Vücudunuzun Sizi Tiroid Problemlerine Karşı Uyardığı 7 Belirti

  • ALTERNATİFTIP
  • Vücudunuzun Sizi Tiroid Problemlerine Karşı Uyardığı 7 Belirti için yorumlar kapalı
  • 537 kez görüntülendi

Vücudunuzun Sizi Tiroid Problemlerine Karşı Uyardığı 7 Belirti

Tiroid bezi boynun ön tarafında bulunur ve küçük bir kelebek görüntüsüne sahiptir.

Küçük olmasına rağmen bu bez vücudun işleyişinde önemli bir role sahiptir. Bu organın işleyişindeki herhangi ufak bir aksama sağlığınıza çok ciddi zarar verecek sonuçlar doğurabilir.

Bu kadar küçük bir organın vücudumuzun tümünde bu kadar büyük bir etkiye sahip olduğuna inanmak güç. Bu bez hormonları gereğinden fazla ya da yetersiz miktarda salgıladığında vücudunuz bu değişikliklerden doğabilecek tehlikeleri haber veren bir çok uyarı gönderir.

Aşağıda size tiroid bezinizdeki problemlerden kaynaklı olabilecek yedi uyarıcı tepkiyi sıraladık.

 1. Boğazdaki rahatsızlık hissi

bogazdaki-rahatsizlik

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu bez boyunda boğaza yakın bir yerde bulunur. Bu yüzden eğer bir sorun varsa bunu boğazınızda hissedersiniz:

  • Bu bölgede ağrı ya da aşırı rahatsızlık hissi.
  • Geçmeyen boğaz ağrısı ya da bu bölgede çeşitli iltihaplanmalar.
  • Sesin değişmesi.

Eğer bu semptomları sürekli olarak fark etmeye başlarsanız bir an önce doktorunuzla görüşmeniz tavsiye edilir. Reçetesiz satılan ilaçları kullanarak rahatsızlığınızı yatıştırıyormuş gibi hissetseniz de bu uzun vadede asıl sağlık sorununun daha kötüye gitmesine neden olur.

2. Konsantre olmakta zorlanmak

Beynimiz yaşlandıkça daha fazla kafa karışıklığı yaşamaya başlar. Fakat bu sorun aniden daha kötü bir hal alırsa ve günlük yaşantınızdaki şeyleri unutmaya başlarsanız aynı zamanda konsantre olmakta da zorlanıyorsanız doktorunuza mutlaka danışmanız gerekmektedir.

Bir çok kadın bu semptomları menopozun etkileriyle ya da diğer yaşlılıkla ortaya çıkan durumlarla ilişkilendirir.

Ancak tiroiddeki hormonal değişiklikler de konsantrasyon sorununa sebep olabilir.

Hipotiroidizme sahip hastalar doğru tedavi uygulandığında hafızalarının ne kadar hızlı normale döndüğüne şaşırırlar. Kendi kendinize herhangi bir teşhis koymadan önce her zaman doktorunuza danışmayı unutmayın. Menopoz döneminden geçiyor olsanız bile semptomlarınızı her durumda buna bağlamanız doğru olmaz.

3. Saç dökülmesi ve kuru cilt

sac-dokulmesi

Saç dökülmesi özellikle bahar ve kış aylarında belli bir miktara kadar normaldir. Eğer bu dökülme fazlasıyla belirginse ve mevsimsel dökülmenin sonrasında da devam ederse tiroid bezinden kaynaklı bir soruna işaret ediyor olabilir.

Bir diğer belirti ise cilt yapısındaki değişikliklerdir. Kuru ve kaşıntılı cilt yavaşlayan metabolizma ve azalan terlemenin sonucunda ortaya çıkabilir. Bu semptomların bir diğer sebebi ise tiroidin hormon salınımındaki değişim olabilir.

Bu semptom saçların uzama döngüsündeki kesintileri de beraberinde getirebilir.

4. Kilo alıp verme

Belirli bir sebep olmaksızın ani gelişen kilo alımı veya verimi endişe uyandırır ve hipotiroidizmin en sık görülen belirtilerinden biridir.

Bu tüm vücudun yavaşlamasından sorumlu düzgün çalışmayan bir tiroidin sebep olduğu bir durumdur. Aynı zamanda yiyeceklerden aynı tadı alamama gibi tad almada yaşanan değişiklikler de görülür çünkü düzgün çalışmayan bir tiroid duyularımızı da altüst eder (sadece tat almak değil, dokunmak ve koklamak da etkilenir).

5. Sürekli yorgunluk

Uyuşukluk ve her gece uyku saatlerindeki artış da tiroid bezinden kaynaklı bir problemden ötürü olabilir. Tiroid bezi yeterince hormon salgılamadığında vücudun işleyişi yavaşlar. Bu durum geçmeyen bir yorgunluk hissine sebep olur.

Açıklanamayan kas ağrıları ve kramplar da bir diğer işarettir.

Tiroid hormonlarındaki eksiklik beyinden vücuda iletilen uyarılardan sorumlu sinirleri de etkileyeceğinden kramplara ve vücudun bir çok bölgesinde hassaslığa neden olabilir.

Fakat bu problemler diyabetlerini kontrol altında tutamayan diyabet hastalarında da görülmektedir. Her durumda semptomlarınıza karşı duyarlı olmanız ve doktorunuzla konuşmanız gerekir.

6. Ruh halindeki değişimler ve midede baskı

mide-agrisi

Tiroid hormonlarının fazlalığı ya da yetersizliği huzursuzluk, gerginlik ve tedirginlik gibi ruh hallerine sebep olabilir. Beyindeki serotonin hormonunun dengesini bozacağı için de sürekli mutsuz ve depresif hissetmeniz de mümkün.

Bu da yetmezmiş gibi tiroiddeki bir sorun dengeli beslenme ve fiziksel egzersiz ile çözümlenemeyen sindirim güçlüğü ve mide baskısı gibi problemlere de neden olur.

7. Çarpıntı, yüksek tansiyon ve diğer semptomlar

Boyundaki nabızda hissedilen düzensiz kalp atışı tiroidin düzgün çalışmadığının bir göstergesi olabilir. Yüksek tansiyon çarpıntıyı da beraberinde getirdiği gibi kötü kolesterol düzeyinde artışa da sebep olur.

Tiroid problemleri mutlaka tıbbi bir uzman tarafından tedavi edilmelidir. Egzersiz ve sağlıklı beslenme yeterli olmaz.

Vücudunuzun size anlatmak istediklerine kulak verin

Gördüğünüz gibi tiroid kilo değişiminden daha ciddi semptomlara kadar vücudunuzda bir çok değişime neden olur. Eğer bu uyarılar göz ardı edilirse bu sorun daha kötüye gider.

Tiroid bezindeki sorunlar 35 yaş sonrasında daha yaygın bir hal alır ve ağırlıklı olarak kadınlarda görülür.

Dünyada 300 milyondan fazla insanın hipotiroidizme maruz kaldığı tahmin ediliyor. İlaç kullanmak bu rahatsızlığa sahip kişilerin normal bir hayat yaşayabilmesini mümkün kılar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.