. Bu dönemde fayda sağlar. Adet düzensizliğine yararlı bir yağdır.
4- Soğuk algınlığına iyi gelir.
      Özellikle kış aylarında görülen öksürük, soğuk algınlığı, göğüs ağrısı, solunum yollarında soğuktan kaynaklanan tıkanmalara iyi gelir. Aynı zamanda balgam söktürücüdür. Astım ve bronşite de fayda sağlar.
5- Alzheimer rahatsızlığına iyi gelir.
       Michigan Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, dört ay boyunca adaçayı yağı kullanmanın alzheimer hastalarının bilinçsel işlevlerini geliştirmekte önemli gelişmeler sağladığı görülmüştür.
6- Diş eti iltihabı ve diş hastalıklarına da iyi gelir.
      Michigan Üniversitesinde diş eti iltihabı ve diş hastalıkları üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, adaçayı yağı, nane, ekinezya, papatya,karanfil ve başka yağlar karıştırılarak diş hastalıklarına karşı etkisi ölçülmüştür. Yağlarla hazırlanan karışım yarım bardak su ile birleştirilerek ağızda gargara yapılarak tükürülür. Adaçayı yağı, ağız kokusunu engeller, diş etlerine iyi gelir.

                     ADAÇAYI YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

      Antifungal özelliği vardır. Bu nedenle mantar enfeksiyonlarını önler. Dizanteri ve deri hastalıklarına iyi gelir.
Küçük yaraları ve kesikleri enfeksiyonlara karşı korur.
Bakterilerin vücuttaki büyümelerini engeller. Kulak, burun, boğaz, göz, kolon ve bağırsaklardaki bakterilerin, enfeksiyonların gelişmesini önler.
İyi bir antioksidan kaynağıdır.
Karın ağrısı, bağırsak ağrılarına iyi gelir.
Mideyi rahatlatır. Ülsere karşı koruma sağlar.
Terleme yoluyla toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Bu sayede kanı temizler.
İltihaplanma sebebiyle oluşan ateşi düşürür.
Sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsakları uyarır ve boşaltımı kolaylaştırır. Kabızlığı önler.
Dermatit ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına yarar sağlar.

                        ADAÇAYI YAĞININ TÜRLERİ NELERDİR?

        Adaçayı birçok türü olan bir bitkidir. Farklı türlerinin yapraklarından yağlar elde edilir. Adaçayı yağı satın aldığınızda ambalajın üzerinde farklı latince isimler görebilirsiniz. Bu isimler adaçayının yağ elde edildiği türlerindendir. Adaçayı yağı sineol yapraklarından elde edilir. Sineol buhar yöntemiyle damıtılarak sonucunda yağ elde edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz