5 Şaşırtıcı Yoga Tedavileri

5 Şaşırtıcı Yoga Tedavileri

Araştırma, yoga’nın depresyon, anksiyete, hafıza sorunları ve stres gibi çeşitli akıl sağlığı rahatsızlıklarının belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır. Yoganın aerobik bileşeni sadece kaslarınızın esnekliğini artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda şizofreni ve duygudurum bozuklukları dahil olmak üzere bazı aşırı şiddetli psikiyatrik bozuklukların birkaç belirtinin hafifletilmesine yardımcı olan güçlü meditatif faydaları artırır.

Yogaya dahil olan aerobik hareketler, bedenimizdeki kan dolaşımının iyileştirilmesi ile birlikte ruh halimizi zenginleştiren mutlu endorfinlerin salınımını hızlandırır. Yoga, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon seviyeleri ve odaklama yeteneklerimizde belirgin bir zihinsel rahatlama durumu sağlamada bize yardımcı olmanın yanı sıra dikkat çekici geliştirmeler getiren sayısız meditatif faydaya sahiptir.

Bikram, Vinyasa ya da herhangi bir yoga yöntemini uygulayabilirsiniz, hangisi önemli değil, çünkü her türlü yoga kendi kendine özgü faydalara sahip olma eğilimindedir. Bir haftada en fazla 30 dakika yoga pratiği yapsanız bile, inanılmaz bir farklılık hissetmek zorundasınız. Uzmanlar, haftada sadece bir kez yoga yapmanın bile, daha fazla zaman ayırmanızı zorlaştıran olağanüstü sonuçlara yol açtığına inanıyor.

Düzenli olarak yoga uygulamaktan etkilenen inanılmaz zihinsel sağlık iyileştirmelerinin bazılarını listeledik.

İşte, bir göz atın:

1. Depresyon

Yoga, bizi umutsuz hissettiren ve bizi olumsuzluklara sürükleyen, depresyonun korkunç belirtilerini hafifletirken harikalar yaratıyor. Bir çalışma, haftalık yoga uygulamasının faydalarını 69 yaşlı yetişkin örnekleminden inceledi. Üç ay sonra, depresyon belirtilerinde% 20’lik bir düşüş yaşadılar; bu, altı ay boyunca yoga uyguladıktan sonra% 40’a varan oranlarda yükseldi. Başka bir çalışma da, şiddetli alkol bağımlılığından kurtulan 60 erişkin örneğinin arasında, depresyon belirtilerini ortadan kaldırmada yoga’nın yararlarını ortaya koymuştur.

2. Overeating ( Aşırı Yeme )

Kilo kaybını teşvik etmede, zayıflamada ve aşırı yemeyi önlemede yardımcı olan birkaç harika yoga pozu vardır.

Bir çalışma, 12 haftalık bir süre boyunca yoga uygulayan 90 obez ve aşırı kilolu kadın örneğinde bu iddiaları incelemeye çalışmıştır. Sonuçlar, aşırı yemede% 50’lik bir azalma olduğunu ve kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, yoga uygulayıcı kadınların da diyet planlarını takip etme olasılıklarının% 26 olduğunu bildirmişlerdir.

Dahası, daha fazla uyarı ve fiziksel olarak aktif hissetmeyi de bildirdiler.

3. Bellek Kaybı

Pratik yoga da zihinsel sağlığı keskinleştirmek ve konsantrasyonu artırmak için hafıza kaybı belirtileri ortadan kaldırmakta etkilidir.

Araştırmacılar, sekiz haftalık bir süre boyunca yoga uygulayan 30 yetişkinden oluşan bir örnek üzerinde çalıştılar. Daha sonra araştırmacılar, konsantrasyonları, kısa süreli belleği ve çoklu görevlerini diğer bilişsel sağlık önlemleriyle birlikte belirgin bir iyileşme gösteren çeşitli testler yaptılar.

4. Uykusuzluk

Yoga uyku kalitesini iyileştirmek, uyku kaybıyla ilişkili depresyon belirtilerini hafifletmek ve hızlı bir şekilde uykuya dalmak için son derece faydalıdır.

Araştırmacılar bu iddiaları uykusuzluktan şikayet eden 139 yaşlı vatandaşdan oluşan bir örnekle incelemeye çalışmışlardır. Altı ayda bir yoga haftada üç kez uyguladılar, daha sonra uyku kalitesinde ortalama% 28’lik bir iyileşme yaşadılar.

Dahası, daha az depresyon yaşadılar ve gün boyunca daha keskin hissediyorlardı.

5. Şizofreni

Araştırmacılar, şizofreni tanısı konan 18 yetişkin örnekleminde haftalık yoga uygulamasının faydalarını araştırmaya çalışmışlardır. Sonuçlar, her hafta iki ay süren yoga uygulamalarından sonra, hastaların, ruhsal bozukluklarının belirtilerinden% 30 oranında bir rahatlama ile birlikte, saldırganlıklarında bir azalma yaşadıklarını ortaya çıkardı.

Dahası, ilaçlarını almayı çok daha istekli hale getirdiler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz