K Vitamini Eksikliği ve Sağlık İçin Önemi !

K Vitamini Eksikliği ve Sağlık İçin Önemi !

K vitamini, kemik ve kalp sağlığında önemli bir rol oynayan , yağda çözünür bir vitamindir ve yağda eriyen bu vitamin vücutta depolanabilir. Kemik mineralizasyonu ve kan pıhtılaşmasıyla ilgili temel vitaminlerden biridir. Aynı zamanda beyin fonksiyonunu, sağlıklı bir metabolizma ve kansere karşı vücudu korumaya yardımcı olur.

K vitamini, kemik yapımı ve kan pıhtılaşmasından sorumlu olduğu için çok iyi bilinir . Kan, K vitamini olmadan pıhtılaşmaz  çünkü vitamin kandaki pıhtı oluşumundan sorumlu proteini aktive eder. Kemik proteinlerinin sentezi için de gereklidir.

K vitamini çoğunlukla vücudumuzda bulunan bağırsak bakterilerinden gelir, Bu sebeple K vitamini seviyeleri bağırsağımızın sağlığına büyük ölçüde bağımlı olabilir. Sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmak K Vitamini ihtiyacımıza faydalı olacaktır. Yediklerimizden edindiğimiz iki temel K vitamini türü vardır: K1 ve K2 vitamini.

K1 vitamini, sebzelerde K2 vitamini süt ürünlerinde bulunur ve bağırsaklardaki bakteriler tarafından üretilir. K vitamini ihtiyacını bol bol yeşil yapraklı sebze, balık,brokoli, lahana ve yumurta tüketerek karşılayabilirsiniz.

K Vitamini eksikliği, kalp hastalığına, zayıflamış kemiklere, diş çürümesine yol açabilir. Kanserin önlenmesinde de K Vitamininin etkili olduğu araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Vücutta yeterli miktarda K vitamini bulunmadığı zaman acil durum moduna geçer ve hemen hayatta kalmak için gereken kritik işlevleri yerine getirir. Sonuç, diğer hayati süreçlerin parçalanması ve vücudun zayıf kemiklere, kanser gelişimine ve kalp problemlerine karşı savunmasız bırakılmasıdır.


* Kanın Pıhtılaşmasına Destek

K vitamini kanı pıhtılaştırır , vücudun kolayca kanamasını veya morarmasını engeller. Kan pıhtılaşma süreci çok karmaşıktır, çünkü işlem tamamlanabilmesi için en az 12 proteinin çalışması gerekir. Bu protein pıhtılaşma faktörlerinden dördü, aktiviteleri için K vitamini gerektirir; Bu nedenle, K vitamini çok önemlidir. K vitamini kan pıhtılaşmasını kolaylaştırdığından çürüklerin hızlı iyileşmesine yardımcı olur ve kesikleri iyileştirir .

* Kanserle Savaşır

K Vitamini kolon, prostat, mide, burun ve ağız kanseri riskini azaltmada etkilidir. Yüksek dozda K vitamininin karaciğer kanseri olan hastalarda tedaviye yardımcı olduğu olumsuz fonksiyonları iyileştirdiği tespit edilmiştir.

* Kalp Sağlığına Destek

K vitamininin kalp krizinin önde gelen sebeplerinden biri olan arterlerin kalsifikasyonunu önlemeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Arterden kalsiyum taşınması ve sert, tehlikeli plak yatakları oluşturmasını engeller.Bağırsak bakterilerinde doğal olarak bulunan K2 vitamini bu özelliğe sahiptir.
K vitamininin hem enflamasyonun azaltılması hem de damarları ve arterleri de içeren kan damarlarını dolduran hücrelerin korunması için kritik bir besleyici olduğu uygun miktarda tüketilmesi, tansiyonun ve kardiyak arrest şansının azaltılması için çok önemlidir .

* Diş Etleri ve Dişlerin Sağlığını Destekler

K vitamini A, C, D vitamini gibi yağda eriyen vitaminlerden düşük bir diyet ve daha fazla kavite ve diş eti hastalığına ilişkin semptomlara sahip olmakla bağlantılıdır . Diş çürüğü ve diş eti hastalığına yakalanmanız , kemik ve diş mineralizasyonunda rol oynayan yağda eriyen vitaminlerinizi arttırmanızı gerektirir.

Vitamin ve minerallerden zengin sağlıklı bir diyet, ağızda yaşayan ve dişlere zarar veren asit üreten zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Vitamin K, diş minesini yok eden bakterileri öldürmek için diğer mineraller ve vitaminlerle birlikte çalışan, diş çürümesine neden olan besleyici bir maddedir ve aynı zamanda kuvvetli olmaya ihtiyaç duydukları uygun minerallerle diş sağlar.

* Kemik Yoğunluğunu Destekler

K vitamini, osteoporoz riskini azaltarak kemikte kalsiyumu miktarını arttırır . Yüksek miktarda alınan K vitamininin osteoporozlu insanlarda kemik kaybını durdurabileceğini buldu. Menopoz sonrası Osteoporoz riski altındaki kadınlarda, K vitamininin kemik sağlığını iyileştirebileceği ve kemik kırıkları riskini azaltabileceği tespit edilmiştir.
K vitamini için bol bol Karahindiba , Brüksel lahanası,Şalgam, Ispanak,Salatalık,Brokoli,Lahana,Kuşkonmaz tüketiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz