Sanırım Depresyondayım, Ne Yapmalıyım?

Sanırım Depresyondayım, Ne Yapmalıyım?

Bazı depresyon semptomlarına sahip olduğunuzu düşünüyorsunuz. Peki, şimdi ne yapmalısınız?

Medikal Problemler

İlk ziyaretiniz aile doktoruna olmalı. Onun aracılığıyla vücudunuzda herhangi bir medikal problem olup, olmadığını öğrenmelisiniz. Bunlar bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, kadınlık hormonlarındaki değişimler ve tiroid bezindeki sorunlar olabilir. Ayrıca aldığınız bazı ilaçlar da depresyon gibi bir yan etki gösterebilir. Eğer doktorunuz depresyona neden olacak bu faktörlerden herhangi birini bulamazsa, bir mental sağlık uzmanına sizi yönlendirecektir.

Yönlendirme

Doktorunuzun sizi yönlendirmesi, özellikle depresyon için birini ilk defa görecekseniz, çok önemli. Doktorunuz size antidepresan önerebilir ama depresyon tedavisindeki en donanımlı kişi o değil. Size ihtiyacınız olan psikoterapiyi veremez ve antidepresanlar arasındaki nüanslardan haberdar değildir.

Psikiyatri

Psikiyatri bir bilimden daha çok bir sanattır. Depresyon tedavisi bir ilaç verip, hastayı eve yollamak kadar kolay değildir. Bazıları farklı antidepresanları deneyip, semptomlarını dindirecek en iyi ilacı bulmalıdır. Bazıları yan etkilerini ortadan kaldırmak ya da pozitif etkilerini artırmak için birden fazla ilaca ihtiyaç duyar. Başkaları da ilaç alımına psikoterapiyi eklemelidir. Ayrıca, çok farklı bir bozukluğa sahip olabilirsiniz. Bipolar bozukluk bunlardan biridir ve depresyonla karıştırılabilir. Ama çok farklı bir tedavi yöntemi gerektirir.


Psikiyatrist mi, Psikolog mu?

Bazı hastalarda ilk değerlendirme için bir psikiyatr yerine bir psikoloğu ziyaret etme eğilimi olabilir. Bu birçok kişi için yararlı olabilir, ama bazıları için yeterli değildir. Sadece psikiyatrist bir doktordur ve size reçete yazabilir. Eğer depresyonunuz kimyasal bir dengesizliğin sonucuysa, konuşma terapisi yeterli olmayacaktır. İlk ziyaretinizi bir psikiyatriste yapmak size hem ilaç yazabileceği, hem de gerekiyorsa psikoterapi önerebileceği için en doğru seçim olacaktır. Genelde ilaç tedavisi ve konuşma terapisi hastalar için en yararlı olandır.

Her ne kadar psikiyatrist psikoterapi konusunda uzmanlaşmış olsa da, sizi bir psikoloğa yönledirdiğinde şaşırmayın, bu şekilde psikiyatrist ilaçların ince ayarına konsantre olacaktır. Depresyon ve zihinsel hastalıkların biyolojik temeli daha çok öğrenildiğinden, psikiyatri topluluğunun içinde “psikiyatristin konuşma terapisti olmasına artık gerek yoktur” şeklinde bir tartışma vardır. Bazıları konuşma terapisinin psikologlara bırakılması gerektiğini böylece psikiyatristin hastanın tıbbi bakımına yoğunlaşabileceğini savunmaktadır. Şu anda, psikoterapi psikiyatri eğitiminin bir parçasıdır ve tercih ediyorsa hastaya psikoterapi önerebilir.

Konuşmak ve İstemek

Bununla birlikte depresyon tedavisindeki en önemli şey, basitçe konuşmak ve istemektir. Depresyon bir zayıflık ya da tembellik göstergesi değildir. Bazı şeylerin dengede olmadığının işaretidir. Uygun tedaviyle, yeniden iyi hissedebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz