Yanık Tedavisi Sırasında Uygulanması Gereken İlk Yardım

Yanık Tedavisi Sırasında Uygulanması Gereken İlk Yardım

Yanık Tedavisi Sırasında Uygulanması Gereken İlk Yardım

Ev içerisinde bazı durumlar sırasında istenmeyen olayların meydana geldiğini söyleyebiliriz. Acele ile yapılan bir yemek, dikkatsiz davranışlar bazen yanık olaylarının meydana gelmesine neden olmakta. İnsanlar, ev içerisindeki ortamlarını düzenleyerek bazı kaza durumlarının görülme olasılığını minimuma indirebilirler. Günümüzde en çok yanık vakıası herkesçe bilindiği gibi mutfaklarda gerçekleşmektedir. Bu ortamlarda meydana gelen yanıklar için uygulanabilecek Yanık Tedavisi basit olarak gösterilse de alınacak önlemler yanık durumları minimuma indirilebilmektedir. Mutfak içerisinde yapılması gerekenlerden bahsedecek olursak;

 • Genellikle kadınlar yemeklerini ateşe koyduktan sonra farklı işler ile uğraşmakta, zamanın farkına varamamaktadır. Yemeklerini son anda kurtarmak isteyen kişiler çeşitli yanık durumları ile mücadele etmek zorunda kalabilmektedir. Bu nedenle yemekleriniz pişene kadar başında ayrılmayın.
 • Tencere ve tavaların tutacak kısımlarını ateşten uzak kalmasını sağlayın. Yemeklerinizi tam ateş yerine biraz daha kısık ateşte pişirmeyi deneyin.
 • Ateş alabilecek herhangi bir nesne ya da gereci ocağınızdan uzak tutmayı deneyin. Bu şekilde bir nebze de olsa kendinize göre önlem alabilirsiniz.
 • Yanıklar ile daha çok çocuklar maruz kalmaktadır. Bu nedenle ocak başından mümkün olduğunca çocuklarınızı uzak tutmaya çalışınız.

Mutfakta meydana gelen yanıklar için uygulanması gereken ilk yardımlar konusuna gelecek olursak;

 • Yanık durumu meydana geldiği an bölge öncelikle soğuk suya tutulmalıdır. Bazı kişiler direk olarak buz uygulamak isterler. Bu yanıklı bölgenin kabarmasına, sonradan belirli oranda iz almasına neden olacağı için önerilmemektedir.
 • Yeteri oranda su tutulmasının ardından temiz bir havlu ya da bez ile yanıklı bölge örtülmeli, sarılmalıdır.
 • Yanan bölgeye yoğurt, buz, yara bandı, krem, buz kesinlikle temas ettirilmemelidir. Eğer ağrılar üst düzeyde ise öncelikle hastaneye gitmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Kaynar Su Yanıkları İçin İlk Yardım

Yanak Tedavisi içerisinde kişilerin en zorluk çektiği durum Kaynar Su yanığıdır. Çok ani olarak meydana geldiğinden dolayı kişiler bu yanık türü ile nasıl mücadele edeceğini tam bilememektedir. Daha çok bebek ve çocukların maruz kaldığı su yanıklarını önleyebilmek yine sizlerin elindedir. Yanıkların oluşmasını engelleyebilmek için ise;

 • Acil ihtiyaçlarınız olmadığı sürece su ısıtıcınız daima 50 derece ısıtmaya ayarlanmalıdır.
 • Ocakta ağzı açık olarak kaynayan tencerelerin tutacak kısmı çocukların erişemeyeceği şekilde yerleştirilmelidir.
 • Bebeklerin beslenme maddelerinin yüksek derecede ısınmadığını, banyo sıcaklıklarının ise sürekli kontrol altında olması gerektiğini dile getirebiliriz.

Yanık Tedavisi her alanda farklıdır. Kaynar su yanıkları için uygulanması gereken yöntemlerden bahsedecek olursak;

 • Yanık olayı meydana geldiği andan itibaren kişi üzerinde bulunan ıslak kıyafetleri bir an önce çıkarmalıdır.
 • En önemli ilk yardım aşaması yanıklı bölgenin en az 30 dk soğuk su altında kalması ile sağlandığını söyleyebiliriz.
 • Kan akışı yanıklı bölgelerin hasarını büyük oranda etkilemektedir. Bu nedenle hangi yanık türü olursa olsun bölge üzerine buz kesinlikle konulmamalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Acil Servislerde Uyulması Gereken Kurallar başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz