Kas Ağrısından İlaç Almadan Nasıl Kurtulursunuz

Kas Ağrısından İlaç Almadan Nasıl Kurtulursunuz

Birçok kişi için, kas ağrısı günlerini mahveder ya da kesintiye uğratır. Hareketsiz yaşam tarzımız, 8 saat boyunca bilgisayarın önünde olmak ve zayıf bir uyku almak, kas sorunlarının bazı nedenleridir. Bunlar günlük faaliyetlerimizi gerçekleştirmemize engel olabilir.

Bu yazıda, ilaca başvurmadan kas problemleriyle nasıl başa çıkılacağı hakkında konuşacağız.

Kas ağrısını ortadan kaldırmak için ipuçları

Belki çok fazla egzersiz yapıyorsunuz ya da belki vücudunuzu fazla hareket ettirmiyorsunuz. Her iki durumda da, dayanılmaz kas ağrısı olarak bilinen durumun ortadan kaldırılması için aşağıdaki ipuçlarını uygulamaya koyabilirsiniz:

sırtının ortası ağrıyan kadın

1. Buz uygulayın

Buz, kaslarınız yaralandıkları zaman oradaki iltihaplanmayı azaltır. Bununla birlikte, bu tekniğin etkili olması için, hemen uygulamanız (ağrı başladığında) gerekir.

İki gün sonra buz uygulamak, yardımcı olmaz.

 • Cildin yanmasını önlemek için buz küplerini bir bez ya da plastik torba ile sarın ve 10-15 dakika boyunca o bölgede tutun.
 • Başka bir seçenek de soğuk su ile banyo yapmaktır.

2. Biraz germe yapın

germe hareketi yapan mutlu kadın

Bu egzersizleri herhangi bir yerde, ofiste, spor salonunda ya da evde yapabiliriz.

Her biri 10 dakika süren bir dizi germe hareketi, aynı konumda uzun süre durmaktan ya da çok hareketli egzersizden kaynaklanan ağrıyı azaltmamıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, eğer kas yaralandıysa ya da kası çok fazla zorlarsak germe kaslara yardımcı olmaz.

Her sabah kalktığınızda, bacak ve kol germeyi içeren 5 dakikalık bir rutin yapın. Bu şekilde, ağrıyı azaltacak ve büyük yaralanmalardan kaçınmış olacaksınız. Ayrıca germe hareketleri, güne başlamak için mükemmel bir yoldur.

3. Bir duş alın

Alan iltihaplı olmadığı için buz uygulamak işe yarayacak gibi değilse, tersini deneyin.

 • Kasları rahatlatmak için tahammül edebileceğiniz en sıcak suda bir duş alın.
 • İyi bir seçenek, Epsom tuzları ya da köpük banyosu olan bir banyodur.
 • Buhar banyolarına gelince, rahatlamak, gerginliği gidermek ve kas ağrısını azaltmak için oldukça etkilidir. Bunu evde ya da saunaya ya da spaya (ki burada masaj da yaptırabilirsiniz) giderek yapabilirsiniz.

4. Yürüyüş

Aktif iyileşme, kas ağrısı ile başa çıkmanın harika bir yoludur, çünkü kaslar hareketsiz olmaktan kaçınır. Kaslarınız sizi son zamanlarda rahatsız ediyorsa, biraz daha fazla yürümeyi deneyin.

 • Onlarca kilometre yürümenize gerek yoktur. Yürümek için işinizden biraz daha uzakta park etmeye başlayabilirsiniz.
 • Yürürken, omuzlarınızı döndürebilir, kollarınızı hareket ettirebilir ve daha fazla rahatlama hissetmek için başınızı iki yana çevirebilirsiniz.

5. Masaj

masaj yaptıran kadın

Kendinize masaj yapmanız pek önerilmese de (bunun nasıl yapılacağını bilmemek durumu kötüleştirebilir), bazen profesyonellere gidemeyiz.

Bu durumda, ağrıyı gidermek için dairesel hareketler yaparak en azından yumuşak bir şekilde baskı uygulayabilirsiniz.

Yine de, eğer ağrı sıkça yaşanıyorsa ve alışkanlık haline geldiyse, haftada bir sıklıkla bir uzmana göstermek daha iyi olur.

Bu kişi kasları rahatlatan etkili teknikler ve kremler, yağlar ve jeller kullanacaktır.

6. Dinlenin

Stres, rutin ve yükümlülükler kas ağrısının temel nedenidir. Bu nedenle, her gece iyi bir uyku almak esastır. Ayrıca, öğleden sonraları kestirmek de faydalıdır.

Her gece aynı saatte yatmaya ve her gece en az 8 saat dinlenmeye çalışın. Gece boyunca kasların kendini toparlayıp iyileştiğini unutmayın.

7. Yoga yapın

Bu bin yıllık teknik, sadece kas ağrısını azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda ağrıyı önlemenize de yardımcı olmaktadır.

Düzenli olarak yoga yapmak esnekliği geliştirir, krampları önler ve stresi hafifletir. Bu tam olarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeydir.

Bir yoga merkezine gidemiyorsanız, evde haftada birkaç kez basit bir yoga rutinine sahip olabilirsiniz. YouTube’da bile yoga rutini bulabilirsiniz!

8. Mini masajlar

Vücudunuzun sizi etkileyen alanına bağlı olarak, doğal bir ovalamanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Temel olarak bu, kasları bir kumaş parçası ya da sıcak suya batırılmış bir havlu ile ovuşturmaktır.

Etkisini artırmak için sıcak suya anti-enflamatuar özelliklere sahip bir bileşen eklemenizi öneririz:

 • Biberiye
 • Elma sirkesi
 • Kara biber

9. İyi beslenin

kırmızı meyveler

Çoğu zaman, belirli besin maddelerinin eksikliği kas spazmlarına, kramplara ya da kas ağrısına neden olur.

 • Tüm gıda gruplarını içeren dengeli bir diyet yemeyi deneyin: protein, karbonhidratlar, sağlıklı yağlar ve basit şekerler.
 • Buna ek olarak, mevsiminde çiğ meyve ve sebzeleri yemeklerinize ekleyin. Aynı zamanda kırmızı et, baklagiller, fındık, tohumlar ve kurutulmuş meyveleri eklemeyi de unutmayın.

10. Su için

Kaslarınız iyi su almadığı zaman savunmasız olurlar ve iyileşemezler.

Eğer buna aşırı egzersiz yapmayı ya da fazla hareketsiz kalmayı eklersek, kaslarımızın ağrıması şaşırılacak bir durum değildir.

Bunu önlemek için ünlü “günde en az 8 bardak su” önerisini gerçekleştirmeyi deneyin. Bununla birlikte, hava çok sıcak olduğu zaman ya da çok aktif olduğunuz zaman bu miktarı artırmanız gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz