Siyatik Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Siyatik Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Siyatik Neden Olur

Siyatik rahatsızlığının olması birçok nedenden dolayı gerçekleşebilir. Genellikle en çok görülen bel fıtıkları sırasında bu durumun ortaya çıktığıdır. Yine bunların yanı sıra birden bire olan kazalar, düşme gibi durumlarda da siyatik sinir zedelenmesi ortaya çıkacak ve kişiye rahatsızlık verecektir. Bu sebeple ağır kaldırma işlemlerinden, aşırı kilo almamaya ve ani ağır hareketler yapmamaya dikkat etmelisiniz. Bu unsurlar kişiye zarar vermekte ve zedelenme ile karşı karşıya gelmelerine neden oluyor.

Siyatik Belirtilerini Nelerdir

Siyatik belirtilerinin en başlıca nedenleri arasında uyuşma, karıncalanma ve oluşan ağrılar ortaya çıkar. Özellikle sinir sıkışıklığı olduğu zaman kişi fazla bir arı hisseder ve doktora gitmesi ile ortaya sonuçları çıkıyor olur. Özellikle topuklara kadar vuran bir ağrı olması söz konusu olabilir. Buradaki kasların zayıflaması ile ortaya çıkan bu durum kişinin yaşam kalitesini elbette düşürecektir.

Siyatik Nasıl Tedavi Edilir

Siyatik tedavisine bakan bölüm öncelikle fizik tedavi bölümüdür. İlk aşamada hastaya ilaç verilerek sinirlerin normal düzen eğirmesini sağlamak amacıyla doğru ilaç kullanımı yapılır. Ortalama 1 aylık olan bu süreç sonrasında rahatsızlığın yine devam edip etmediğine bakılır. Eğer herhangi bir gelişme yoksa ya da hasta ilk teşhis için çok geç kaldıysa, mutlak fizik tedavi görmeli ve ultrason ışıkları ile kasları açıp rahatlatmak amacı ile işlemler yapılacaktır.

Son zamanlarda birçok klinik tarafından uygulana ozon tedavileri, aktif masajlarda bir hayli sonuç alındığı bilinmektedir. En iyi yönlendirmeyi doktorunuz yapacak ve sizi aydınlatacaktır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz