Yediklerinizden Daha Fazla Vitamin ve Mineral Almanın 5 Yolu

Yediklerinizden Daha Fazla Vitamin ve Mineral Almanın 5 Yolu

Günlük ev işlerinde sebzeleri temizlemek, doğramak ve pişirmek için birtakım kurallarımız var. Bu yöntemlerin çoğuna o kadar alışmışızdır ki, iki kere düşünmeyiz bile. Örneğin, havucu çoğunlukla pişmemiş yiyorsunuz ya da patatesin kabuğunu soyuyorsunuz. Ama bu alışkanlıkların bazıları yediklerinizden yeterince vitamin ve mineral almanızı engelliyor olabilir.

Aşağıdaki 5 tüyo ile yediğiniz sebzelerden besin değeri miktarını artırabilirsiniz.

1 C Vitamini + Sebzeler = Daha İyi Demir Emilimi

Ispanak, brokoli ve kıvırcık lahanada bir tür demir bulunduğunu biliyor muydunuz? Ama bu demir vücudun zor emeceği türden bir demir. Bu da demirin vücutta emilmeden boşaltıma gittiği anlamına geliyor. Ama sebzelere C vitamini açısından zengin limon katarsanız, demirin emilimini artırabilirsiniz. Vitamin kombinasyonu vücudun temel bir minerali daha iyi emmesini sağlıyor. O zaman bundan sonra yapacağınız sebze yemeklerine ya da salatalarına limon, portakal ya da greyfurt suyu katmaya çalışın. Hem böylece yemeklerin lezzetini de artırmış olacaksınız. Ya da sebze yemeklerinin yanında meyve suyu da içebilirsiniz. Önemli olan yeşil sebzelerle C vitamini içeren meyveleri birlikte kullanmak.

2 Ezilmiş Sarımsak Tüm Sarımsaktan Daha İyidir

Sarımsağı yemeden önce ezin veya öğütün. Böylece alisin adlı bir antioksidan aktive olur. Alisin hastalıklarla savaşan güçlü bir antioksidandır. Eğer sarımsağı kullanmadan önce 10 dakika bekletirseniz, alisin içeriği daha da artacaktır. Ne kadar doğrarsanız ya da ezerseniz, o kadar fazla alisin alırsınız. Başka bir tüyo da, sarımsak daha acı olduğunda daha faydalı oluyor.


3 Çekilmiş Keten Tohumu Tüm Keten Tohumundan Daha İyidir

Birçok besin uzmanı çekilmiş keten tohumunun tüm keten tohumundan daha faydalı olduğunu savunuyor. Çünkü vücut çekilmiş keten tohumunu daha kolay sindiriyor. Mayo Clinic’e göre tüm keten tohumu bağırsaklardan sindirilmeden geçer. Çekilmiş keten tohumunu çorbalarınıza, salatalarınıza, yemeklerinize ve ekmeklerinize katabilirsiniz. Çekilmiş keten tohumu yiyecekleri daha iyi sindirmenizi sağlar ve kötü kolesterolü azaltır.

4 Patates Kabuğu Besin Değerleri Açısından Çok Zengindir

Patatesteki lifin çoğu kabuğun hemen altında yoğunlaşmıştır. Eğer kabuğu soymak zorundaysanız, bunu dikkatlice patates soyacağı ile yapın. Çok ince bir kabuğu soyun ki altındaki vitamin ve mineraller boşa gitmiş olmasın. Orta boyutlu bir patates 110 kalori içerir ve günlük C vitamini ihtiyacınızın %45’ini karşılar. Ayrıca birçok mineral içerir ve 620 mg potasyum içeriğiyle muz, brokoli, ve ıspanaktaki miktara yakındır.

5 Makarna + Sirke = Dengeli Kan Şekeri

European Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre sirke kan şekerindeki ani fırlamaları kontrol eder. Bunun sebebi içerdiği asetik asit. Asetik asit makarna, pirinç ve ekmek gibi nişastalı gıdaları tükettikten sonra ortaya çıkan yüksek kan şekerini hafifletir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz