20 yaşından sonra Boy Nasıl Uzar ve Kemik Gelişimi

20 yaşından sonra Boy Nasıl Uzar ve Kemik Gelişimi

20 yaşından sonra Boy Nasıl Uzar ve Kemik Gelişimi 20 Yaşından Sonra Boy Uzarmı

İnsanların büyüme çağı gerek büyüme hormonlarının salgılanması gerekse salgılanan bu büyüme hormonlarının kemiklerin kıkırdak bölgelerine etki ederek bu bölgede kemik büyümesini teşvik etmeleridir. Kemik dokularının uçlarındaki kıkırdak bölgeler bu bakımdan boy uzaması için en ideal bölgelerdir. Bebeklerde boy uzamasının bu denli hızlı gelişmesinin en önemli nedeni, bebeklerin doğumdan sonraki ilk haftalarında kemikten ziyade kıkırdak biçiminde bir yapılanmanın olmasıdır. Bebeklerdeki bu kıkırdaksı yapı çocuklukta azalmaya başlar. Ancak ergenlik döneminde büyüme hormonlarının pik yapması ile boy uzaması bir süreliğine de olsa artarak devam eder. Ergenlik sonrası dönemde hızla azalan boy uzaması, 20 li yaşlardan sonra durur. Buraya kadar bilimsel olarak yaygın kabul edilen fikri sizlerle paylaştık. Ancak gerçekte böyle mi, yani 20 yaş sonrası boy uzaması durur mu yoksa devam eder mi bunları tartışalım.

20 yaşından sonra Boy Nasıl Uzar:

20 yaşından sonra boy uzatmak gerçekten mümkündür. Bunun en önemli ispatı ise beyzbol, basketbol, uzun atlama gibi sporlarla uğraşan sporcularda görülen ancak normal insanlarda 20 yaş sonrasında ve öncesinde şahit olunmayan bir takım fiziksel değişiklikleridir. Yapılan bilimsel araştırmalarda beyzbol oyuncularının topu fırlattıkları kollarının diger koluna nazaran 2-7 cm arası uzun olması, yine aynı şekilde pilates yapan kişilerde omur açıklığı neticesinde ileri yaşlarda bile boy uzamasına katkı sağladığı görülmektedir. Peki bunu nasıl başaracağız?

20 yaşından sonra boy uzatmak için yapılabilecek en etkili şey, kemikleri esneten ve uzatan bir takım sporlar ile ve de elbette boy uzatma egzersizleri ile uğraşmaktır. Doğal yollardan boy uzaması için egzersiz haricinde beslenme ve uyku da önemli etkenlerdir. Büyüme hormonları vücudumuzda uyku sırasında salgılanır. Yani uykuda boy uzaması aslında bir gerçek durumdur.

Bazı kişiler hormon tedavisi ile 20 yaşından sonra boyu uzatabileceklerini savunuyorlar. Bu durum hormon eksikliği nedeniyle boy kısalığı rahatsızlığı olan kişilerin doktor izni ile boy uzatan hormon tedavisi yapılması tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz